11
چگونه در تابستان درس بخوانیم ؟
۲۹ / تیر / ۱۳۹۵
دعا برای یادگیری بهتر درس
دعا برای یادگیری بهتر درس | قبل از درس خواندن چه ذکری بگوییم؟
۱۵ / تیر / ۱۳۹۷
نمایش همه

در تابستان چه کار کنیم تا به ما خوش بگذرد؟

تابستان چه کار کنیم ؟

کلمه ی تابستان (summer) برای دانش آموزان معنی های مختلفی داره که تقریباً بیشتر این معنی ها خوب و لذت بخش هستند! سه ماه تعطیلی، دوچرخه سواری، آزاد شدن گوشی موبایل، تفریح، مسافرت و… معنی هایی از تابستان هستن که برای دانش آموزان به مدت ۳ ماه خوشاینده 🙂

با این وجود بیشتر دانش آموزان دقیقاً نمیدونن که باید از این ۳ ماه تعطیلی تابستان چه استفاده ای کنن و چه جوری میشه برنامه ریزی خوب و مفیدی برای این ۳ ماه داشت؟ طوری که هم به اندازه ی کافی به تفریحات مون برسیم و هم از این فرصت برای رشد شخصی خودمون استفاده کنیم.

تابستان چه کار کنیم ؟

در ادامه کارهای پیشنهادی که میشه در تابستان براشون برنامه ریزی کرد و انجام داد و با هم مرور می کنیم:

در تابستان تفریح کنید!

بعضی از دانش آموزان یا بهتر بگم اون دسته از دانش آموزان که زیاد درس میخونن و یا قصد دارن که زیاد درس بخونن، با پایان سال تحصیلی و شروع تعطیلات تابستان برنامه ی جدیدی برای درس خواندن تدارک می بینن. صرف نظر از اینکه برنامه ریزی شون برای درس خواندن در تابستان خوب انجام میشه یا نه، بسیاری از این دانش آموزان فقط درس خواندن رو برای تعطیلات تابستانی شون در نظر می گیرن و برای تفریح و کارهای دیگه وقتی رو باقی نمیذارن!

حتی من دانش آموزانی رو دیدم که با مسافرت اعضای خانواده شون در تابستان مخالفت می کنن و در حقیقت بخاطر این که بتونن در تابستان درس بخونن، لذت مسافرت و تفریح رو از سایر اعضای خانواده شون هم سَلب می کنن!

نکته ای که حائز اهمیت هست اینه که در تابستان حتی اگر قرار باشه برنامه ای برای درس خواندن هم داشته باشیم، باید حتماً به تفریح و سرگرمی خودمون و ترجیحاً همراه با خانواده مون وقت ویژه ای قرار بدیم. دلیلش هم اینه که با تفریح و مسافرت در تابستان می تونیم برای کارهای دیگه ای که قراره در سال تحصیلی جدید انجام بدیم خودمون رو شارژ کنیم و با انرژی بیشتری سال تحصیلی جدید رو شروع کنیم.

اختصاص دادن زمانی برای تفریح و سرگرمی در طول هفته های تابستان علاوه بر شارژ کردن مون برای شروع سال تحصیلی باعث میشه در طول تابستان هم از روحیه ی خوبی برخوردار باشیم. حتی دانش آموزانی که از تابستان برای درس خواندن استفاده می کنن، تفریح و سرگرمی هفتگی باعث بالا رفتن بازدهی درس خواندن در اونها میشه.


اگر خواستید در مورد درس خواندن در تابستان بیشتر بدونید، می تونید مقاله مربوط به اون رو از لینک زیر مشاهده کنید:

مقاله ی «چگونه در تابستان درس بخوانیم ؟»


تفریحاتی که دانش آموزان میتونن در تابستان انجام بدن بستگی به شرایط، امکانات، موقعیت جغرافیایی و عوامل دیگه ای داره که با توجه به اونها میشه تفریحات مناسب رو برای ایام تابستان انتخاب کرد.

من خودم وقتی دانش آموز بودم دوچرخه سواری یکی از تفریحات لذت بخش برام محسوب میشد و البته دوچرخه سواری گروهی با دوستان حال و هوای دیگه ای داشت 🙂

دوچرخه سواری

 برنامه ریزی شخصی برای بعد از تابستان داشته باشید

تعطیلی ۳ ماهه ی تابستان فرصت خیلی خوبی برای برنامه ریزی شخصی مون بعد از تابستان هست. در طول سال تحصیلی گاهی اوقات اون قدر سرمون گرم درس و مشق میشه که کمتر فرصت می کنیم به خودمون، اهداف مون، برنامه هامون، روابط مون، کارهایی که باید انجام می دادیم و… فکر کنیم! گاهی اوقات هم در طول سال تحصیلی آرزو می کنیم یکی دو هفته تعطیل میشد تا با خیال راحت یه کم به چیزهایی که دوست داریم فکر کنیم.

برای همین تعطیلات سه ماهه ی تابستان فرصت خوبی برای اینه که اراده کنیم تا سال تحصیلی جدید رو برای خودمون به بهترین شکل ممکن طراحی کنیم. خیلی وقتا اگه تابستان برنامه ی خوب و مناسبی برای سال تحصیلی جدید آماده کنیم، خیلی راحت تر و با خیال آسوده تر می تونیم سال تحصیلی جدید رو بگذرونیم و محصولاتِ این برنامه ریزیِ خوب در تابستان رو در طول سال تحصیلی مشاهده کنیم.

برنامه هایی که میشه در تابستان طراحی کرد تا بعد از تعطیلات بهتر سال تحصیلی رو شروع کنیم، میتونه مربوط به مهارت های ضروری باشه که باید در طول سال یاد بگیریم؛ یا حتی می تونه درمورد ساعت مطالعه مون در سال تحصیلی جدید باشه. بعضی ها هم در برنامه سال تحصیلی جدیدشون مطالعه ی کتابی غیردرسی، رفتن به باشگاه ورزشی در کنار درس و… قرار میدن که همه ی اینها میتونه به عنوان برنامه هایی باشه که در طول تابستان میشه در موردشون برای شروع سال تحصیلی جدید فکر کرد.

مهم تر از نوع برنامه ای که قراره برای سال تحصیلی جدیدمون طراحی کنیم، اینه که به اندازه ی کافی از تعطیلات تابستان برای فکر کردن به برنامه هایی که بهتره در سال تحصیلی جدید انجام شون بدیم استفاده کنیم. تا به این ترتیب بتونیم سال تحصیلی جدید رو با کارهایی که به پیشرفت شخصی خودمون کمک می کنن شروع کنیم و به پیش ببریم 😉

 

از تابستان برای یادگیری مهارتی خاص استفاده کنید

واقعیت اینه که همونطور که در بالا هم بهش اشاده کردم در طول سال تحصیلی اونقدر سر بسیاری از دانش آموزان گرم درس و مشق و امتحانات میشه که کمتر فرصت می کنن سراغ یادگیری مهارت های لازم و ضروری برن. البته بعضی ها با وجود درس و مشق و امتحان برای یادگیری مهارت های لازم و ضروری هم وقت میذارن که لازمه ی این کار اینه که در طول تابستان برنامه ی واقعی و مشخصی برای سال تحصیلی جدید طراحی کنیم که در بالا بهش پرداختیم.

چیزی که در این قسمت می خوایم بهش بپردازیم اینه که در خودِ تابستان قراره چه مهارتی رو کسب کنیم که تاثیر مثبتی در زندگی حرفه ای و یا شخصی ما داشته باشه. این که چه مهارتی رو در تابستان یاد بگیریم باز هم بستگی به خود دانش آموز داره و این که شرایط و ویژگی ها و علایق و… دانش آموز اون رو به یادگیری چه مهارتی سوق میده.

شاید یه دانش آموز در تابستان بخواد رشته ای ورزشی رو به عنوان مهارت خاص انتخاب کنه و شاید هم دانش آموزی دیگه کلاس خطاطی رو به عنوان مهارت ضروری خودش در نظر بگیره و از فرصت تابستان برای بهتر کردن خط نوشتاری خودش استفاده کنه.

در این جا من(محمدرضا مرادی) یه پیشنهاد مفید رو به دانش آموزانی که هنوز مشخص نکردن که قراره در تابستان چه مهارتی رو یاد بگیرن معرفی می کنم که اگر دوست داشتند می تونن از فرصت بی نظیر تابستان برای یادگیری این مهارت استفاده کنن:

یادگیری تایپ ده انگشتی(بدون نگاه کردن به کیبورد) از طریق سایت یوتایپ:

یکی از کارهایی هم که دانش آموزان میتونن از تعطیلات تابستان استفاده کنن و مهارت خاصی رو یاد بگیرن، تایپ سریع یا همون تایپ ده انگشتی هست. کافیه از افراد مختلف بپرسید که آیا این مهارت رو بلد هستند یا نه؟ اون وقت متوجه میشید که یادگیری این مهارت چه قدر شما رو از بقیه جلوتر میندازه و متمایز تون میکنه 😉

علاوه بر این در عصر اطلاعات و فناوری های جدید که سرعت رشد تغییرات رفته رفته بیشتر هم میشه، مجهز بودن به مهارت تایب سریع باعث میشه که راحت تر بتونیم سرعت خودمون رو با سرعت رشد تکنولوژی هماهنگ تر کنیم. پس پیشنهاد می کنم که درصورت امکان از تعطیلات تابستان استفاده کنید و این مهارت شگفت انگیز رو به راحتی آب خوردن از طریق یکی از لینک های زیر یاد بگیرید:


لینک سایت «یوتایپ» برای یادگیری مهارت تایپ ده انگشتی(سریع)

لینک سایت «تایپو»


اون دسته از دانش آموزان هم که میخوان در تعطیلات تابستان درس های سال قبل رو مرور کنن و یا با درس های سال بعد آشنایی پیدا کنن میتونن از فیلم های درسی مون هم استفاده کنن:

آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

امیدوارم از تک تکِ لحظات تون به بهترین شکلِ ممکن استفاده کنید 😉

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
آموزگار، نویسنده و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

30 دیدگاه ها

 1. ناشناس می‌گه:

  درود استاد بزرگوار
  ممنونم بابت پیشنهادهای کاربردی و عالی

 2. موسوی می‌گه:

  به نظرم از جمله بهترین کارها در تابستان اینه که آدم مهارت‌های مورد نیاز در آینده رو یاد بگیره. مثل مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های فنی، آداب تجارت و مالی و خیلی چیزهای دیگه که فرصت طلایی‌شان در تابستان است.
  و جداً باید از برنامه‌های خسته‌کننده و کم اهمیت دوری کرد.

 3. سحر می‌گه:

  من با قسمت تفریحش خیلی موافقم، اما همیشه موقع تفریح به ما عذاب وجدان میدادن. چه از طرف مدرسه وچه از طرف والدین. احساس می کنم این عذاب وجدان در ما نهادینه شده. به نظر شما باید باهاش چیکار کنیم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام

   البته که تفریح کردن هم مثل انجام کارهای مهم دیگه برای پیشرفت لازم و ضروریه.
   کافیه بدونیم عذاب وجدان به دلیل انجام کارهایی به افراد دست میده که باعث به وجود اومدن ضرر و زیان برای خودمون یا دیگران میشه؛ درصورتی که «تفریحات سالم» نه تنها ضرری به کسی نمی رسونن(چه در بلند مدت و چه در کوتاه مدت) بلکه همون طور که در این مقاله هم بیان شد باعث میشن با «انرژی بیشتری» به کارهای دیگه که ما رو به اهداف مون نزدیک تر میکنن بپردازیم.
   حقیقت اینه که خیلی از عذاب وجدان هایی که صرفاً به دلیل انجام «تفریحات سالم» به دانش آموزان القا میشن بی مورد هستند!

   شاد و پیروز باشید

 4. Aryana می‌گه:

  یکی از بزرگترین اشتباهاتم در دوران تحصیلی استفاده نکردن از تعطیلات تابستون و فشار و اجبار خانواده بوده است
  بسیار ممنونم از مقاله زیباتون

 5. جعفر معدنی می‌گه:

  بسیار عالی بود. من فکر می کنم در ابتدا باید به بچه ها یاد داد که به طور کلی لذت بردن یعنی چه . چون خیلی از بچه ها متاسفانه لذت بردن در تابستان را با خوابیدن زیاد ، استفاده از موبایل و حضور در شبکه های اجتماعی و… را لذت بردن از تابستان می دانند .

 6. ممشلو می‌گه:

  ممنون با این مقاله حرف دل ما رو زدید. بابا بیخیال هی درس درس!

 7. مهدی می‌گه:

  مقاله خوبی بود. مطالب ارزشمندی را در این زمینه بیان کردید. کاش زمان دانش آموزی من هم توانسته بودم کارهای اینچنین انجام بدم.

 8. سمانه می‌گه:

  ممنون از مقاله خوبتون . تفریح و درس هر کدام جایگاه خودشو داره که دانش آموزان باید یادبگیرند تعادل رو برقرار کنند

 9. جلیل می‌گه:

  جناب آقای مرادی استاد عزیز
  با سلام
  به جهت ارائه مطالب مفید و آموزشی در این سایت از شما بسیار متشکرم

 10. شکیلا می‌گه:

  ممنون از مقاله های بی نظیرتون:-)

 11. عباس بادامی می‌گه:

  با سلام استاد گرامی.
  مقاله ای بسیار کاربردی و خوبی بود.
  ممنون از شما

 12. ارسام می‌گه:

  سلام چقدر سایت شادی دارید مرسیییییییییییییی

 13. ناشناس می‌گه:

  بنظرم نظر شما کاملا غلط است آدم باید همیشه دنبال علم باشه حتی تابستون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   نظر شما کاملاً محترمه! ممنون
   ولی امیدوارم این رو قبول داشته باشید که همونطورکه یه خودرو پس از طی مسیری طولانی باید پارک کنه و بنزین بزنه و به آب و روغنش رسیدگی بشه و…، ما انسان ها هم بعد از مدتی فعالیت ذهنی نیاز به استراحت و تفریح داریم تا بتونیم در ادامه با قدرت بیشتری درس بخونیم 😉
   موفق باشید

  • ناشناس می‌گه:

   ولی به اندازه زیاد نه)

  • ناشناس می‌گه:

   یعنی چی ??منظور شما اینکه تفریح کردن حرامه شما آدم خیلی تندرویی هستید

 14. آوا می‌گه:

  ممنون خیلی عالی بود

 15. طوبی می‌گه:

  واقعا اخه کی موقعه تعطیلات تابستون درس میخونه؟ 😐
  من ترجیح میدم برم باشگاه و حسابی خوش بگذرونم مطالعه کتابای غیر درسی برام باحال تره کتابایی که حالمو خوب کنه و یه چیز جدید بهم یاد بده ولی یه چیز دیگه هم هست توصیه میکنم اگه دوست داشتید کلاساهای اموزشی مثل خیاطی برید چون خیلی خوبه

 16. تایپو می‌گه:

  سلام جناب آقای مرادی بزرگوار ابتدا از سایت خوبتون ازتون تشکر می کنم.
  ما ۳ دانشجو هستیم که تازگیا یک سامانه هوشمند آموزش تایپ طراحی کردیم دوست داشتیم اگر امکانش هست این سامانه رو توی این مقاله به کاربرانتون معرفی کنید (البته اگه صلاح دونستین).
  کار کردن با این سامانه رایگان هست و سعی شده خیلی کامل طراحی بشه آدرس سایت :
  http://www.typeo.top
  اگه خواستین می تونیم معرفی کوتاهی از سامانه رو هم براتون ارسال کنیم که توی سایت منتشر کنید.
  پیاپیش از حمایتتون سپاسگزاریم.

 17. ali می‌گه:

  واقعا تو تابستون فقط باید تفریح و استراحت کرد

 18. ناشناس می‌گه:

  ممنون ک گفتیم تفریح ولی چ تفریحی چ جوری خودمونو سرگرم کنیمو لذت ببریم 😐
  حداقل چند تا پیشنهاد بدین 😐

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   تفریحات هرکس ممکنه با بقیه متفاوت باشه 🙂
   بگرد ببین چه تفریحاتی هم باعث میشه حس خوبی به دست بیاری و هم برات مفید هست؟
   مثلاً برای بعضی ها رفتن به کلاس شنا هم لذت بخشه و هم ورزش خوب و مفیدی محسوب میشه؛ یا برای بعضی دیگه مسافرت رفتن هم لذت بخش و خاطره انگیزه و هم باعث آشنا شدن با مردم و آداب و رسوم شهرهای مختلف میشه…

   تابستون خوبی داشته باشی 😉

 19. ناشناس می‌گه:

  دسخوش باو حرف دل ما دانش آموزا رو گفتین چه خبره هی درس هی درس

 20. ناشناس می‌گه:

  حتما میرم تایپ سریع رو یاد میگیرم ممنون

 21. :) می‌گه:

  خیلی دلم میخواد چیزایی مثل مسافرت رفتن، دوچرخه سواری و … امتحان کنم
  ولی وقتی یه خانواده ای داشته باشی که به این چیزا اهمیت نمیدن باید چیکار کنی؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   میشه به کارهایی پرداخت که هم ما و هم خانواده مون بهشون اهمیت میدن… میشه با صحبت کردن، این کارها رو پیدا کرد.
   موفق باشی 😉

 22. یزدانی می‌گه:

  سلام استاد گرام
  من تازه با سایتتون آشنا شدم با تشکر از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.