رشته های ریاضی در دانشگاه
رشته های ریاضی در دانشگاه
09 / ژوئن / 2016
Shutdown
حکمت تعطیلی زندگی
16 / ژوئن / 2016
نمایش همه

انتخاب رشته دبیرستان نظام جدید چگونه است؟ (تاثیر نمرات، انواع شاخه ها و…)

taeen

با توجه به تغییراتی که در ترکیب سیستم آموزشی به وجود اومده و انتخاب رشته دبیرستان هم تحت تأثیر این تغییر و تحول قرار گرفته، دانش‌آموزان سال نهم باید با شیوه‌ی جدید انتخاب رشته آشنا بشن تا با اطلاعاتی درست و شفّاف مسیر تحصیلی و شغلی شون رو انتخاب کنن.

چگونه انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدیم ؟

قبل از اینکه با چگونگی انتخاب رشته دبیرستان در نظام جدید آشنا بشیم، باید این نکته رو روشن کنیم که یادگیری انتخاب رشته صحیح علاوه بر دانش آموزان نهمی، مربوط به هفتمی ها و هشتمی ها هم میشه.

طبیعتاً اگه دانش آموزان سال هفتم و هشتم هم از همین الآن به فکر پیدا کردن مسیر تحصیلی شون در ادامه ی دوره اول متوسطه باشن، می تونن مسیر مطمئن تری رو برای سال های دهم و یازدهم و دوازدهم انتخاب کنن و از سردرگمی بین رشته های جورواجور راحت بشن 😉

 

انتخاب رشته دبیرستان

 

آشنایی با شاخه های تحصیلی در انتخاب رشته دبیرستان

همونطور که شاید خودتون هم بدونید دانش آموزان سال نهم که میخوان انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدن، باید رشته مورد نظرشون رو از شاخه های تحصیلیِ موجود انتخاب کنن. هرکدوم از رشته ها در شاخه های تحصیلی مربوط به خودشون جا خُشک کردن(!) بنابرین انتخاب رشته دبیرستان رو باید با آگاهی از انواع این شاخه ها و رشته های موجود در اونها انجام داد.

شاخه های تحصیلی که در انتخاب رشته دبیرستان پیشِ روی دانش آموزان نهم هستن، ایناان:

 • شاخه فنی و حرفه ای
 • شاخه کار و دانش
 • شاخه نظری

شما میتونید شاخه های تحصیلی که دانش آموزان سال نهم برای انتخاب رشته دبیرستان باید یکی از رشته های موجود در اونها رو با توجه به علاقه، استعداد و توانایی هاشون انتخاب کنن در تصویر زیر به صورت کلی مشاهده کنید:

انتخاب رشته دبیرستان

 


پیشنهاد می کنم مقاله ای که در مورد «تفاوت سه شاخه تحصیلی» در سایت مکتب یار منتشر شده رو حتماً ببینید:

مقاله آموزشی «تفاوت سه شاخه تحصیلی»


در ادامه به معرفی هرکدوم از این شاخه های تحصیلی می پردازم:

 

شاخه فنی و حرفه ای در انتخاب رشته دبیرستان

یکی از شاخه هایی که دانش آموزان برای انتخاب رشته دبیرستان میتونن رشته تحصیلی شون رو از اون شاخه انتخاب کنن، شاخه فنی و حرفه ایه. این شاخه رشته هایی داره که بیشتر «انجام دادنی» هستن؛ یعنی مثلاً اگه دانش آموزی که وارد شاخه نظری و رشته ریاضی شده و بیشتر با درس و مشق و حساب و کتاب سروکار داره، برعکس دانش آموزی که رشته ای رو از شاخه فنی و حرفه ای انتخاب کرده، بیشتر با کارهای عملی و کارگاه ها و آزمایشگاه ها سروکار داره و البته درس و مشق و حساب هم داره ولی خُب کمتر از درس هایی هست که در شاخه نظری وجود داره.

اگه یادتون باشه که هست(!) در سال های هفتم، هشتم و نهم درسی به نام «کار و فناوری» رو داشتید (یا دارید) که میشه گفت این درس نسبت به درس های دیگه بیشتر شبیه رشته هایی هست که در شاخه فنی و حرفه ای وجود دازن. تصاویر این کتاب ها رو میتونید در زیر ببینید:

کتاب های کار و فناوری

 


شما می تونید از طریق لینک زیر کتاب هایی رو هم که دانش آموزان بعد از انتخاب رشته دبیرستان در سال های دهم، یازدهم و دوازدهم در شاخه فنی حرفه ای با توجه به رشته ای که انتخاب میکنن باید بخونن رو از سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی مشاهده کنید:

لیست همه ی کتاب های موجود در شاخه فنی و حرفه ای

لیست کتاب های مشترک در بین رشته های شاخه فنی و حرفه ای

لیست های زیر هم کتاب هایی که در شاخه فنی حرفه ای هستن رو به تفکیک گروه ها برای انتخاب رشته دبیرستان نشون میده:

لیست کتاب های موجود در گروه صنعت

لیست کتاب های موجود در گروه خدمات

لیست کتاب های موجود در گروه کشاورزی

توجه داشته باشید که لیست های موجود در لینک های بالا توسط سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی به مرور زمان به روز رسانی میشن و ممکنه رفته رفته تغییراتی در اون لیست ها به وجود بیاد.


در انتخاب رشته دبیرستان بهتره دانش آموزی از شاخه فنی و حرفه ای رشته تحصیلیش رو انتخاب کنه که به کارهای عملی علاقه داشته باشه و البته «نوعِ اون کار عملی» رو باید برای خودش مشخص کنه. درحقیقت دانش آموز علاقه مند به فنی و حرفه ای باید رشته هایی که در انتخاب رشته دبیرستان و در شاخه فنی و حرفه ای باهاشون مواجه هست رو بررسی کنه و ببینه که واقعاً انجام دادنِ فعالیت های عملی در کدوم رشته بهش احساس بهتری نسبت به سایر رشته های فنی و حرفه ای میده تا اون رشته رو به بقیه رشته های شاخه فنی و حرفه ای ترجیح بده.

 

انتخاب رشته دبیرستان


اگه دوست داشتید اطلاعات بیشتری در مورد «شاخه فنی و حرفه ای» و رشته های این شاخه در انتخاب رشته دبیرستان به دست بیارید و ببینید که واقعاً انتخاب رشته از این شاخه خوب هست یا نه، می تونید مقاله زیر رو هم ببینید:

مقاله آموزشی «معرفی رشته فنی حرفه ای برای انتخاب رشته دبیرستان»


 

شاخه نظری در انتخاب رشته دبیرستان

شاخه ای که اغلب والدین هم اصرار دارن که فرزندشون انتخاب رشته دبیرستان رو در او شاخه انجام بدن، همین شاخه ی نظریه! دانش آموزان نهمی که میخوان وارد یکی از این رشته های موجود در شاخه ی نظری بشن باید از تک تک این رشته ها و جزئیات شون و همچنین آینده ی شغلی هرکدوم اطلاع دقیقی به دست بیارن. شاخه ی نظری در انتخاب رشته دبیرستان دارای 3 رشته هست که حتماً اسماشون رو زیاد شنیدید:

رشته های موجود در شاخه ی نظری که در بالا لیست سه گانه ی اونها رو مشاهده می کنید، هر کدوم آینده ی شغلی متفاوتی از دوتای بقیه داره و البته بعضی جاها میتونه مشترک هم باشه! اینم بگم که آینده ی شغلی توی هرکدوم از این رشته ها هم میتونه متفاوت باشه 🙂 یعنی ممکنه یکی در انتخاب رشته دبیرستان ریاضی-فیزیک رو انتخاب کنه و در نهایت مهندس مکانیک بشه و یکی دیگه همین رشته ریاضی-فیزیک رو انتخاب کنه ولی حسابدار بشه.

برای اینکه تصویر بهتر و روشن تری نسبت به رشته های موجود در شاخه نظری به دست بیارید و جواب برخی از سوالات تون رو پیدا کنید، ترجیح میدم معرفی مختصری درباره هرکدوم از این رشته ها که همه هم دارن دربارشون صحبت می کنن، براتون ارائه کنم:

 

رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان

این رشته که معمولاً دانش آموزان زیادی هم بهش هجوم میبرن(!) و شاید هم خیل عظیمی از این دانش آموازن واقعاً نمیدونن که چرا دارَن رشته ریاضی و فیزیک رو انتخاب میکنن، در کنار رشته تجربی مشهورترین رشته در انتخاب رشته دبیرستان هست. دانش آموزی که در انتخاب رشته دبیرستان ریاضی و فیزیک رو به عنوان رشته تحصیلی خودش از شاخه نظری انتخاب میکنه همونطور که از اسمش هم پیداست باید میونش با درس های ریاضی و فیزیک خوب باشه یا حداقل بَدَک نباشه 🙂


اگر خواستید کتاب هایی که دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک در سال ها دهم تا دوازدهم سروکار دارن رو ببینید می تونید از لینک زیر استفاده کنید:

لیست کتاب های رشته ریاضی و فیزیک


رشته های ریاضی در دانشگاه

دانش آموزان بعد از اینکه در انتخاب رشته دبیرستان وارد رشته ریاضی و فیزیک شدن و سال های دبیرستان رو در این رشته سپری کردن، می تونن برای ادامه تحصیل در دانشگاه وارد رشته های مربوط به ریاضی و فیزیک بشن. رشته هایی که دانش آموزان ریاضی و فیزیک بعد از سال دوازدهم می تونن برای ورود به دانشگاه انتخاب کنن، تعدادشون خیلی زیاده ولی اگه بخوام یه تصویر کلی ازشون بِدَم می تونم به تصویر زیر اشاره کنم:

انتخاب رشته دبیرستان

 

بعد از ورود دانش آموزان به رشته ریاضی و فیزیک در انتخاب رشته دبیرستان و گذروندن سال های دبیرستان، داوطلبین ورود به دانشگاه باید رشته دانشگاهی شون رو از زیرگروه هایی که در نقشه بالا مشاهده می کنید، انتخاب کنن. این که زیرگروه چیه و چه تفاوتی برای انتخاب رشته در این زیرگروه ها هست و در هر زیرگروه کدوم درس های دبیرستان بیشتر مهم هستن، پیشنهاد می کنم مقاله مربوط به «رشته های ریاضی در دانشگاه» رو حتما مشاهده کنید:


مقاله آموزشی «رشته های ریاضی در دانشگاه و تفاوت زیر گروه های آن» 


رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟

می تونم بگم خیلی از سوالاتی که دانش آموزان درباره انتخاب رشته دبیرستان ازَم می پرسن اینه که ما نُمراتمون بالاست و درسمون هم خوبه… با این حال رشته تجربی بریم بهتره یا ریاضی؟ یادمه چند سال پیش نهایتِ مشاوره دادن به دانش آموزان اینجوری بود که تا می دیدن نمره ی دانش آموز بالاست بدون هیچ معطّلی بهش می گفتن خب معلومه دیگه تو باید بِـری ریاضی آقا/خانم مهندس!

یا حتی چند سال رشته تجربی مُـد شد، بالا بودنِ نمرات درسی همانا و راهنمایی و مشاوره به سمتِ تجربی در انتخاب رشته دبیرستان همانا 😐

البته الان خداروشکر وضعیت مشاوره به دانش آموزان کمی بهتر از قبل شده و امیدوارم که رفته رفته بهتر از این هم بشه و برای انتخاب رشته دبیرستان، چیزهای مهم تر از نمره ای هم که در کارنامه ی وجودیِ دانش آموز وجود داره و گاهی حتی خیلی متفاوت تر از نمراتش هم هست، بهش اهمیت داده بشه.

بِهِتون پیشنهاد می کنم فیلم 3 دقیقه ایِ زیر رو که البته درمورد انتخاب رشته دانشگاه هست، ببینید 🙂

 

 

از شوخی که بگذریم انتخاب رشته دبیرستان یکی از انتخاب های مهم آدما در زندگی شونه که میتونه سال های بعد زندگی شون رو پایه ریزی کنه؛ طبیعتاً اگه دانش آموزی آگاهانه و دُرُست انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بده درحقیقت تونسته نوع زندگی خودش و حتی تعاملاتش با دیگران رو هم در آینده به بهترین وجه ممکن طراحی کنه.

در فیلم بالا اگه اون فرد علاقه ی واقعی و استعداد و تواناییش در همون صرّافی باشه، شاید خیلی آینده ی روشنتری نسبت به فردی داشته باشه که دکترای یه رشته رو گرفته و هیچ علاقه ای به شغل و فعالیت مربوط به اون رشته نداره و به همین دلیل توانایی هاش رو هم از یه حد معمول در اون کار نمیتونه بالاتر ببره و در نهایت به جای «فوق العاده» بودن، به «معمولی» بودن رضایت میده؛ حتی اگه تا دکترا اون رشته رو درس خونده بود!

این که رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟ کاملاً بستگی به خودِ دانش آموزی داره که به مرحله ی انتخاب رشته دبیرستان رسیده. حتی بعضی اوقات ممکنه دانش آموزی که بینِ رشته تجربی و ریاضی گیر کرده، وقتی ویژگی ها، توانایی ها، علایق و استعدادش رو لحاظ می کنه و با توجه به اینها انتخاب رشته دبیرستان رو انجام میده، مشخص بشه که نه رشته تجربی براش خوبه و نه ریاضی!


اگر در مورد رشته تجربی در دبیرستان خواستید بیشتر بدونید، میتونید یه سر به مقاله ی زیر بزنید:

رشته تجربی در دبیرستان چگونه است؟


درحقیقت این رشته ها و شاخه ها نیستن که خودشون خوب یا بد باشن؛ بلکه تناسب دانش آموز با اون شاخه یا رشته هست که باعث میشه یه رشته برای یکی خوب و برای دیگری بد باشه! متناسب بودن رشته با ویژگی های دانش آموز مسئله ی مهمیه که باید در انتخاب رشته دبیرستان حتی بیشتر از نمرات درسی هم بهشون توجه داشت.

انتخاب رشته دبیرستان عوض شده؟!

قوانین جدید برای انتخاب رشته دبیرستان از این قراره که از دانش‌آموزان سال نهم، چندتا تست یا آزمون مشاوره‌ای گرفته میشه و جالب اینجاست که تأثیر جوابِ این آزمون‌ها، تقریباً به‌اندازه‌ی تأثیر نمرات درسیه! یعنی همون قدری که نمره‌ی درس‌هایی مثل ریاضی و علوم و… برای انتخاب رشته دبیرستان مهمه، همون اندازه هم نتیجه‌ی اون آزمون‌های مشاوره‌ای مهم هستن. درصورتی‌که قبلاً این‌جوری نبود!

 

تاثیر تست انتخاب رشته دبیرستان و سایر عوامل

همونطور که گفتم تست ها یا آزمون‌های مشاوره‌ای و نمرات درسی روی انتخاب رشته دبیرستان تأثیرگذار هستن ولی چیزهایی غیرازاین ها هم وجود داره که مورد توجه قرار می گیرن و دانش‌آموزان هفتم و هشتم و نهم باید از این عوامل باخبر بشن.

در تصویر زیر، همه‌ی مواردی که در انتخاب رشته دبیرستان بهشون توجه میشه رو براتون به‌صورت نمودار دایره‌ای نشون دادم تا در یک نگاه بدونید چه چیزی در انتخاب رشته دبیرستان چه قدر اهمیت داره؟ پیشنهاد می‌کنم این نمودار رو به دوستاتون هم نشون بدید. از این قبیل نمودارها رو در صفحه اینستاگرام و همچنین کانال تلگرام مون زیاد قرار میدیم که بهتره از دست شون ندید 😉

 

انتخاب رشته دبیرستان

 

همونطور که در نمودار دایره‌ای بالا می‌بینید، تأثیر همه‌ی عواملی که در انتخاب رشته دبیرستان بهشون توجه میشه مشخص شده و در بین این عوامل طبق چیزی که در ابتدای این مقاله هم گفتم، تأثیر آزمون‌های مشاوره‌ای تقریباً با تأثیر نمرات درسی مساویه و عوامل دیگه هم مثل نظر مشاور و معلم و خودِ دانش‌آموز و والدین هم در انتخاب رشته دبیرستان سهم خودشون رو دارن.

طبیعتاً دونستن چیزی که در این مقاله بیان شد دیدِ دانش‌آموز نهم و حتی هفتم و هشتم رو برای انتخاب رشته اصولی و درست روشن میکنه تا بتونه طبق چیزی که خودش باتوجه به شرایط خودش میخواد، انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بده و در سال‌های دهم و یازدهم و دوازدهم شاخه و رشته‌ای رو که احتمال موفقیت در اون بیشتر هست رو ادامه بده؛ یعنی راهی رو انتخاب کنه که با زمان و انرژی کمتری نسبت به دیگران بتونه به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنه.

اینم بگم که این احتمال موفقیت در شاخه و رشته‌ای می تونه بیشتر باشه که متناسب با ویژگی‌های خودِ دانش‌آموز باشه و طبیعتاً موفقیت در هر شاخه و رشته‌ای برای هر دانش‌آموز میتونه متفاوت باشه و چقدر عالی میشه که شما که الان دانش آموز هفتم، هشتم یا نهم هستید برای انتخاب رشته خوب و اصولی،در اوقات فراغت تون مثل تابستان برید اون کاری رو که فکر می کنید به خودش یا رشته تحصیلی مرتبطش علاقه دارید انجام بدید؛ حتی بدون دستمزد 😉 این باعث میشه مرز بین علایق واقعی و اَلَکی تون رو پیدا کنید و هوشمندانه انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدید 🙂

تفاوت بین شمایی که برای انتخاب رشته دبیرستان وقت میذارید و براش مطالعه می کنید و افراد بی خیال اینه که:

شما اول راه رو می بینید و بعد انتخاب می کنید ولی اونا اول انتخاب می کنن و بعد راه رو می بینن…!


شما دوست عزیز درصورتی که نیاز داشتید میتونید از آموزش های درسی مکتب یار هم برای مستحکم کردن پایه درسیتون استفاده کنید:

فیلم آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

فیلم آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

هر جا هستید پــــــیـــــروز باشید 🙂


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

 

 

 


 

 

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

85 دیدگاه ها

 1. سوخته اعصاب می‌گه:

  بابا در مورد رشته هنر بنویسید، هنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر 🙁

 2. محمد می‌گه:

  عالي بود و با خواندن اين مطلب متوجه شدم كه
  شرايط انتخاب رشته فرق كرده
  و از راهنمايي شما بسيار متشكرم

 3. حسین می‌گه:

  همه جای کشور همینطوریه؟ آخه مشاور درست و حسابی تو شهرستانها مثل تهران فراوون نیست، خیلی هاشون بچه های مردم رو به بیراهه میفرستن. البته خدمت شما جسارت نمیکنم.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   قطعاً مشاورهای خوب در همه جای کشور هستند و در کنار اونها میتونی از مطالب مکتب یار هم استفاده کنی و بعضی سوالاتت رو از ما info@maktabyar.ir بپرسی 😉
   شاد و پیروز باشی

 4. سهیل می‌گه:

  دیدگاه شما خیلی جالبه
  الان توضیح می دم، بیشتر جاها شاهد این نکته بودم که درباره تغییر نظام آموزشی و تغیر اسم کلاسها و غیره صحبت می شد، اعتراض زیادی وجود داشت اعم از اینکه این چه وضعی هستش همه چیز بهم ریخته و در کل کلی اعتراض
  البته نظر شخصی من هم با این عقیده که بدون مطالعه و تحقیق کافی در نظام آموزش تغییر ایجاد شده منتها الان منظورم نگاه جالبه شما که راه حل پیدا کردید

  با توجه به تغییراتی که در ترکیب سیستم آموزشی به وجود اومده و تعیین رشته دبیرستان هم تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته، دانش‌آموزان نهم باید با شیوه‌ی جدید تعیین رشته آشنا بشن تا با اطلاعاتی درست و شفّاف اقدام به انتخاب رشته کنن.

  البته دانش‌آموزان هشتم و حتی هفتم هم اگر از حالا با شیوه‌ی جدید انتخاب رشته آشنا بشن حتماً در سال نهم میتونن بهتر از بقیه انتخاب رشته‌ کنن و از سردرگمی‌های تعیین رشته دبیرستان جونِ سالم به دَر بِبَرَن!

  شما بهترین روش را پیشنهاد دادید

  ممنون از راهنمایی شما

 5. فرزاد می‌گه:

  ممنونم،واقعاً عالى بود،چه خوبه كه اين مطالب رو مينويسين،هر وقت تو اين مسائل گير كنم سريع به سايت شما سر ميزنم

 6. دانش آموز می‌گه:

  آخ که چقدر درگیرم این روزا با انتخاب رشته؟
  پر از استرسم که یه وقت چیزی رو انتخاب نکنم که بعدا پشیمون بشم
  به نظرم نقش نظر والدین خیلی بیشتر از این چیزیه که شما کشیدید آقا معلم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   امیدوارم با مطالعاتی که در شناخت علایق توانمندیهای خودت انجام میدی، بهترین راه رو انتخاب کنی
   اگر سوالی هم داشتی میتونی با آدرس ایمیل info@maktabyar.ir درمیون بذاری
   نقشه ای که در این مقاله قرار داده شده هم بر اساس میزان درصدی هست که انتخاب رشته دبیرستان انجام میشه
   شاد و موفق باشی

 7. پارمیدا می‌گه:

  ممنون از توضیحات و رهنمایی های کاملتون

 8. هادی می‌گه:

  ای معلم
  ای معلم
  تا حالا تو کجا بودی …………..

 9. عباس کنعانی می‌گه:

  سلام.
  آقای مرادی ممنون از مطالب مفیدتون.
  پسر من تحت تاثیر هم کلاسی هاش قرار گرفته و می خواد از رشته ریاضی به رشته علوم انسانی تغییر رشته بده. هر چقدر هم ما بهش می گیم این کار را نکن و آینده خودت را خراب نکن. سوالم اینه که به نظر شما ما چیکار کنیم؟ اجازه بدیم که این کار را انجام بده؟ اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شیم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

   انتخاب رشته یکی از چند انتخاب تاثیرگذار در زندگی دانش آموزان است و باید در این برهه با شناسایی توانایی های فرزندتان ایشان را به انتخابی که باعث رضایت دائمی می شود راهنمایی کنید.
   اغلب دانش آموزان معمولاً طبق تصوراتی که در سنین دانش آموزی از رشته های مختلف دارند اقدام به انتخاب رشته می کنند؛ درصورتی که تصور یک دانش آموز نسبت به یک رشته با تصور همان دانش آموز نسبت به همان رشته وقتی سنّش بالاتر رفت متفاوت است؛ بنابراین وظیفه ما معلمین و شما والدین گرامی نشان دادن واقعیت رشته ها با جزئیات آنهاست تا خطای دید دانش آموزان را نسبت به رشته هایی که میل به انتخاب آنها دارند به حداقل برسانیم.
   از اینرو توصیه می شود علت انتخاب رشته را از فرزندتان جویا شوید(مثلاً برخی بعلت انتخاب شغل وکالت وارد رشته انسانی می شوند) سپس به روشن سازی فرزندتان نسبت به آینده شغلی انتخابش اقدام نمایید تا درنهایت با علم به جزئیات «مسیر» و «مقصد» اقدام به ترسیم آینده شغلی خود نماید.

   برای روشن سازی مسیر نیز می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
   1- فرزندتان را درصورت امکان به محیط کاریِ شغلی که بخاطر آن قصد دارد وارد رشته ای شود ببرید تا از نزدیک شاهد جزئیات انتهای مسیر خود باشد.
   2- از افرادی که در شغل مورد نظر فرزندتان فعالیت می کنند نسبت به آن شغل اطلاعات کسب کنید.
   3- از دانشجویان ترم آخر آن رشته در چند دانشگاه درمورد آن رشته سوال کنید.

   پس از انجام اقدامات بالا شما و فرزندتان می توانید با مشاهده واقعیت های رشته مورد نظر فرزندتان و مطابقت آنها با استعداد و توانایی های او اقدام به انتخاب رشته نمایید.
   شاد و پیروز باشید

 10. امیرمحمد علوی می‌گه:

  Salam. Mishe az reshtehaye kharj az keshvar va tahsil dar kharej ham sohbat konid
  Mersi

 11. محسن محمدی می‌گه:

  با سلام
  جالب بود، مخصوصا نمودارِ نشان‌دهنده‌ی موارد مهم در انتخاب رشته‌ی دبیرستان که در مقاله قرار دادید. فکر می‌کنم هر چقدر آمارهای اینچنینی را تصویری‌تر و با نمودارهای بیشتری نشان دهیم بیشتر و بهتر در یادها خواهد ماند و تاثیرگذارتر است.

 12. بهار می‌گه:

  واقعا باید به این دوره زندگی که سرنوشت سازه توجه خاص بشه هم والدین هم دانش آموزان . ممنون از راهنمایی های دلسوزانه شما معلم گرامی

 13. صادق می‌گه:

  سلام
  لطفا در خصوص رشته های روانشناسی هم توضیح بدید
  کسی که بخواد وارد رشته های روانشناسی بشه الان باید تو دبیرستان چی بخونه؟ کدوم یک از رشته های روانشناسی خوبه؟
  ممنونم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی بایستی در انتخاب رشته دبیرستان، رشته «انسانی» انتخاب بشه.
   تاکنون 53 رشته روانشناسی در جهان وجود داره که بطور کلی به دو دسته «پژوهشی» و «کاربردی» تقسیم میشن؛
   پژوهشی ها با مطالعات و تحقیقاتی که انجام میدن سعی میکنن علم روانشناسی رو روز به روز پیشرفته تر قبل کنن؛
   کاربردی ها هم با چیزهایی که یاد گرفتند بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم به مردم کمک میکنن تا زندگی بهتری داشته باشن و در کل با دانش شون به حل مشکلات روزمره می پردازند.
   چیزی که خیلی باید بهش توجه داشت اینه که هنگام انتخاب رشته باید با توجه به علاقه و استعداد، مسیر آینده شغلی رو پایه ریزی کرد.
   ممنون از شما

 14. مهدی سلطانی می‌گه:

  متشکر از مطالب زیبای شما امیدوارم که بیش از پیش موفق باشید.

 15. حسین می‌گه:

  ممنون از مطالبتون
  شاید این مطلب را ۱۰ سال پیش می خوندم الان در فعالیتی دیگه مشغول بودم

 16. ای کاش بچه های کشورمان در سیستم تحصیلی شان یاد می گرفتند که در آینده چه مشاغلی دارد ازبین می رود.صرفا انتخاب رشته موضوع بسیار مهمی در زندگی آینده نخواهد بود.به هر حال ممنون از مطالبتان

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   درمورد از بین رفتن برخی شغل ها در آینده اتفاقاً بخشی از کتاب مدرک زندگی به این موضوع اختصاص داده شده است تا دانش آموزان و والدین مسیر مناسبی را برای شکل دهی به آینده شغلی انتخاب نمایند.
   شاد و پیروز باشید

 17. سحر می‌گه:

  چقدر جالب، یعنی سیستم آموزشی ما اینقدر پیشرفت کرده که از بچه ها برای تعیین رشته آزمون بگیره؟ این کار توکل کشور انجام میشه یا فعلا طرح پایلوته؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   بله آزمون های مشاوره ای شامل آزمون «استعداد» ، «رغبت» و «شخصیت» می باشد و امیدوارم نتیجه این طرح نیز مانند ظاهر آن پیشرفته و نتیجه بخش باشد.

 18. سمیه می‌گه:

  نمودار خیلی خوبی گذاشتید . من تو دبیرستان همیشه نمرات زیستم از همه کمتر بود ولی مامانم چون خودشون پزشک هستند دوست داشتند من هم رشته پزشکی رو انتخاب کنم ولی از اونجایی که با احترام به پیشنهادات اطرافیانم در نهایت خودم همیشه تصمیم آخر رو میگیرم رشته ریاضی رو انتخاب کردم و خوشحالم از انتخابم

 19. پوریا می‌گه:

  یادمه موقع انتخاب رشته دبیرستان مشاور مدرسه میگفت اشتباهه بری ریاضی….چون ریاضی اولویت چهارمم بود….اما من رفتم و خدهروشکر موفقم شدم…اما شاید به حرفش گوش می کردم بهتر میشد

 20. ناشناس می‌گه:

  دوست دارم

 21. ناشناس می‌گه:

  سلام
  لطفا درمورد رشته علوم انتظامی هم توضیحاتی بدید
  کسی که بخواد وارد رشته علوم انتظامی بشه باید تو دبیرستان چه رشته ای رو بخونه؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   برای ورود به دانشگاه علوم انتظامی، در حال حاضر در دبیرستان باید رشته تون یا “ریاضی” یا “تجربی” و یا “انسانی” باشه تا بتونید برای ورود به این دانشگاه اقدام کنید.
   قبول شدن در این دانشگاه یه سری شرایط داره که میتونید برخی از این شرایط رو از اینجا مشاهده کنید.

   اگر هم خواستید با بعضی رشته ها و شاخه های تحصیلی این دانشگاه آشنا بشید می تونید اینجا رو مشاهده کنید.

   پیروز و سربلند باشید
   مکتب یار

 22. دانش آموز می‌گه:

  اگر کسی به رشته علوم تجربی علاقه داشته باشه ونمرات این درس هم درحد 18 یا 17 باشه میتونه در این رشته موفق شه یانه

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام
   علاقه هرچه قدر «واقعی» باشه، احتمال موفقیت هم به همون اندازه بالاتر میره

   علاقه چیزیه که آدم وقتی یه کاری رو انجام میده اوقدر بهش خوش میگذره که متوجه گذر زمان نمیشه…

   پیشنهاد می کنم مقاله ی بهترین رشته دبیرستان رو مشاهده کنید

 23. ناشناس می‌گه:

  سلام آیا میشه رشته مونو از ریاضی ب انسانی تغییر بدیم؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   بله اگر شرایط ورود به رشته انسانی رو داشته باشید، میتونید رشته تون رو از ریاضی به انسانی تغییر بدید.
   اگر تصمیم تون جدی بود و به اندازه کافی در موردش فکر و تحقیق کرده بودید، تا قبل از اردیبهشت ماه به مسئولین مدرسه تون اطلاع بدید.
   توجه داشته باشید که برای تغییر رشته از ریاضی به انسانی باید همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور، علاوه بر امتحانهای خودتون، بعضی از درس های تخصصی رشته انسانی رو هم امتحان بدید.
   فقط توجه داشته باشید که تنها یک بار اجازه ی تغییر رشته دارید 😉

   پیروز و سربلند باشید

 24. ناشناس می‌گه:

  سلام…..دلم خون شد با این انتخاب رشته…
  من سال دهمم….رشتم ریاضی هستش….مهندسی رو بیشتر از پژشکی دوست دارم….اما نمیدونم ریاضی چجوریه…..میترسم نتونم حتی به دیپلم برسم…..
  اما واقعا به صنعت و تولید و تجارت علاقه دارم
  چکار کنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   اینکه متوجه شدید به صنعت و تولید و تجارت علاقه ی “واقعی” دارید، یعنی نصف راه رو رفتید و از این جهت که تونستید علاقه واقعیتون رو پیدا کنید جا داره که بهتون تبریک بگم 😉
   اما در مورد سوالتون راجع به آشنایی با «رشته ریاضی»، یکی از کارها اینه که از سایت chap.sch.ir کتاب های رشته ریاضی رو یه نگاهی بندازید تا بدونید قراره در سالهای دبیرستان چه چیزهایی رو یاد بگیرید 🙂
   علاوه بر این مقاله ای هم در مورد رشته ریاضی در مکتب یار نوشتم که میتونه براتون خیلی مفید باشه. این مقاله رایگان رو میتونید از طریق این لینک مشاهده کنید 😉

 25. ناشناس می‌گه:

  سلام
  منم امسال انتخاب رشته دارم و بیشتر علاقه بیشتری به به رشته انسانی و معارف اسلمی دارم و تو درسای مربوط به این رشته عالی هستم.
  میشه برام توضیح بدید معارف اسلامی بهتره یا انسانی؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   بهتر بودن رشته معارف اسلامی یا رشته علوم انسانی بستگی به این داره که شما به گرایش های کدومشون علاقه دارید؟

   برای پی بردن به این سوال که علاقه تون به شغل ها و رشته های کدومیک بیشتر هست، بهتون پیشنهاد می کنم مسیرهای شغلی موجود در هریک از این دو رشته رو بصورت «شفاف» بررسی کنید و ببینید کارهایی که در شغل های مربوط به این دو رشته انجام میشه در کدوم رشته با ویژگی های شخصیتی شما همخونی بیشتری داره.

   شاد و پیروز باشید

 26. ناشناس می‌گه:

  سلام من یک نهمی هستم و برای تایین رشتم خیلی نگرانم نمراتم بالاست و مدل سال قبلم19/70بود به روانشناسی علاقه دارم هنوز نمی تونم تشخیص بدم تواناییم در چه زمینه ایی و هر شغلی رو که برای ایندم انتخاب کردم نمی تواند از نظر بیمه ی داشتن این شغل در اینده برخوردار باشم و نگرانم در برابر این همه تلاش در اخر همه ی کارهام بی فایده باشه و شغلی نباشه یا درامد خوبی نداشته باشه و مدرک که میگیرم جز نقش یک کاغذ بی فایده را نداشته باشه و هنوز انتخابی ندارم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   اینکه علاقه واقعی تون رو در رشته روانشناسی می بینید خودش یک قدم به سمت شغل مناسب خودتون هست. برای طی کردن قدم های بعدی به سمت شغلی که احتمال موفقیت تون در اون بیشتر باشه بهتره با «جزئیات کار» در شغل های مختلف از جمله روانشناسی که بهش اشاره کردید آشنا بشید تا برخلاف خیلی ها که بعد از ورود به یک شغل تازه متوجه میشن که چه شغلی رو انتخاب کردند، شما قبل از ورود به شغل آینده تون، مسیرهای شغلی مختلف رو به روشنی دیده باشید.

   برخی آزمون های رغبت سنج، استعداد، شخصیت شناسی و… هم میتونه به شناخت روحیات «خودتون» کمک کنه تا شغل هایی رو که متناسب با ویژگی های خودتون هست، مورد تحلیل و بررسی قرار بدید.

   بعد از اینکه هدف شغلی تون رو انتخاب کردید، قدم بعدی فراهم کردن ملزومات برای رسیدن به شغل مدنظرتون هست که میتونه از دبیرستان، هنرستان و یا هرجای دیگه ای که شما رو به اون شغل برسونه عبور کنه.

   پیروز باشید

 27. ناشناس می‌گه:

  با عرض سلام من میخوام امسال انتخاب رشته کنم اما نمیدونم چه رشته انتخاب کنم موندم توش چه رشته ای انتخاب کنم اما دوست دارم ریاضی را انتخاب کنم شرایط انتخاب رشته ریاضی چیه؟ و رشته دیگه هم دوست دارم کار ویزیتوری رشته اش چیه؟ با تشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   اینکه با بررسی علاقه های خودتون احساس کردید که به کار ویزیتوری علاقه مند هستید یعنی دارید برای طراحی ماهرانه ی آینده ی خودتون وقت میذارید و این وقت گذاشتن ها خیلی ارزش داره و از این بابت به شما تبریک میگم!

   برای ویزیتور شدن از رشته های مختلفی میشه اقدام کرد و فقط به یک رشته محدود نمیشه؛ برای همین اول باید مشخص کنید که بیشتر علاقه دارید «چه محصولاتی» رو به دیگران بفروشید؟
   چون برای ویزیتور شدن با تحصیلات غیرمرتبط هم میشه اقدام کرد ولی اگر به فروش علاقه مند هستید و میخواید در موضوعات خاصی به فروش یا بازاریابی محصولات بپردازید بهتره تحصیلات مرتبط با اون «محصولات» رو به دست بیارید؛ یعنی رشته تحصیلی مربوط به اون محصولات رو انتخاب کنید، نه رشته مربوط به فروش. البته رشته مدیریت بازرگانی به فروش و بازاریابی مربوط میشه ولی افرادی که در زمینه فروش و بازاریابی حرفه ای هستند همشون رشته مدیریت بازرگانی نخوندن و بیشتر از طریق کارکردن و تجربه و مطالعه مهارت های فروش و بازاریابی رو به دست آوردند.
   برای همین اگر رشته تحصیلی تون رو به جای اینکه بر اساس ویزیتور شدن انتخاب کنید بر اساس محصولاتی که علاقه مند به فروش یا بازاریابی اونها هستید انتخاب کنید با توجه به مواردی که در بالا اشاره کردم میتونید موفق تر عمل کنید.
   مثلاً اگر قرار باشه در آینده مسئول فروش قطعات خودرو باشید، اگر در رشته های مربوط به مکانیک خودرو تحصیل کرده باشید راحت تر خواهید بود؛ چون اون وقت علاوه بر فروش، با محصولاتی هم که فروششون رو برعهده دارید هم آشنا هستید و یه سروگردن از افرادی که اصلاً نمیدونن دارن چی میفروشن بالاتر هستید 🙂
   یا مثلاً اگر قرار باشه بعد از چند سال مسئول فروش نرم افزارهای کامپیوتری باشید بهتره رشته تحصیلی تون با نرم افزار مرتبط باشه تا تسلط بیشتری به فروش اینجور محصولات داشته باشید.

   برای ویزیتور شدن و کارهایی که به فروش یا بازاریابی مربوط میشن بهتره اونها رو از طریق تجربه یاد بگیرید و عوضش تحصیلاتتون رو با محصولاتی که علاقه مند به فروش یا بازاریابی اونها هستید هماهنگ کنید. یعنی اگر میخواید تجهیزات برقی بفروشید بهتره برق بخونید؛ اگر میخواید سخت افزارهای کامپیوتری بفروشید بهتره سخت افزار بخونید و…

   در طول این سال ها هم برای اینکه در کار فروش مهارت کافی رو به دست بیارید بهتره بصورت پاره وقت و حتی بدون حقوق کار ویزیتوری انجام بدید و سعی کنید مهارت هایی که درمورد بازاریابی یا فروش لازم هست رو موقع کار کردن یاد بگیرید تا رفته رفته هم مهارت بازاریابی و فروش تون بالاتر بره و هم رشته تحصیلی تون رو در زمینه محصولاتی که به فروش اونها علاقه مند هستید ادامه بدید.
   اگر در زمینه فروش و بازاریابی هم کتاب های مربوط بهش رو مطالعه کنید نسبت به بقیه بهتر میتونید عمل کنید؛ چون متاسفانه بیشتر افراد کتاب نمیخونن و اگر شما جدیدترین کتاب های مربوط به بازاریابی و فروش رو بخونید، از رقباتون که هنوز همون کارهای قدیمی رو در بازاریابی و فروش انجام میدن جلو میوفتید و این ویژگی برجسته شما میشه که به روز هستید 😉

   البته چیزهایی که در اینجا گفته شد بستگی به این داره که واقعاً عاشق کار فروش یا بازاریابی و… هستید یا نه؟

   اگر هنوز نمیدونید که چطور باید رشته مورد علاقه تون رو پیدا کنید پیشنهاد میکنم حتماً در دوره رایگان انتخاب رشته نهم شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 28. ناشناس می‌گه:

  من به شخصه دارم دیوونه میشم…خیلی استرس دارم.معلما و مشاورای مدرسه بجای دلگرمی فقط آدمو میترسونن و بیشتر رو روانه ادم راه میرن….الان یعنی چی؟!یعنی دانش اموز حق انتخاب نداره؟!یعنی حتی اگه نمره ی خوبی هم بیاریم ممکنه نزارن رشته ای که میخوایم و بریم؟!مثلا یکی از دوستای من معدل بالای نوزده داشت و خیلی دلش میخواست بره رشته تجربی اما نتونست بهش گفتن حتما باید بری اون رشته ای که ما میگیمو به عکس یکی از اشنا هام علاقه ی زیادی به رشته ی انسانی داشت موقع ثبت نام بهش گفتن باید حتما بره تجربی،الان اصلا راضی نیست و میگه نمیتونه و مجبورش کردن :||| الان من دو سال معدل ترمم ۲۰ شد، تقریبا مثل خر درس میخونم،خیلی مسخرست که امسال نتونم برم تجربی:|||

 29. najmeh می‌گه:

  من الان نهمم ولی نمیدونم چه رشته ای به دردم می خوره ؟
  درسم خوبه توی همه ی درس ها موفق هستم معدل پارسالم20 شد. اگه امکانش هست کمکم کنید .
  ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام
   باید ببینید تیپ شخصیتی شما با کدوم شغل و رشته همخونی بیشتری داره.
   اگر هنوز در دوره انتخاب رشته نهم مکتب یار شرکت نکردید همین حالا در این دوره رایگان ثبت نام کنید.

 30. احسان می‌گه:

  سلام اقای مرادی ممنون از مطالب خوب و مفیدتون.بنده دانش اموز پایه نهم هستم ویکی از مهم ترین عامل های استرسم والدین منن.من به رشته انسانی علاقه مندم و دروس تاریخ و ادبیات رو هم نمره خوبی براشون کسب کردم اما مادرم معتقد هست به غیر از وکالت و دبیری اینده شغلی برای این رشته نیست و مدام در حال اصرار به من برای رفتن به رشته تجربی هستند اما من از رشته تجربی فقط علاقه به زست و زمین شناسی دارم نه شیمی و فیزیک و حتی از این دو درس بسیار بیزارم ولی پدرو مادرم می گویند رشته تجربی اینده ای بهتر از انسانی دارد و در کل اینکه اسم رشته انسانی بد جا افتاده.ببخشید زیاد حرف زدم ولی واقعا به کمکتون نیاز دارم.بازم تشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   طبیعتاً والدین تون هم خیر و صلاح شما رو میخوان و باید به پیشنهادات اونها هم خوب فکر کرد. پیشنهاد میکنم والدین تون رو هم با این سایت و دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار آشنا کنید تا بهتر بتونید راجع به رابطه ی بین تیپ های شخصیتی و شغل ها بحث کنید و به نتیجه برسید.
   شاد و پیروز باشید

 31. پگاه می‌گه:

  سلام و ممنون درباره ی اطلاعات خوبتون
  من امسال نهم هستم و درمورد انتخاب رشته خیلی سردرگم شدم
  من نمراتم بالا هست و در هر 3 سال پیشرفت کردم .در کنار درس من دارم رشته بازیکری رو در گارگاه یاد میگیرم و چند تا کار تئاتر حرفه ای با گروه های بزرگ داشتم ولی پدر من اصلا از بازیگری خوشش نمیاد .
  من رشته ای تجربی رو دوست دارم برای رشته ی جراحی مغز و اعصاب و با صحبت هایی که با مشاور مدرسه مون داشتم متوجه شدم که امسال تراز بندی میشه از استان و به احتمال زیاد منطقه ای انتخاب میکنن برای رشته ها
  من میترسم که نتونم نسبت به سال نهم های شهرستان رشته تجربی بزنم و تصمیم گرفتم که تمام سعی ام و بکنم که بتونم تجربی بزنم ولی اگه نتونستم میخوام رشته هنر بزنم ولی پدرم اصرار داره که حتما باید رشته های نظری بزنم و نمیدونم چطور متقایدش کنم
  ممنون میشم درمورد هنر هم صحبت کنید

 32. mostafa می‌گه:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت این مطلب خوبی که گذاشتید خیلی مفید بود. من یه سوال داشتم اگه جواب بدین ممنون میشم . برای ورود به رشته ریاضی فیزیک در نظام جدید باید شرایط درسی چطور باشه ؟ معدل چند باشه؟نمره چه درسایی باید بالا باشه؟و هرچیزی دیگری که مربوط میشه به انتخاب رشته ریاضی فیزیک رو لطفا اگه میشه بگید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

   برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک باید در درس های ریاضی و علوم تجربی نمرات بالایی به دست آورد. البته همونطور که در این مقاله هم بیان کردیم انتخاب رشته دبیرستان علاوه بر نمره به عوامل دیگری هم بستگی داره؛ مثل نظر مشاور، نظر معلمین، آزمون های مشاوره ای و…

   شاد و پیروز باشید

 33. ناشناس می‌گه:

  سلام خسته نباشید من می خواستم بدونم که اگر کسی بخواد تربیت معلم بخونه ویا رشته حقوق شرایطش چطوره معدل یا دانشگاه یا حتی آینده شغلیش و ایا دانش اموزان نهم که انتخاب رشته دارند کنکور دارند یا پیش دانشگاهی؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

   در مورد جزئیات دوره تربیت معلم و رشته حقوق در اینجا فرصت پاسخگویی نیست؛ محصولاتی در این خصوص در مکتب یار آماده ی تولید هستند که پس از انتشار میتونید ازشون اطلاعات لازم رو به دست بیارید. درحال حاضر بهتره از افراد موفق در این حیطه ها سوال کنید.
   وجود یا عدم وجود کنکور برای دانش آموز نهمی (پس از سال دوازدهم) بستگی به قوانین سنجش کشور در اون زمان داره؛ ولی درحال حاضر پذیرش دانشجو از طریق کنکور صورت میگیره.

   شاد و پیروز باشید

 34. علی می‌گه:

  سلام ممنون بابت مطالبتون
  من امسال سال نهمم و ذهنم خیلی درگیر انتخاب رشته مناسب خودمه معدلمم 20 . به رشته کامپیوتر علاقه دارم و از طرفی توی ریاضیات خیلی موفقم و به اونم علاقه دارم . توی دوراهیم بین ریاضی و کامپیوتر ؟
  نمیدونم چی کار کنم اطرافیان و معلم ها بهم میگن برم ریاضی و رشته دانشگاهیم رو کامپیوتر انتخاب کنم و از طرفی هم توی رشته کامپیوتر فنی حرفه ای کار عملی بیشتره لطفا راهنمایی کنید .

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از شما

   تصمیم گیرنده نهایی شما هستید ولی اگر فکر میکنید در ریاضی توانایی زیادی دارید و علاقه هم وجود داره میتونید از طریق رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان وارد رشته کامپیوتر در دانشگاه بشید. د این صورت این امکان رو هم دارید که بعد از مدرسه وارد دوره کارشناسی(لیسانس) بشید؛ درحالی که اگر در هنرستان وارد رشته کامپیوتر بشید بعد از مدرسه باید وارد دوره کاردانی(فوق دیپلم) بشید و درصورت تمایل بعد از فوق دیپلم در دوره کارشناسی ناپیوسته(لیسانس) شرکت کنید.
   باز تصمیم با شماست و باید همه جوانب رو بررسی کنید.

   با آرزوی موفقیت برای شما

 35. mostafa می‌گه:

  ایا رشته انسانی و فنی حرفه ای خوب هستن؟ اینده های این دو رشته چیه؟بازار کار خوبی دارن؟دانشگاه های فنی و حرفه ای چگونه است؟ جواب بدین ممنون میشم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   دوست عزیز سلام

   برای هر فرد رشته ای خوبه که همراستا با تیپ شخصیتی اون فرد باشه.
   در دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار تیپ های شخصیتی و شغل ها و رشته های مناسب هر تیپ شخصیتی معرفی شدن؛ اگر هنوز در این دوره رایگان شرکت نکردید، پیشنهاد میکنم حتماً ثبت نام کنید.

   شاد و پیروز باشید

 36. mostafa می‌گه:

  اهان ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم من از هفتم تا هشتم نمره ریاضی و علومم بالا18 بوده و الان نهم ریاضی یکم ضعیف شدم نمره ام 16 است وعلوم نمره ام خوبه. اگر ریاضیم ضعیف باشه ایا میتونم باز ریاضی بردارم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   دوست عزیز سلام!

   انتخاب رشته نهم به عوامل مختلفی بستگی داره که «نمره» فقط یکی از این عوامل هست. اگر برای رشته ریاضی هدف گذاری کردید سعی کنید نمرات درس های ریاضی و علوم تجربی رو بالا نگه دارید. البته از درسهای دیگه هم غافل نشید.

   شاد و پیروز باشید

 37. mostafa می‌گه:

  ببخشید من انقدر سوال میپرسم ولی برای امسال اتخاب رشته گیج شدم به کامپیوتر علاقه دارم ومیخوام بئونم شرایط ورود به فنی حرفه ای برای کامپیوتر چیه؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   انتخاب رشته دبیرستان به عوامل مختلفی مثل نمرات و آزمون های مشاوره ای و نظرات معلمین و دانش آموز و… بستگی داره.
   اما کاری که الآن از دست شما برمیاد اینه که در درس های ریاضی و کاروفناوری نمرات بالایی به دست بیارید تا در کنار سایر عوامل تاثیرگذار در انتخاب رشته بتونید به این هدف یعنی ورود به رشته کامپیوتر در شاخه فنی و حرفه ای نزدیک بشید.
   پیشنهاد می کنم حتماً در دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 38. raha می‌گه:

  سلام من تو مدرسه نمونه دولتی تو تبریز درس میخونم (نهم)و واقعا به هنر خیلی علاقه دارم و کارهای هنریمم خیلی عالیه،ولی خانوادم میگن بهره هنر انتخاب نکنی چون هنرستان ها بیشتر اونایی میان که معدلشون نمیرسه به اون یکی ها و بیشترشونم از نظر فرهنگی خیلی پایینن و واقعا به خاطر علاقه نمیان اونجا در عوض میگن بیا تو ریاضی بخون سه سالو بعد کنکور هنر بده ولی به نظر خودم خیلی کار اشتباهیه و من واقعا از ریاضی متنفرم ولی اون یکی درس هام خیلی خوبن البته علومم کمی بده ولی نسبت به ریاضی بهتره،میشه لطفا راهنمایی کنین؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام

   با توجه به نکاتی که بیان کردید اگر واقعاً به رشته هنر علاقه مند هستید میتونید امسال این زمینه رو انتخاب کنید ولی با توجه به اینکه گفتید والدین تون ترجیح میدن که سه سال بعد وارد رشته هنر بشید میتونید از بین رشته های موجود، رشته ای رو که «توانایی» بیشتری نسبت به بقیه رشته ها دارید انتخاب کنید.

   شاد و پیروز باشید

 39. ناشناس می‌گه:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون
  من دانش آموز پایه هشتم هستم و از سر درگمی سال آینده بسیار نگرانم
  من علاقه خیلی زیادی به کامپیوتر دارم و دانشی که دارم تقریبا با دانشجوی نرم افزار برابره
  چند زبان برنامه نویسی بلدمو و کارای طراحی وبسایت رو انجام میدم
  من خیلی دلم میخواد که کامپیوتر بخونم ولی از انتخاب اش میترسم
  من نمیخوام زیاد سرم تو درس و مشق باشه و چون در درس خواندن تنبل هستم چون هیچ علاقه ای ندارم
  ولی با این حال میخوام ادامه تحصیل بدم
  چه شاخه و رشته ای رو پیشنهاد میکنید؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به اینکه گفتید علاقه زیادی به کامپیوتر دارید و دانش تون هم در این زمینه بالاست درصورت تمایل میتونید این رشته رو در سال دهم انتخاب کنید.
   درمورد ادامه تحصیل در دانشگاه هم میتونید بعد از دیپلم وارد دوره کاردانی(فوق دیپلم) که مدتش 2 سال هست بشید و بعدش وارد دوره کارشناسی ناپیوسته که مدتش 2 سال هست بشید و راه ادامه تحصیل باز هست.
   اما اگر از طریق رشته ریاضی بخواید رشته کامپیوتر رو در دانشگاه انتخاب کنید، بعد از دیپلم وارد دوره کارشناسی پیوسته که مدتش 4 سال هست میشید و باز هم راه ادامه تحصیل باز هست.

   انتخاب با خودتونه که میخواید بعد از سال نهم وارد رشته کامپیوتر بشید و یا بعد از دیپلم ریاضی قصد ورود به رشته کامپیوتر رو دارید.

   درهرصورت براتون آرزوی موفقیت داریم…
   شاد و پیروز باشید

 40. حسام الدین قاسمی می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما ممنون از این توضیحاتتون من الان کلاس هشتم هستم و همیشه برایه انتخواب رشته آینده مشکل دارم از هر کی که یه سوال میپرسم یه سوال دیگه واسم پیش میاد من خیلی علاقه زیادی به کامپیوتر دارم و هر مطلبی در مورد کامپیوتر رو بهم میگن حتی یک بار خوب میفهمم همچنین به الکترونیک و مدار ها هم علاقه دارم میخواستم بدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم که بیشتر وقتم رویه کامپیوتر باشه لطفا راهنماییم کنین ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به اینکه ذکر کردید قصد انتخاب رشته کامپیوتر رو دارید، میتونید این رشته رو هم از طریق شاخه فنی حرفه ای و هم از طریق شاخه کاردانش انتخاب کنید.
   پیشنهاد میکنم راجع به فرق بین رشته های فنی حرفه ای و رشته های کاردانش هم تحقیق کنید.
   شما میتونید کتاب های رشته های فنی حرفه ای و کاردانش رو از اینجا مشاهده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 41. حسام الدین قاسمی می‌گه:

  ممنون از اطلاعاتتون موفق باشید

 42. ناشناس می‌گه:

  سلام من خیلی به کامپیوتر و سیستم عامل علاقه مند هستم.می خوام بدونم که از فنی برم محیطش چجوری هستش لطفا توضیح دهید ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اگر از طریق شاخه فنی وارد رشته کامپیوتر بشید مزیتی که نسبت به رشته ریاضی فیزیک دارید اینه که در سال های مدرسه با کارهای عملی هم آشنا میشید ولی در رشته ریاضی بیشتر با دروس نظری (مثل ریاضی و فیزیک و شیمی و…) سروکار خواهید داشت.

   اگر بخوام یه فرق دیگه بین انتخاب رشته فنی و رشته ریاضی برای ورود به حیطه کامپیوتر بگم اینه که اگر وارد شاخه فنی بشید بعد از سال های مدرسه باید وارد دوره کاردانی(فوق دیپلم) بشید و بعد اگر خواستید به دوره لیسانس ورود پیدا کنید. ولی اگر رشته ریاضی رو انتخاب کرده باشید بعد از سال های مدرسه یکدفعه میتونید وارد دوره لیسانس بشید. درضمن دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک میتونن رشته های بیشتری رو به جز کامپیوتر انتخاب کنن ولی دانش آموزانی که وارد رشته فنی شدن، انتخاب هاشون محدود میشه.

   امیدوارم با مقایسه ی مسیرهای موجود بهترین تصمیم رو اتخاذ کنید.
   شاد و پیروز باشید

 43. محمد می‌گه:

  درود لطفا در مورد رشته انسانی مطلب بزارید

 44. ناشناس می‌گه:

  سلام
  خیلی ممنون از سایت خوبتون
  چه رشته ای پر درآمد هسته؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   درآمد هر رشته بستگی به این داره که چقدر در اون کار توانایی به دست آوردید و میتونید از مهارت تون استفاده کنید؟ همونطور که میتونید در جامعه هم مشاهده کنید، یک مهندس به دلیل مهارتی که داره درآمدش بالاست و مهندس دیگه ای چون فقط مدرک گرفته هنوز در جستجوی کار هست…
   به دست آوردن توانایی در کار هم بستگی به این داره که اون کار چقدر با ویژگی های شخصیتی شما سازگاری داره؟

   شاد و پیروز باشید

 45. ناشناس می‌گه:

  سلام
  من علاقه زیادی به رشته عکاسی دیجیتال دارم و کلاس نهم هستم ولی نمرات بالایی در علوم دارم ولی از طرفی از دروس ریاضی و علوم بیزارم خانواده و نزدیکان به من میگن تجربی برم ولی اصلا علاقه ای ندارم و نظر خودم عکاسیه حالا بین یک دوراهی موندم و شدیدا احتیاج به کمک شما دارم از طرفی هم همه میگن برای عکاس کار و پول نیست

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اگر احساس می کنید رشته عکاسی علاقه ی واقعی شماست پس باید با حفظ احترام خانواده اونها رو در انتخاب تون متقاعد کنید. برای اینکار میتونید افرادی رو که از عکاسی به شغل و دستمزدهای خوبی رسیدن پیدا کنید و براشون مثال بزنید.
   چون طبق گفته ی شما دلیل توصیه اونها برای انتخاب رشته تجربی، «کار و پول» هست، پس شما هم باید با از طریق بیانِ جنبه های شغلی و درآمدی رشته عکاسی، اونها رو متقاعد کنید.

   شاد و پیروز باشید

 46. ناشناس می‌گه:

  سلام میشه درباره ی رشته های که با تکنولوژی مرتبط هستن هم توضیح بدید؟ممنون

 47. مسعود می‌گه:

  سلام میشه لطف کنید و بگید واسه رشته ریاضی تقریبا به طور معمول چقدر سهمیه به هر مدرسه ای میخوره من ساکن شهر اصفهان هستم لطفا جواب بدید مرسی از سایت خوبتون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم سوالات مربوط به سهمیه های رشته ها در مدارس استان رو از آموزش و پرورش استان خودتون بپرسید.

   شاد و پیروز باشید

 48. ناشناس می‌گه:

  سلام برای اینکه آزمون هایی ک توسط مشاور مدرسه گرفته میشه بتونیم خیلی خوب بدیم باید چ کار کنیم باید تست مان قوی کنیم میگن آزمون آی کیو هس چطور در این آزمون ها موفق باشیم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   این آزمون ها قراره ویژگی هایی مثل علایق و استعدادهای شما رو ارزیابی کنه و کاری که شما باید انجام بدید اینه که موقع پاسخدهی به سوالات، نظر واقعی تون رو علامت بزنید.

   شاد و پیروز باشید

 49. ناشناس می‌گه:

  باعرض سلام وخسته نباشید.
  من یک دانش آموز سال نهمی هستم . معدل پارسالم ۲۰ شد.به رشته ریاضی علاقه دارم ولی نظرات دیگران درباره این رشته من را دلسرد کرده.یکی از آن دلایل اینه که میگن بازار کارش اصلا خوب نیست .دومی اینه که فوق العاده سخته.ولی خوب من بازار کار برام از علاقه هم مهمتره. نظر شما درمورد بازار کار رشته ریاضی چیه؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   این نکته رو باید مدنظر داشته باشید که یکی از عوامل موثر در بازارکار یک رشته اینه که فرد چقدر در اون رشته و شغل توانایی و مهارت داره. همونطور که الآن هم میشه مشاهده کرد مهندسینی که بعلت توانایی ها و مهارت هاشون -که خیلی از مهندسین دیگه ندارن- درآمد بالایی دارن و همچنین مهندسینی رو هم میشه مشاهده کرد که بخاطر اینکه فقط با خودشون مدرک تحصیلی رو به همراه دارن و مهارت و تونایی خاصی ندارن هنوز بیکار هستند…

   شاد و پیروز باشید

 50. یک دانش آ»وز نهم می‌گه:

  ممنون خیلی حرفاتون روم تاثیر داشت و بهم کمک کرد

 51. ....... می‌گه:

  سلام آقای مرادی
  ممنون ازمطالب بی نظیرتون…….
  میشه لطفادرموردرشته های خارج ازکشورهم کمی صحبت کنین؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم!!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»