playing-video-games (2)
بازی کردن فرزندان | چگونه با فرزند خود بازی کنیم؟
14 / مارس / 2016
Mandatory Credit: Photo by Monkey Business Images/REX (5138579a)
MODEL RELEASED Father And Son Having Fun On Swing In Playground
VARIOUS
2 تکنیک برای دوستی بیشتر با فرزندان
15 / آوریل / 2016
نمایش همه

از فرزند خود ربات نسازیم!

large-icon.png1_

بسیاری از والدین بصورت خودآگاه و یا ناخودآگاه در حال پرورش ربات هستند تا انسان! رباتی که:

صبح به مدرسه می رود   ،   صبر می‌کند زنگ آخر بخورد   و   ظهر نیز به منزل بر می گردد

رباتی که به او می گویند فلان کار را انجام بده و او نیز دقیقاً همان کار را عیناً باید انجام دهد؛ زیرا اگر برخلاف چیزی که به او گفته شده کاری را انجام دهد به او می گویند: تنبل!
مثلاً یکی از دانش آموزانم که در سال های قبل این گونه به او القا شده بود که فلان سؤال ریاضی را فقط باید به همان روشی که به او گفته شده حل کند، پس از چند سال هنوز اضطراب این را داشت که نکند آن سؤال را با روش خلاقانه ی خود حل کند و جریمه شود؟!
آن دانش آموز به دفعات مکرر در فصل های مختلف این سؤال را با حالتی مضطرب از من می پرسید:

آقا اگه این سوالو با روش دیگه ای حل کنیم واقعـاً نمره می‌دید…؟!

 

آیا واقعاً منطقی است که ویژگی های فوق العاده و نهفته در وجود فرزندان را به فراموشی سپرده و از آن‌ها صرفاً انسان هایی ربات نما بسازیم؟! ربات هایی که فقط و فقط بر اساس دستورالعمل هایی که به آن‌ها داده می‌شود، عمل می‌کنند. همان ربات های جانداری که چند سال بعد:

صبح سرکار می روند   ،   کارهایی تکراری انجام می دهند   و   شب نیز به منزل برمی گردند

با این حال آیا می‌توانیم برای روزمرگی هایی که این گونه برای آینده‌ی فرزندان رزرو می کنیم، در آینده دلیلی بیاوریم؟ آیا حتی برای همین روزمرگی ها هم تضمینی در آینده وجود دارد؟

 


آیا انجام کارهای تکراری و روتین، از عهده ی ربات ها و تکنولوژی ها بهتر برنمی آید…؟!


 

وقتی ربات ها و بطور کلی تکنولوژی می‌تواند کارها  را سریع تر و ارزان تر از انسان انجام دهند، در آینده چه نیازی به استخدام انسان‌ها خواهد بود…؟! چه ویژگی هایی در فرزندتان سبب تمایز او با ربات ها و کامپیوترها در سال های آینده خواهد شد؟ آیا صرفاً پوشیدن لباس تکنولوژی می‌تواند برتری فرزندان را در آینده نسبت به ربات ها و کامپیوتر ها تضمین کند؟

لباسی با نشان تکرار

منظور از انجام کارهای تکراری و روتین (که ویژگی اصلی کامپیوترهاست) این است که پاسخ‌هایی را در قالب اطلاعات از قبل به دست آورده باشیم و برای حل مسئله ای که پیش می آید، پاسخ مناسب را از بین آن اطلاعات اعلام کنیم. درست مثل یک نرم افزار کامپیوتری که با توجه به سؤالات و همچنین پاسخ‌هایی که شخص برنامه نویس به آن داده است، می‌تواند سؤالات و یا خواسته های ما را در کمترین زمان ممکن برطرف سازد.

سه برگ برنده ی «ربات» نسبت به «انسان»

همان‌طور که اشاره شد ربات ها، کامپیوترها و به‌طور کلی تکنولوژی ها ویژگی هایی دارند که انسان به دلیل نداشتن آن ویژگی ها قادر به رقابت با تکنولوژی نخواهد بود. در ادامه برخی برتری های تکنولوژی نسبت به انسان را برایتان یادآور می شوم تا ببینیم آیا واقعاً فرزندان و دانش آموزان مان را برای رقابت با تکنولوژی در آینده آماده می کنیم یا خیر؟!

برگ اول: خستگی نمی فهمد!

بدون شک هیچ ربات و کامپیوتری وجود ندارد که پس از انجام فعالیت هایش خسته شود! نهایتاً شارژش تمام می‌شود و در عین شارژ شدن نیز می‌تواند دقیقاً باهمان کیفیت به فعالیت خود ادامه دهد. کافیست مقایسه ای بین فروشگاه های اینترنتی و فروشگاه های فیزیکی داشته باشیم تا فعالیت شبانه روزی تکنولوژی بدون هیچ گونه خستگی برایمان روشن گردد. همانطور که می دانید فروشگاه های اینترنتی بصورت شبانه روزی در حال سرویس دهی به مشتریان هستند در صورتی که درب فروشگاه های فیزیکی فقط ساعات محدودی برای مشتریان باز است. فروشگاه های فیزیکی حتی اگر بخواهند مثل فروشگاه های اینترنتی بصورت شبانه روزی فعالیت کنند، نیاز به نیروی کاری در شیفت های متفاوت خواهند داشت که مسلماً این کار هزینه بر خواهد بود. بنابراین رقابت انسان با ربات یا کامپیوتری که به “خستگی” اعتقادی ندارد، کار آسانی نخواهد بود!

برگ دوم: دقت فوق العاده

در مقاله ای از ماهنامه مهندسی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی می‌خواندم که دریکی از بیمارستان‌های آمریکا یک پرستار به جای تزریق 10 واحد در میلیمتر رقیق کننده ی خون، 10 هزار واحد رقیق کننده به بیمار تزریق کرده بود! احتمالاً از این گونه اشتباهات در شغل های مختلف و در کشورهای متفاوت به گوش تان خورده است. حال وقتی کاری را که انسان در انجام آن ممکن است اشتباهات جبران ناپذیری را مرتکب شود، ربات ها با دقتی فوق العاده انجام دهند چه خواهد شد…؟!

برگ سوم: سرعت فوق العاده

در همان مقاله مطلبی در مورد رباتی را دیدم که به کار داروفروشی مشغول بود! شیوه ی کار آن ربات به این صورت بود که با استفاده از بارکد، داروهایی را که بیماران می‌خواستند تشخیص داده و به سرعت در اختیار آنان قرار می داد. نکته جالب آن مقاله اینجا بود که با استفاده از این ربات 1200 ساعت در وقت داروخانه صرفه جویی انجام شد و علاوه بر صرفه جویی زمانی، این ربات طی چندماه چیزی حدود 120 میلیون تومان نیز در هزینه‌های داروخانه صرفه جویی کرد! با این حال چندسال بعد که فرزندتان وارد بازار کار شد، اگر این ربات در همه‌ی داروخانه ها و ربات های دیگری نیز در سایر مشاغل وجود داشته باشد، آیا فرزندتان قادر خواهد بود که هیچ اشتباهی نکند و درعین حال حقوق سر ماه نیز نگیرد؟! دیدیم که برای ربات ها این کار شدنی است!

 


برگرفته از کتاب الکترونیکی «دهکده فرزندان» نوشته‌ی محمدرضا مرادی


هـدیه‌ی مکتب‌ یار به شمـا

جهت دریافت رایگان فصل اول تا سوم کتاب «مدرک زندگی» در ایمیل خود، کافیست کادر زیر را تکمیل کنید:

Please wait...

Thank you for signing up!

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»