Experiment
رشته تجربی در دبیرستان چگونه است؟ (درس ها، شغل ها و…)
21 / جولای / 2016
شغل های رشته تجربی
شغل های رشته تجربی | شغل های جدید رشته تجربی
28 / جولای / 2016
نمایش همه

بهترین رشته تحصیلی چیست؟ – بهترین رشته دبیرستان

بهترین رشته تحصیلی چیست؟

اگر از افراد مختلف بپرسید که بهترین رشته تحصیلی چه رشته ایه؟ پاسخ های متفاوتی می شنویم. شاید یکی بهترین رشته تحصیلی رو رشته ای معرفی کنه که بازار کار خوبی داره… یکی دیگه ممکنه رشته ای رو به عنوان بهترین رشته تحصیلی معرفی کنه که درس خواندن در اون رشته آسونتر باشه و…

اما اگر بخوایم معرفی دقیق و درستی از بهترین رشته تحصیلی ارائه کنیم، واقعاً چه رشته رو به عنوان بهترین و رضایت بخش ترین رشته تحصیلی معرفی می کنیم؟ بالاخره شما دانش آموزان عزیز قراره سالها با انتخاب رشته ای که در دبیرستان انجام میدید زندگی کنید و احتمالاً با درآمدی که قراره از این رشته به دست بیارید چرخ زندگی تون رو بچرخونید.

علاوه بر این اگر شما دانش آموز عزیز نسبت به بهترین رشته تحصیلی اطلاعات کاملی داشته باشید، سرعت پیشرفت تون نسبت به افراد بی خیال چندین برابر میشه 🙂

سرعت پیشرفت

 

بهترین رشته تحصیلی از نظر بازار کار

همونطوری که در بالا گفتم خیلی ها وقتی میخوان بهترین رشته تحصیلی رو به دانش آموزان معرفی کنن، میگن فلان رشته رو انتخاب کن چون بازار کار خوبی داره! مثلاً همین الآن خیلی ها هستن که در شغلی به سر می برن که دلیل انتخاب کردن این شغل و رشته ای که اونها رو به این شغل رسونده اینه که بهشون گفته بودن این رشته بازارکار خوبی داره…!

اما وقتی سال ها در این رشته درس خوندند و در بهترین حالت موفق شدند که در شغل مرتبط با اون رشته استخدام بشن، دیدند که بازار کاری که چندسال پیش بخاطرش این رشته رو به عنوان بهترین رشته تحصیلی انتخاب کردند اونقدرها هم که فکر می کردن و بهشون معرفی شده بود جالب نیست؛ بگذریم که شاید اصلاً نتونسته باشن شغلی مرتبط با رشته تحصیلی شون انتخاب کرده باشن… 🙂

بهترین رشته های تحصیلی از نظر بازار کار به شرایط مختلفی بستگی دارند!

دلیل اینکه در این مقاله برخلاف نظر خیلی از مشاورین به شما دانش آموزان عزیز گفته میشه که بهترین رشته تحصیلی ربطی به بهتر بودن بازار کار در حال حاضر نداره، اینه که من و شما داریم در دورانی زندگی می کنیم که همه چیز در حال تغییره! واقعاً ده سال پیش گوشی موبایل افراد چه شکلی بود؟ پنج سال پیش آیا کسی دَم به دقیقه شبکه اجتماعیش رو بررسی می کرد؟!

پیشنهاد می کنم ویدیوی دیرین دیرین زیر رو که بدون ارتباط با ورود تکنولوژی به زندگی مردم هم نیست تماشا کنید 🙂

جدای از اینکه تکنولوژی چقدر سر همه مون رو به خودش گرم کرده و وقت مون رو به خودش اختصاص داده، حقیقت اینه که با توجه به سرعت تغییرات همین تکنولوژی که با چشم خودمون داریم این سرعت رو مشاهده می کنیم، معلوم نیست شغلی که امروز بهش میگن بازار کار خوبی داره، وقتی شما بعد از مدرسه یا دانشگاه قرار شد وارد بازارکار بشید هم وضعیت خوبی داشته باشه!

این که باید خودمون رو برای فردای واقعی آماده کنیم و قبلش از ابزارهای لازم برای زندگی در فردای واقعی باخبر بشیم در کتاب مدرک زندگی مفصل راجع بهش نوشتم و میتونید در اونجا در این مورد بیشتر مطالعه کنید.


جهت سفارش «کتاب مدرک زندگی» اینجا کلیک کنید


چیزی که در اینجا باید راجع به بهترین رشته تحصیلی بدونیم اینه که همونطور که خیلی از شغل ها قبلاً شغل هایی با بازارکار خوبی بودن ولی رفته رفته از اعتبار اونها کم شد، احتمالش خیلی بیشتره که شغل هایی که امروز به عنوان شغل های با بازارکار خوب معرفی میشن رفته رفته دیگه بازارکار خوبی نداشته باشن و با این منطق، رشته هاشون هم بهترین رشته تحصیلی برای دانش آموزان محسوب نشن.

حتی شغلی مثل پزشکی که شاید کمتر کسی قبول کنه روزی بازارکارش کم رونق تر میشه، احتمالش خیلی زیاده که دیگه پزشکان عمومی نتونن مثل امروز یا سال های قبل در آینده خودشون رو در شغلی با بازارکار خوب تصور کنن.

تصویر زیر مربوط به رباتی هست که در یکی از کشورها فعلاً جای پرستاران رو تنگ کرده!

ربات

چیزی که رفته رفته بیشتر به واقعیت تبدیل میشه اینه که نه تنها شغل پزشکی عمومی بلکه بسیاری از شغل های دیگه که درحال حاضر در اونها کارهای روتین و تکراری انجام میشه، قابلیت این رو دارن که با تکنولوژی ها، کامپیوترها و ربات ها جایگزین بشن که البته ترجیح میدم اینجا راجع به این موضوع زیاد بحث نکنم چون همونطور که گفتم در کتاب مدرک زندگی مفصل راجع به این موضوع نوشتم.

از طرفی معلوم هم نیست وقتی شما دانش آموز عزیز که قراره چند سال بعد وارد بازار کار بشید چه شغل هایی وجود خواهند داشت که بخوایم الان بگیم بازارکار فلان شغل ها خوبه یا بده پس طبق اون انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بده و اینجوری بهترین رشته تحصیلی خودت رو انتخاب کن!

مثلاً کافیه فقط در مورد شغل طراحی سایت و یا بهینه سازی سابت یه جستجوی ساده در اینترنت انجام بدیم و ببینیم که این شغل هایی که بیشتر هم در حیطه ی تکنولوژی هستند چند سال پیش وقعاً کجـا بودن؟!

شغل های جدید

پس تا اینجا مشخص شد که بهتر بودن بازارکار در عصری که داریم توش زندگی می کنیم ارتباط زیادی با بهترین رشته تحصیلی که میتونیم انتخاب کنیم ممکنه نداشته باشه و دلیلش هم حذف شدن برخی شغل ها در آینده و در مقابل به وجود اومدن برخی شغل های دیگه در آینده هست که حتی امروز هم ممکنه اونا رو نشناسیم!

ویدیوی زیر رو که یکی از کارشناسان آموزشی استرالیا در مورد به وجود اومدن شغل های جدید در آینده صحبت کرده و احتمالاً بتونه به پیدا کردن بهترین رشته تحصیلی شما رو کمک کنه، تماشا کنید:

درحقیقت وقتی معلوم نیست در آینده قراره چه شغل هایی از بین شغل های رشته ریاضی فیزیک ، تجربی ، انسانی ، فنی حرفه ای و… بهتر از بقیه میخواد باشه و ممکنه خیلی از شغل ها هم دیگه اصلاً وجود نداشته باشه، ما امروز برای انتخاب بهترین رشته تحصیلی که ما رو به بهترین شغل در آینده برسونه باید چیکار کنیم؟! برای پاسخ به این سوال اول باید منظورمون رو از بهترین رشته تحصیلی کمی مشخص تر کنیم!

بهترین رشته تحصیلی جهان

شاید این قضیه رو شنیده باشید که بهترین کفش جهان برای هر آدم الزاماً کفشی نیست که قیمت زیادی داشته باشه 🙂 ممکنه یه کفش بخاطر اینکه گرون قیمت هست بهش بگن این بهترین کفشه! ولی اگر همون کفش گرون قیمت سایزش اندازه ی سایز پای من نباشه، هرچه قدر هم قیمت داشته باشه نمی تونم اون رو بپوشم و اصلاً باهاش راحت نیستم!

سایز مناسب کفش

شاید بگید خب میشه این کفش گرون قیمت رو فروخت و چنتا کفش که سایز پای خودمون هست رو به جاش تهیه کرد 🙂 اما واقعیت اینه که رشته ای که الان دارید برای انتخاب رشته دبیرستان به عنوان بهترین رشته تحصیلی تون در نظر می گیرید و چندسال بعد بر اساس این رشته وارد شغلی میشید، اگر اونوقت مشاهده کنید که اون شغل داره شما رو اذیت می کنه، حتی اگر دیگران اون شغل یا رشته رو بهترین شغل یا رشته تحصیلی جهان هم بدونن، شما در اون شغل راحت نخواهید بود و نکته اینجاست که دیگه مثل کفش به این راحتی ها نمیشه اون شغل رو کنار گذاشت و دنبال شغل دیگه ای گشت…!

پس وقتی دارید امروز بهترین رشته تحصیلی رو برای خودتون درست و اصولی شناسایی می کنید درحقیقت دارید کفشی متناسب با سایز پای خودتون رو برای آینده تون انتخاب می کنید و اینجاست که اهمیت تعیین مسیر درست شغلی در انتخاب رشته دبیرستان بیش از پیش مشخص میشه و به این حقیقت نزدیک میشیم که بهترین رشته تحصیلی جهان برای ما رشته ایه که متناسب با ویژگی های ما باشه 😉

من(محمدرضا مرادی) همیشه وقتی میخوام بهترین رشته تحصیلی رو به دانش آموزان معرفی کنم به جای استفاده از عبارتِ «بازارکار خوب در حال حاضر»، عبارتِ «مناسب ترین» رو انتخاب می کنم. اگر این رو قبول داشته باشیم که دو دانش آموزی که در یک کلاس درس کنار هم میشینن خصوصیت هاشون باهم فرق میکنه و نمیشه به هردوی اونها یک مسیر رو برای ادامه پیشنهاد کرد، پس این رو هم باید قبول داشت که رشته و شغل باید متناسب با خودِ خودِ دانش آموز باشه 😉

مناسب ترین رشته تحصیلی برای انتخاب بهترین رشته تحصیلی متوسطه چیست؟

تا اینجا مشخص شد که بهترین رشته تحصیلی برای انتخاب رشته دبیرستان رشته ای هست که مناسب ما باشه و حالا باید ببینیم چه رشته ای میتونه مناسب ما و ویژگی ها ما باشه که طبیعتاً این ویژگی ها با ویژگی های هم کلاسی هامون ممکنه متفاوت باشه.

چه زمانی که دانش آموز بودم و چه در حال حاضر که معلم هستم همیشه دانش آموزانی رو که در کلاس درس می دیدم با هم فرق داشتند و هرکس دغدغه های خاص خودش رو داشت. همین حالا در بین دانش آموزانم بعضی شور و اشتیاق انجام کارهای فنی رو دارن، بعضی ها علاقه دارن بشینن و به پدیدها فکر کنن و بعضیا هم در لا به لای کتاب ریاضی خودشون آثار هنری مهجوری یافت میشه که اغلب از دیگران پنهون نگه میدارن…!

یه نمونه از این آثار رو در تصویر زیر میتونید ببینید 😀

نقاشی دانش آموز

با توجه به ویژگی هایی که در هر دانش آموز هم میتونه متفاوت باشه، برای رسیدن به مناسب ترین رشته که بهترین رشته تحصیلی برای هر فرد هست، کاری که شما باید انجام بدید اینه که از هر فرصتی برای پیدا کردن علایق خودتون استفاده کنید.

مثلاً دانش آموزی که در کلاس ریاضی حتی اگر بهترین معلم ها هم با بهترین شیوه های آموزشی براش ریاضی تدریس کنند ولی بجای گوش دادن به درس، با علاقه ی زیادی شروع به کشیدن نقاشی کنه، باید هنر نقاشی رو به عنوان یکی از علایقش در نظر بگیره و به این فکر کنه که آیا می تونه این علاقه اش رو به حرفه آینده خودش تبدیل کنه یا نه؟

علاقه به رشته تحصیلی

من (محمدرضا مرادی) گاهی حتی سوالاتی که برخی دانش آموزان در آستانه ی انتخاب رشته نهم مطرح می کنند رو علاوه بر پاسخ دادن به سوالات شون، از دانش آموزی که سوال پرسیده میخوام علّت این که این سوال به ذهنش رسیده رو پیدا کنه!

مثلاً یک بار دانش آموزی سوالی از من پرسید با این مضمون که میخواست بدونه چرا وقتی با افراد مختلفی صحبت میکنه این افراد حالات چهره ی متفاوتی از خودشون نشون میدن؟ من جدای از اینکه سوال این دانش آموز رو جواب دادم ازش خواستم رشته ی روانشناسی رو هم به عنوان یکی از علایقش نگاه کنه.

البته بگم این به معنای علاقه ی بی چون و چرای اون دانش آموز به رشته روانشناسی نیست ولی چون دغدغه ای که داره به مباحث رشته روانشناسی مرتبط هست میتونه این رشته رو هم به لیست علاقه هاش اضافه کنه تا شاید بعداً راه سریع و لذت بخش پیشرفت خودش رو در این رشته ببینه و درنتیجه تعهد بیشتری هم نسبت به اون کار داشته باشه.

 

علاقه به شغل

شما دانش آموز عزیز اگر از هر کارآفرین موفقی که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ رضایت از زندگی به موفقیت رسیده سوال کنید که شروع این راه از کجا بوده؟ اون کارآفرین یکی از ایده هاش رو برای شما تعریف می کنه و می بینید که یه ایده که شاید اوایل خیلی ها اون ایده رو مسخره کردند، بخاطر اهمیت و احترامی که اون فرد برای ایده ی خودش قائل بوده تونسته با موفقیتی برسه که کمتر کسی بهش دست پیدا کرده!

در این مورد نمونه های زیاد خارجی و ایرانی رو میتونید با جستجویی ساده در اینترنت پیدا کنید که شروع کسب و کار موفق شون رو به ذهن رسیدن یک «ایده» معرفی می کنند و البته کسی که به زور و بدون علاقه داره کاری رو انجام میده نمیتونه انتظار داشته باشه که ایده ای برای گسترش فعالیت هاش و پیشرفت خودش به ذهنش خطور کنه!


اگر خواستید می تونید از سایت 12ceo.ir اطلاعات خوبی رو راجع به زندگی کارآفرینان به دست بیارید.


بنابراین بهترین رشته تحصیلی رشته ای هست که ما رو به در مسیری قرار بده که در معرض بارشِ ایده های مختلف قرار بگیریم و ابری دارای این قطره های باران ایده است که بر اساس علایق ما تشکیل شده باشه 😉

چگونه علاقه خود را پیدا کنیم؟

با توجه به این که برای رسیدن به ایده های خوب برای پیشرفت در شغل آینده تون باید امروز بهترین رشته تحصیلی خودتون رو انتخاب کنید و تا اینجا متوجه شدیم که بهترین رشته تحصیلی رشته ای هست که بهش علاقه دارید، لازمه که از روش های پیدا کردن علاقه مطلع بشید تا راحت تر بتونید به شغلی که احتمال موفقیت تون در اون بیشتر از سایر شغل ها هست برسید. برای همین در ادامه راهکارهایی رو برای پیدا کردن علاقه هاتون معرفی می کنم:

1- هم دانش آموز باشید، هم کارآموز!

یکی از راه ها برای پیدا کردن علاقه اینه که در شغل هایی که احساس می کنید به اونها و یا رشته های تحصیلی مربوط به اونها علاقه دارید ولی مطمئن نیستید این علاقه واقعی هست یا نه، به عنوان کارآموز وارد بشید تا از جزئیات اون شغل اطلاع پیدا کنید. مثلاٌ یکی از دانش آموزانم که احساس می کرد به شغل پزشکی علاقه داره، تصمیم گرفت سه ماه تعطیلی تابستان رو به هلال احمر بره و تا جایی که ممکنه با کارهای درمانی آشنا بشه.

شما هم حتماً به شغل یا شغل هایی که فکر می کنید بهشون علاقه دارید و میخواید رشته ی مربوط به اونها رو انتخاب کنید بصورت کارآموز وارد بشید و هدف تون فقط و فقط این باشه که ببینید آیا واقعاً به این شغل علاقه دارید و یا چیزهای دیگه مثل تبلیغات تلویزیون و حرف مردم و… باعث شدن که احساس کنید به اون شغل علاقه دارید؟

هرچه زودتر این کار رو انجام بدید بهتره و تعطیلات تابستان هم فرصت خوبی برای پیدا کردن بهترین رشته تحصیلی از میونِ شغل هایی هست که حدس می زنیم بهشون علاقه داریم. البته باید منتظر این هم باشید که شاید شما رو به عنوان کارآموز قبول نکنن 🙂 و همینجاست که تفاوت بین آدم های پیگیر و موفق با آدم های ناامید و ناموفق مشخص میشه 😉

اگر برای کارآموزی اقدام کردید و شما رو زیاد تحویل نگرفتند، به جای نا امید شدن بهتره ویدیوی انگیزشی زیر رو از دارن هاردی (نویسنده کتاب اثر مرکب) ببینید و به تلاش تون ادامه بدید:

 

2- از افراد متخصص در شغل مورد علاقه تان سوال های «دقیق» بپرسید!

یکی دیگه از کارهایی که برای پیدا کردن علاقه تون و در نهایت بهترین رشته تحصیلی برای خودتون پیشنهاد می کنم اینه که از افراد متخصصی که در شغل یا رشته مورد علاقه تون حضور دارند سوالاتی دقیق بپرسید. این افراد رو هم میتونید بصورت حضوری در شغل ها ملاقات کنید و هم میتونید از طریق شبکه اجتماعی حرفه ای LinkedIn بصورت مجازی از اونها در مورد شغلی که دارن سوالات تون رو بپرسید.

لینکدین

جالبه اینم بدونید که در دوران دانشجویی وقتی یکبار به یکی از سازمان ها برای کاری رفته بودم و یکی از اساتیدم در دانشگاه رو دیدم، وقتی با ایشون سلام و احوالپرسی کردم، ایشون بهم گفتند که «شما رو من در لینکدین دیدم! درسته؟» 🙂
حقیقت تلخ این بود که این استاد عزیزم من رو در فضای مجازی بیشتر از فضای حقیقی میشناختن! و همون موقع بود که تصمیم گرفتم در فضای حقیقی هم مثل فضای مجازی فعال باشم 🙂

لازمه اینم به دانش آموزان عزیز بگم که اگر خواستید بصورت حضوری از افراد شاغل در حرفه های مختلف سوال کنید، ترجیحاً همراه با والدین یا معلمین تون این کار رو انجام بدید. اینو واسه محکم کاری گفتم 😉

راستی اگه خواستید برای تقویت پایه درسیتون اقدام کنید، میتونید از فیلم های درسی ما هم استفاده کنید:

آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

خـوش خـبـر باشیــــد 😉


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

81 دیدگاه ها

 1. موسوی می‌گه:

  سلام. لذت بردم از خوندن این مقاله، بجز اون نقاشی شاگردتون که کلی فکر کردم آخه ?=3x-10 یعنی چی!؟ یا 8x-7 نتیجه گیری از این معادلات مثل تمام شدن فیلم‌های اصغر فرهادیه، تهش همیشه بازه 🙂
  جدای از این شوخی، واقعاً جا داره آموزش و پرورش برای این رشته‌های محدود فکری کنه. چرا دبیرستان باید فقط 3 رشته داشته باشه؟ مگه میشه اون همه رشته متنوع دانشگاهی رو فقط از این سه رشته درآورد، با بهترین نتایج!؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام و سپاس از شما
   در توضیح آن نقاشی دانش آموز عزیزم فقط می توانم بگویم: «دانش آموز است دیگر…» 🙂
   البته این احتمال هم وجود دارد که بجای حل معادله در حال به دست آوردن مقدار عددی عبارات جبری است 😉

 2. سلام
  ممنون از مطالبتان.یک نکتخ ایی به ذهنم رسید که گفتم شاید ایجا بیان کردنش مفید باشه، احساس می کنم علاقه تنها مفید نباشه و در نظر داشتن آینده پژوهی برای کار مورد نظرمان مفیدتر خواهد بود.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام جناب سلیمیان عزیز
   نظر شما کاملاً محترم است و ممنون از اینکه آن را با سایر کاربران سایت به اشتراک گذاشتید.
   نکته ی قابل ذکر در اینجا این است که اگر دانش آموزی علاقه ی واقعی خود را پیدا کند بر اساس آن به ترسیم مسیر زندگی حرفه ای خود بپردازد، می تواند در آینده شغل هایی را که حس رضایت درونی او را ارضا می کنند شفاف تر مشاهده کند. چه بسا آن شغل ها اکنون اصلاً وجود نداشته باشند ولی وقتی بر اساس علایق واقعی خودمان انتخاب رشته دبیرستان را انجام می دهیم، در آینده هر شغلی وجود داشته باشد و هر شغلی حذف شده باشد، شغل هم راستا با ویژگی های درونی خود را پیدا خواهیم کرد.
   یک مثال واضح آقای استیوجابز است که در 18 سالگی از روی “علاقه” به کلاس خطاطی می رفت و بنا به گفته ی خودش در سخنرانی دانشگاه استنفورد، مهارت های خطاطی که از آن کلاس ها یادگرفته بود باعث شد 10 سال بعد وقتی قرار بود اولین کامپیوتر «مک» را طراحی کند همان مهارت های خطاطی برایش سودمند واقع شوند و باز هم بنا به گفته ی خودش اگر از روی علاقه، حس کنجکاوی و درک شهودی به سراغ یادگیری خطاطی نمی رفت، «مک» هیچ گاه قلم ها و گرافیک متعدد امروزی را نداشت. نکته ی قابل توجه تر اینجاست که او مهارت خطاطی را بخاطر خوب بودن بازار کار خطاطی در آینده و یا حتی استفاده از این مهارت برای طراحی «مک» در آینده هم یاد نگرفت 🙂 بلکه علت رفتن به کلاس خطاطی برای او به گفته ی خودش تنها کنجکاوی و حس شهودی اش بود.
   در این مورد نمونه های دیگری نیز در کتاب مدرک زندگی ذکر کرده ام.
   شاد و پیروز باشید

 3. حسن می‌گه:

  از نظر من همه رشته ها میتونن بهترین رشته باشن اگر بلد باشیم چطوری خودمون رو در اون رشته یا شغل مربوط به آن رشته از دیگران متمایز کنیم.

 4. جعفر معدنی می‌گه:

  بسیار عالی . جناب مرادی گرامی ، مثل همیشه مقاله جامع وکاملی بود . از شما ممنونم که اینقدر با احساس مسئولیت بالا به این موضوع یعنی انتخاب رشته در مقطع دبیرستان ، نگاه می کنید. به شما تبریک می گویم.

 5. Aryana می‌گه:

  عالي بود
  زمانيكه مطالب شما رو ميخونم پيش خودم ميگم كه اي كاش يكي بود كه راهنمايي ميكرد و درست تصميم ميگرفتم
  بسيار سپاسگزارم

 6. سید جواد غفاری می‌گه:

  مرسی استاد
  خوبه که از بچه ها تست شخصیت و سایر تست های مکمل گرفته بشه تا مسیر بهتر و درست تری رو انتخاب کنند.

 7. نیشابوری می‌گه:

  بسیار مطلب مفید و کاملی بو د و صد حیف که این مطالب و تنوع ر شته های تحصیلی زمان ما نبود تا بر اساس علاقه گام اول را برداریم و صد شکر که شما و معلمان متعهدی مثل شما هستند که فرزندان ما را خلاق و عاشق بار میارن .
  خدا قوت و روز و روزگارتان خوش

 8. سمانه می‌گه:

  کاملا درسته . بهترین رشته اونیه که دانش آموز با آگاهی و علاقه واقعی اون رو پیدا کرده تا بعدا بتونه در شاخه های مربوطه دردانشگاه و سپس در کار اون رو ادامه بده تا در هنگام مواجه شدن با سختی ها هم پا پس نکشه

 9. ناشناس می‌گه:

  سلام من دانش آموز پایه نهم هستم عاشق آشپزی هستم ولی با تحقیق هایی که انجام دادم در مورد دانشگاهاش تو ایران پشیمون شدم
  به تجربی فکر میکنم با اینکه ممتاز هستمو درسمم خوبه ولی میترسم که اون نتیجه ای که میخوامو نگیرم و دلم نمیخواد دو بار کنکور بدم
  به نظرتون چیکار کنم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   اینکه متوجه شدید علاقه ی واقعیتون چیه جای تبریک داره؛ چون خیلی از دانش آموزان به پیدا کردن علاقه ی واقعی شون اصلاً اهمیت نمیدن و فقط بخاطر «بَه بَه» و «چَه چَه» دوست و آشنا و فامیل یه رشته ای رو انتخاب میکنن!

   امیدوارم واقعاً علاقه تون رو پیدا کرده باشید که اگر اینطور باشه پیشنهاد می کنم علاقه و توانایی تون رو دنبال کنید؛ چون مسیری که توش «علاقه» باشه طی کردن سختی ها و مشکلات که در هر رشته ای هست، خیلی راحت تر از مسیری میشه که شاید اسمش دهان پُر کن باشه ولی علاقه ای توش وجود نداره.

   اگر خواستید راجع به رشته آشپزی که گفتید عاشقش هستید و شرایط ورود به این رشته، اطلاعات بیشتری به دست بیارید پیشنهاد می کنم این مقاله رو هم مطالعه کنید.

   پیروز باشید
   مکتب یار

 10. ناشناس می‌گه:

  سلام ممنون از سایتتون
  من به رشته ی ریاضی علاقه دارم ولی اطرافیانم میگن برو تجربی و اینده ی شغلی خوبی نداره رشته ریاضی
  من اینده ی شغلیم خیلی برام مهمه حتی حاضرم بخاطرش قید علاقمو بزنم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

   اگر علاقه ی “واقعی” تون رشته ریاضی هست، بهتره به حرف علاقه ی “واقعی” تون گوش بدید!
   علاقه ی واقعی، علاقه ای هست که باعث میشه از انجام اون کار «هیجان» داشته باشیم؛ اگر کسی از انجام کاری هیجان داشته باشه، درحقیقت داره از اون کار «لذت» میبره و اگر کسی از کارش لذت ببره یعنی شغل خوبی داره 🙂
   مشکلات در همه ی رشته ها و شغل ها وجود دارن؛ با این حال اگر کسی شغلی رو که عاشقش هست و از انجام اون هیجان داشته باشه انتخاب کنه، مشکلات براش قابل تحمل تر از فردی میشه که از کار خودش لذت نمی بره؛ به همین دلیل «علاقه ی واقعی» باعث میشه «آینده ی شغلی» دُرُست طراحی بشه و حتی کسب درآمد هم در شغلی که بهش علاقه داریم راحت تر از شغلی هست که ازش متنفریم!
   هر رشته ای رو اکه قراره انتخاب کنید، بهتره شغل های آینده ی اون رشته رو «دقیق» بررسی کنید و ببینید آیا از انجام کارهایی که در اون شغل هست، در آینده لذت می برید و یا از روی اجبار اون کارها رو انجام خواهید داد؟
   هرچی شغل های رشته ای رو که قصد انتخابش رو دارید، شفاف تر و دقیق تر بررسی کنید، انتخابتون پخته تر و سنجیده تر میشه! مثل هر انتخاب دیگه در زندگی 😉

   پیروز و مطمئن باشید

 11. هیوا می‌گه:

  با سلام و تشکر از شما
  من دانشجو هستم و سه ترم هم خوندم و الان واقعا پشیمون هستم که به دنبال علاقم نرفتم با این حال خیلی هم ناامیدم که بخوام از اول شروع کنم چون دو سال عقب میمونم و رشته ای که علاقه دارم بازار کار خوبی نداره

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام و سپاس از شما

   با توجه به اینکه تا الآن سه ترم در دانشگاه دارید تحصیل میکنید، شاید بهتر باشه برای مقطع بالاتر (فوق لیسانس یا دکترا) علاقه تون رو دنبال کنید.
   باز تصمیم با خودتون هست که با توجه به شرایط خودتون بهترین تصمیم ممکن رو بگیرید.

   با آرزوی موفقیت برای شما

 12. فاطمه زهرا می‌گه:

  از نظر من روباتیک بهترین رشته جهانه

 13. ناشناس می‌گه:

  درود
  من دانش آموز هستم و در شیراز درس میخوانم وبه رشته تجربی علاقه دارم و با توجه به توضیحات و راهنمایی های شما ( جناب آقای مرادی) استعداد و علایق خود را پیدا و انرا تقویت کنم
  با سپاس فراوان

 14. ناشناس می‌گه:

  سلام واقعا عالی بود راستش من واقعا به رشته تجربی علاقه دارم ولی استعدادم تو ریاضی بیشتره لطفا کمکم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   برای اینکه علاقه و استعداد خودتون رو بتونید با هم در یک راستا قرار بدید، لازمه که نسبت به مسیرهای شغلی رشته های تجربی و ریاضی که بنا به گفته خودتون در یکی علاقه و در دیگری استعداد دارید، آگاهی لازم رو کسب کنید.
   در حقیقت هرچی شغل های موجود در رشته های ریاضی و تجربی رو با جزئیات و بصورت شفاف برای خودتون بررسی کنید، انتخاب تون پخته تر میشه و در نهایت احتمال اینکه علاقه و استعدادتون در یک راستا قرار بگیرند بالاتر میره.

   با آرزوی موفقیت برای شما

 15. ناشناس می‌گه:

  من دانش اموز پایه نهم هستم وضعیت درسی عالی نیزدارم ولی هنوز علاقه ام را پیدانکردم وبین رشته تجربی وریاضی فیزیک مانده ام .به نظرتان چیکار میتوانم بکنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز!

   این که به دنبال علاقه واقعی خودتون هستید جای تبریک داره…
   چون خیلی از دانش آموزان بدون توجه به علاقه و فقط بخاطر حرف دیگران انتخاب رشته انجام میدن و تازه بعد از گذشت چند سال متوجه میشن که لباسی که در سال دهم پوشیدن اندازه شون نیست 🙂

   شما باید به جای اینکه اول انتخاب رشته کنید و بعد از چند سال با شغل اون رشته مواجه بشید (همون کاری که خیلی از افراد به اشتباه انجام میدن) باید از آخر به اول برسید؛ یعنی:

   قدم اول: لیست کردن فعالیت هایی که باعث ایجاد هیجان در شما میشن (در اون فعالیت ها زمان برای شما زود میگذره).
   قدم دوم: لیست کردن شغل هایی که فعالیت های بالا در اون شغل های وجود داره.
   قدم سوم: پیدا کردن رشته هایی که شما رو به شغل های لیست شده در قدم دوم میرسونن.

   به این ترتیب شما با بررسی ویژگی های شخصیتی خودتون و همچنین مشاهده واقعیت ها و جزئیات شغل های مختلف، انتخاب رشته دبیرستان رو بصورت اصولی انجام میدید.

   با آرزوی موفقیت برای شما

 16. ناشناس می‌گه:

  سلام من معدل ام٢٠كلاس نهم هستم اما به دكتري علاقه دارام ولي ازرياضي وشيمي هيچي سردرنميارام
  خودام بازاركارواسم مهمه به رشته فني وحرّفه اي هم علاقه دارام ولي ميترسم مسخره ام كنن

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   برای ورود به رشته پزشکی در دانشگاه، درس هایی که نام بردید (ریاضی و شیمی) هم باید خوب باشن.

   اما با توجه به اینکه گفتید به رشته فنی حرفه ای علاقه دارید ولی از مسخره کردن دیگران هم میترسید، اگر علاقه تون واقعی هست و به کارهایی که در رشته های فنی حرفه ای انجام میشه واقعاً علاقه دارید، بهتره به آینده ی خودتون بیشتر از مسخره شدن توسط دیگران اهمیت بدید.

   براتون بهترین ها رو آرزو می کنیم

 17. ناشناس می‌گه:

  سلام من واقعا نمیتونم علاقه ام رو بشناسم ونمیتونم انتخاب درستی تو انتخاب رشته داشته باشم من کلاس نهم هستم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   شما میتونید برای پیدا کردن علایقتون از آزمون های شخصیت شناسی معتبر استفاده کنید.
   اگر در دوره رایگان «انتخاب رشته نهم» در سایت مکتب یار شرکت نکردید، پیشنهاد می کنم حتماً در این دوره شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 18. ناشناس می‌گه:

  با سلام
  من به رشته ی ریاضی علاقه دارم و می خواهم شرایط دقیق ورود به این رشته را بدانم
  با تشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   برای ورود به رشته ریاضی فیزیک باید درس ریاضی و علوم تان در سال های هفتم و هشتم و نهم خوب باشه و سایر شرایط ورود به این رشته رو هم داشته باشید. منظورم از سایر شرایط چیزهایی مثل نظر معلمان، نظر والدین، نظر مشاور، نتیجه آزمون های مشاوره ای و… است که همه ی اینها باهم مشخص میکنند که میتونید چه رشته ای رو انتخاب کنید.

   ولی کاری که شما میتونید انجام بدید همین نمره ی بالا گرفتن در درس های ریاضی و علوم هست. اما باید توجه داشته باشید که حتماً قبل از تصمیم گیری درخصوص اینکه وارد چه رشته ای بشید، علاقه ی واقعی تون رو پیدا کنید و بر اساس اون، رشته تحصیلی مناسب خودتون رو مشخص کنید و براش تلاش کنید.

   شاد و پیروز باشید

  • ناشناس می‌گه:

   سلام من دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریفم رتبه کنکورم 252 شد من از رشتم کاملا راضی ام چون هدف داشتم و هدفمم از ابتدا اپلای به کشورای خارج مثل کانادا بود .. و دارم تقریبا داذم به هدفم دست پیدا میکنم رشته مهندسی یا باید اپلای کنی. یا باید به دنبال تاسیس شرکت های دانش بنیان باشی که پول خوبی هم داره استاد ما یه شرکت داره همین پارسال با سپاه پاسداران یه قرار داد بست 300 میلیلارد گرفت خیلی شیک در عرض 1 ماه حالا بیاد بهترین دکترم ایا میتونه این درامدو داشته باشه دنبال علاقت برو

 19. ناشناس می‌گه:

  سلام استاد
  من دانش آموز کلاس نهم هستم ،امسال هم انتخاب شته دارم
  اما هنوز رشته ای که توش علاقه دارم رو پیدا نکردم
  میشه راهنماییم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   برای پیدا کردن رشته ای که بهش علاقه دارید ابتدا باید خودتون رو خوب بشناسید و بعد نسبت به «جزئیات» رشته هایی که درحال حاضر موجود هستند اطلاعات کافی به دست بیارید و در پایان ببینید کدوم یک از رشته ها با ویژگی های شخصیتی شما تناسب بیشتری داره.
   علاوه بر این پیشنهاد میکنم در دوره رایگان انتخاب رشته نهم در سایت مکتب یار ثبت نام کنید.
   شاد و پیروز باشید

 20. علی اصغر کنعانی می‌گه:

  دوستان سلام.من سال دهم هستم.ریاضی و فیزیک رو انتخاب کردم.توی این شاخه موفق ام و برام از مدرسه ی تیزهوشان مشهد دعوت نامه اومده.نمیدونم حالا تا 10 سال دیگه که من بخوام برم توو بازار کار اوضاع مملکت چجوری بشه.ولی یک درصد احتمال بدین ریاضی توو بازار کار وضعیتش خوب بشه.
  بر اساس اماری که گرفتم توی خراسان رضوی تعداد داوطلبان ریاضی انسانی و تجربی دهم به ترتیب 6700 و 15600 و 20800 نفر اعلام شده
  خیلی کار سختیه که توی تجربی رتبه آورد
  توی کنکور با جامع آماری بالای تجربی یک تست کمتر میزنی رتبه ت 2000 تا بالا پایین میشه
  ولی باز هم علاقه تون مهمه
  الان مد شده که همه برن تجربی
  و این به نفع رشته ریاضی و انسانیه
  امیدوارم گفته هام بدردتون بخوره
  موفق باشید

 21. ناشناس می‌گه:

  سلام.خسته نباشي بنده سال سوم دبيرستان رشته كامپيوتر هستم و علاقه اي به طراحي سايت دارم ايا بازار كاري براي اين رشته
  خوبه تا ادامه بدم؟ميترسم تلاش كنم اما در آينده نزديك شغل خوبي پيدا نكنم….
  ممنون ميشم اگه جواب بديد

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   درصورت داشتن علاقه به کار طراحی سایت در این زمینه مطالعه داشته باشید و حتی الامکان در دوره های آموزشی مربوطه (علاوه بر درس های مدرسه و دانشگاه) شرکت کنید تا بتونید مهارت های کاربردی رو به دست بیارید. موفقیت در بازارکار بیشتر به مهارت های کاربردی و روز که به دست میارید بستگی داره نه فقط مدرک تحصیلی.

   شاد و پیروز باشید

 22. ناشناس می‌گه:

  مطالبتون هیلی عالی بود

 23. ناشناس می‌گه:

  سلام مطالبتون واقعا عالى بود
  واقها درست ميگيد بايد با علاقه جاو رفت البته همراه با استعداد
  خود من سال سوم تجربى هستم اما وقتى اين رشته رو انتخاب كردم خيلى دودل بودم و با علاقه كامل انتخاب نكردم چون من رشته هنرم دوست داشتم و وقتى از هر كسى پرسيدم گفتن كه هنرو كنار اين رشته هم ميشه خوند .اما حالا هنوزم سرگردونمو براى آيندم برنامه اى ندارم چون هم شغلاى رشته هنر مثل روانشناسى داروسازى رو دوست دارم هم شغل هايى مثل گريم سينمايى گرافيك هتلدارى و…اما اميدوارم هركس كه با علاقه رشتشو انتخاب كرده موفق بشه 💜

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

   پیشنهاد میکنم رشته ای متناسب با ویژگی های شخصیتیتون رو انتخاب کنید.
   در دوره رایگان و غیرحضوری «انتخاب رشته وبسایت مکتب یار» این ویژگی های شخصیتی برای شرکت کنندگان توضیح داده میشه.

   شاد و پیروز باشید

 24. pilot Mahdi می‌گه:

  سلام من دانش اموز سال نهمم دو سال قبلم معدلم 18 به بالا شده ولی ریاضی و علوممو گند زدم اما امسال عاشق ریاضی و شغل خلبانی شدم ایا یتونم برم رشته ریاضی؟ اگه میشه جوابو به ایمیلم ارسال کنین.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   اینکه امسال متوجه علاقه تون شدید خیلی خوبه و بهتون تبریک میگم!

   فقط توجه داشته باشید که انتخاب شغل هایی مثل خلبانی شرایطی داره که باید ببینید آیا این شرایط رو دارید یا خیر؟

   شاد و پیروز باشید

 25. ZAHRA می‌گه:

  سلام اقای مرادی
  من دانش اموز کلاس نهم هستم ، از ابتدا علاقه ی زیادی به رشته انسانی داشتم ، حفظیاتمم خوبه، در درس های تاریخ و ادبیات و عربی نمره ی خوبی رو کسب کردم یعنی کل درسام خوبه .
  فقط تنها مشکلم اینه که ریاضیم ضعیفه ، میخاستم بدونم با توجه به این شرایط من میتونم رشته ی انسانی رو انتخاب کنم؟منظورم اینه که ریاضی مانع انتخابم نمیشه؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست گرامی

   در انتخاب رشته دبیرستان عوامل دیگه ای هم علاوه بر نمره، مثل آزمون های مشاوره ای، نظر معلمین و… هم تاثیرگذاره ولی اگر بخوایم تاثیر نمره رو بر انتخاب رشته انسانی بررسی کنیم، باید در درس های «مطالعات اجتماعی»، «عربی» و «ادبیات فارسی» رو نسبت به سایر درس ها قوی تر بود. البته ناگفته پیداست که این به معنی غافل شدن از سایر درس ها نیست.

   شاد و پیروز باشید

   • ZAHRA می‌گه:

    متاسفانه من جواب سوالمو از پاسخ شما متوجه نشدم.خب اگر در درس های نام برده قوی بودم و فقط در ریاضی مشکل داشته باشم ، درصد انتخابم در این رشته بالا میتونه باشه یا نه؟
    البته اگر ازمون های مشاوره ای و نظر معلمین و…در نظر نگیریم فقط از دید نمره ای به مسئله نگاه کنیم.

    • محمدرضا مرادی می‌گه:

     اگر فقط بخوایم عامل نمره رو در نظر بگیریم تاثیر نمره درس ریاضی برای انتخاب رشته علوم انسانی، کمتر از تاثیر نمره درس های مربوط به رشته علوم انسانیه.
     پس بهتره درس های مربوط به رشته علوم انسانی یعتی «ادبیات فارسی»، «عربی» و «مطالعات اجتماعی» رو تقویت کنید.

     شاد و پیروز باشید

 26. ناشناس می‌گه:

  من به بهیاری خیلییی زیادعلاقه دارم امااصلا ریاضیم خوب نیست نمیدونم بایدچکارکنم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست گرامی

   برای انتخاب رشته بهیاری نیازی به ریاضی قوی نیست.
   علاوه بر مطابقت شغل بهیاری با ویژگی های شخصیتی خودتون، درس های مربوط به رشته بهیاری رو تقویت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 27. شکیلا می‌گه:

  سلام من پایه نهم هستم. به پزشکی علاقه بسیار زیادی دارم ولی استعدادم توی ادبیات و کتاب های رشته انسانی بیشتره.نمیدونم کدوم یکی رو انتخاب کنم، نظر شما چیه؟
  در ضمن باید بگم کتاب مدرک زندکی بسیار زیبا نوشته شده و همتا نداره توی دنیا:-)

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   ممنون از شما و خوشحالم که از کتاب مدرک زندگی رضایت داشتید.

   پیشنهاد می کنم علایق و استعدادهاتون رو بیشتر بررسی کنید تا نقاط مشترکی پیدا بشه؛ در مورد رشته پزشکی و جزئیات این رشته (کارهایی که در این رشته و شغل انجام میشه) تحقیق کنید تا با علایق درونی خودتون بسنجید. در این باره خیلی خوبه که بتونید محیط های کاری شغل پزشکی رو از نزدیک ببینید.
   دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار هم خیلی میتونه کمک تون کنه؛ چون تیپ های شخصیتی مختلف و شغل های مناسب هر تیپ شخصیتی در این دوره معرفی میشه.

   شاد و پیروز باشید

 28. ناشناس می‌گه:

  سلام خسته نباشید .من دانش اموز کلاس نهم هستم هم به درس ریاضی علاقه دارم وهم به تجربی در هردوتاهم نمراتم خداروشکر بیست بوده اما ازمون های قلم چی که شرکت میکنم درصد درس تجربی عالی میزنم اما ریاضی زیر پنجاه میزنم واصلا تو تست در ازمون قلم چی خوب نیستم حالا نمیدونم کدوم رشته رو انتخاب کنم .اما در مدرسه ریاضی ام عالیه .لطفا راهنمایی ام کنید ممنون.باتشکر.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای انتخاب رشته نهم علاوه بر نمره، عوامل دیگه ای هم مثل آزمون های مشاوره ای، نظر خودتون، نظر والدین و… بررسی میشه که در انتخاب رشته موثرن.
   پیشنهاد میکنم در دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار شرکت کنید تا ویژگی های شخصیتی خودتون رو پیدا کنید و بر اساس شناخت خودتون انتخاب رشته کنید.

   شاد و پیروز باشید

 29. هستی می‌گه:

  سلام,خسته نباشید.مرسی از سایت خوبتون.
  من دانش کلاس هشتم هستم معدل سال گذشته ام 19/88 بوده.میخواستم بدونم معدل امسال و سال بعدم باید چند باشه که بتونم رشته تجربی رو برم؟من واقعا به پزشکی علاقه دارم ولی میترسم که نمره کم بیارم و نتونم برم.باید چیکار کنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   ممنون از شما

   البته برای انتخاب رشته نهم در کنار نمرات درسی عوامل دیگه ای مثل آزمون های مشاوره ای، نظر معلمین، نظر والدین و… هم تاثیرگذار هستن و کاری که شما میتونید انجام بدید اینه که درس های مربوط به رشته تجربی رو (با توجه به اینکه گفتید علاقه دارید) خوب بخونید تا نمرات بالا کسب کنید.

   شاد و پیروز باشید

 30. الهه می‌گه:

  سلام من دانش آموز پایه نهم هستم من به شغل روانشناسی علاقه دارم ودوست دارم که درآینده یک مشاور خوب بشوم ولی من به رشته ریاضی فیزیک هم علاقه دارم ونمرات من دردرس ریاضی خیلی مطلوب تر از نمراتم درس ادبیات است ولی من در رشته ریاضی فیزیک به مهندسی خاصی علاقه ندارم ورشته معماری هم که برای یک دختر بهتر ازسایر مهندسی هاست من اصلا در طراحی هیچ مهارتی ندارم وخلاق نیستم میخواستم ببینم که با این اوصاف من برای انتخاب رشته باید چه کاری انجام بدهم بهتر است؟

 31. سحر می‌گه:

  سلام
  ممنون از مطالب
  راستش من هنوز نمیدونم چه رشته ای برم و سر در گمم اگه یه راهی بهم نشون بدید ممنون میشم

 32. حسین می‌گه:

  سلام من دانش اموزسال نهم هستم وبایدرشته انتخاب کنم من خیلی شدیدبه کامپیوتروفناوری علاقه دارم ولی هیچ کس قبول نمیکنه که من این رشته را اتنخاب کنم بلکه می گوینداین رشته اصلا بازارکارنداردوحتمابایدبه رشته تجربی بروم من الان نمی دونم که بایدچه رشته ای را انتخاب کنم لطفاکمی راهنمایی کنیدکه ایااگراین رشته را ادامه بدم دراینده موفق ترم یااگه تجربی راانتخاب کنم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   هر رشته ای رو که انتخاب می کنید (چه کامپیوتر و چه تجربی) هم شما و هم اطرافیان باید ببینید که آیا این رشته با ویژگی های شخصیتی شما متناسب هست یا نه؟
   برای این کار هم لازمه که ابتدا ویژگی های شخصیتی خودتون رو بشناسید و در ادامه با شناخت رشته ها ببینید کدوم رشته به روحیات شما میخوره؟
   پیشنهاد می کنم حتماً از دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 33. سینا می‌گه:

  سلام من دانش آموزی پایه نهم هستم میخوام ببینم که آیا ریاضی نوبت اول مانعی برای رسیدن به تجربی میشه البته نا گفته نمونه که ریاضی و علومم در کلاس هفت و هشتم 19و20 بوده.

  با تشکر لطفا راهنمایی ام کنید

  ساییتون یکه خیلی ممنون آقای مرادی

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   از محبت شما سپاسگزاریم

   با توجه به این که علاوه بر نمرات درسی در انتخاب رشته نهم عوامل دیگه ای هم مثل آزمون های مشاوره ای تاثیرگذار هستن، نمیشه بطور دقیق گفت که ریاضی نوبت اول مانعی برای انتخاب رشته تجربی میشه یا نه… اما کاری که میتونید انجام بدید اینه که اولاً ویژگی های شخصیتی خودتون رو بیشتر بشناسید و ثانیاً شناخت تون رو نسبت به رشته تجربی بیشتر کنید.

   شاد و پیروز باشید

 34. ناشناس می‌گه:

  سلام من تا حالا به چند رشته مختلف علاقه داشتم. قبلا به معلمی بعد دکتر،مربی ورزش و تا الان که به روانشناسی علاقه دارم. من کلاس هفتم هستم و معدلم عالیه.به نظر شما الان برای انتخاب رشته زود هست؟من تازگیا به روانشناسی خیلی علاقه دارم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اینکه علایق خودتون رو بررسی می کنید خیلی خوبه و شما رو در شناخت ویژگی های شخصیتی خودتون کمک میکنه.
   بهتره شروع به شناخت شغل ها کنید و شغلی که متناسب به ویژگی های شخصیتی شما بود رو به عنوان هدف انتخاب کنید. بعد ببینید شرایط ورود به اون شغل چیه؟ مثلاً نیاز به چه مدرکی داره؟ در قدم بعدی ببینید برای به دست آوردن اون مدرک باید وارد چه رشته دانشگاهی شد؟ و در قدم آخر ببیند برای ورود به اون رشته دانشگاهی باید چه رشته ای رو بعد از سال نهم انتخاب کنید؟

   شاد و پیروز باشید

 35. امير می‌گه:

  سلام من نميدونم چه رشته اي بردارم وضع تحصيليم هم خوبه و هم به رشته رياضي علاقه دارم هم به رشته تجربي ممنو ميشم كمكم كنيد.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم در دوره غیرحضوری انتخاب رشته نهم مکتب یار که بصورت رایگان براتون آماده شده شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 36. ناشناس می‌گه:

  سلام
  من پایه هشتم هستم وسال دیگه باید انتخاب رشته کنم وبه هیچ رشته ای علاقه ندارم معدلم بالای 19 است لطفا راهنماییم کنید

 37. حسین می‌گه:

  اقای مرادی شما فقط میگید که باید رشته ای که به شخصیتتان بخورد انتخاب کنید ولی در حال حاضر رشته ای که به شخصیتم بخورد را انتخاب کردم ولی مشکل اینجاست که خانواده قبول نمیکنند وشما هم که فقط میگید رشته ای که علاقه دارید انتخاب کنید. خدایی دوراهی پیچده ای نیست؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   قبول دارم که دوراهی پیچیده ایه 😉 و این هنر شماست که والدین تون رو با نگه داشتن احترام شون متقاعد کنید که رشته ی مناسب شما رشته ایه که به روحیات شما بخوره؛ نه رشته ای که دهن پر کن باشه…
   پیشنهاد می کنم کتاب مدرک زندگی رو بگیرید و به والدین تون هدیه کنید.
   اگر امکان پذیر بود هم شما و هم والدین عزیزتون در دوره غیرحضوری انتخاب رشته نهم مکتب یار که رایگان هست شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 38. امیر می‌گه:

  سلام اقای مرادی من کلاس نهمم میخام برم رشته تجربی درسته میگن باید شبانه روز درس بخونی کلا از زندگی محرومی ؟؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اگر هدف از انتخاب رشته تجربی، ورود به رشته هایی مثل پزشکی و داروسازی هست، ورود به این رشته ها نیاز به درس خوندن زیاد داره.

   شاد و پیروز باشید

 39. ارجمند می‌گه:

  سلام آقای مرادی من الان کلاس نهم هستم میخوام برم رشته ریاضی بعد هم دانشکده افسری اگه اطلاعاتی درمورد ورودی بانوان به دانشکده افسری دارین میشه دراختیارم قرار بدین

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   شما می تونید از طریق این لینک راجع به دانشکده افسری و شرایط پذیرش اطلاعات لازم رو کسب کنید.

   شاد و پیروز باشید

 40. sadaf می‌گه:

  سلام مطالبتون خیلی خوب بود.من نمیدونستم که بااید چه رشته ای انتخاب کنم چون از ریاضی وانسانی متنفر بودم و فکر میکردم تجربی هم فقط پزشکیه و من واقعا از خون میترسم. چند روز دیگه ثبت نام نمونه دولتی و من باید بدونم متقاضی چه رشته ای هستم.ولی الان مطمئنم ک باید یرم تجربی.خیلی ممنون

 41. سارا می‌گه:

  عاااااااااااااااااااااااااااااااالیییییییییییییی بووووووود . خیلی خیلی خوشحالم که بالاخره یه نفر دید منطقی نسبت به این قضیه داشت ! الان همه ی دوستای من دارن میرن تجربی با اینکه میتونم بگم سه چهارمشون اقعا واقعا هیییچ استعدادی تو این رشته و یا حتی علاقه ای ندارن و فقط به موضوع پول و ایناش توجه میکنن . الان کلللل اعضای خانواده و دوستام دارن به من میگن برم تجربی چون خداروشکر با اینکه سر کلاسا خیلی حواسم نیست و خیلیم نمیخونم بهترین دانش اموز یک مدرسه‌ی تیزهوشان هستم اما من واقعا علاقه ای ندارم به تجربی و درسای خوندنی . من ریاضی دوست دارم و کارای عملی …. هنوزم انتخاب رشته نکردم البته

 42. رضائی میرانی می‌گه:

  سلام دوستان در رابطه با رشته کامپیوتر مطالب آقای عرفانی زاده واقعا عالین و خیلی می تونن کمکتون کنن

  erfanizade.ir

 43. عادل می‌گه:

  بسیار آموزنده و عالی، ممنون از شما

 44. آراز صابر می‌گه:

  خیلی عالی و مفید بود ممنون از مقاله

 45. ناشناس می‌گه:

  سلام آقای مرادی ممنون که به بچه ها آگاهی میدین که درست انتخاب کنن متاسفانه تبلیغات کمی برای رشته های فنی شده و افراد کمی رشته های فنی رو میشناسن من خودم تجربی خوندم با اینکه خیلی رشتم دوست دارم ولی آگه آگاهی بیشتری نسبت به رشته های فنی داشتم حتما انتخابم رشته فنی بود فنی رشته های سطح بالایی داره و آگه امکانش باشه میشه مطالبی در مورد شاخه صنعت به خصوص الکترونیک و الکتروتکنیک هم در دبیرستان و هم دانشگاه بزارید متشکرم

 46. متأسفانه یک دید سنتی به انتخاب رشته اینه که رشته های دبیرستان از فنی و حرفه ای یا کار و دانش بهتر هستند! امیدوارم کسی این اشتباه رو مرتکب نشه و واقعا رشته ای رو که بهش علاقه داره انتخاب کنه.

 47. ناشناس می‌گه:

  واقعا عااااالی بود مرررسی خیلی مطلب های خوبی بودن واقعا ممنون مخصوصا اون فیلم آخری که گذاشته بودین فوق العاده بود چهار بار دیدمش و بازم به دیدنش علاقه دارم خیلی خوب بود ممنون از کمک تون و سایت خوبتون موفق باشین😊❤️️

 48. ناشناس می‌گه:

  سلام مطالبتون عالی بود ممنونم من کاردانی نرم افزار کامپیوتر دارم موقع انتخاب رشته فک میکردم خیلی علاقه دارم به این رشته ولی بعد دانشگاه یه جورایی خسته شده بودم و اون موقع بود که فهمیدم اون یه علاقه کاذب بوده مطالبتان خیلی بهم کمک کرد چون میخوام تغییر رشته بدم ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»