تابستان چه کار کنیم ؟
در تابستان چه کار کنیم تا به ما خوش بگذرد؟
20 / جولای / 2016
بهترین رشته تحصیلی چیست؟
بهترین رشته تحصیلی چیست؟ – بهترین رشته دبیرستان
23 / جولای / 2016
نمایش همه

رشته تجربی در دبیرستان چگونه است؟ (درس ها، شغل ها و…)

Experiment

با توجه به اینکه رشته تجربی در دبیرستان بیشتر از سال های قبل مورد توجه دانش آموزان قرار گرفته و این رو میشه از آمار شرکت کنندگان در گروه تجربی کنکور هر سال هم مشاهده کرد، لازم هست که دانش آموزان در مورد رشته تجربی آشنایی لازم رو به دست بیارن.رشته تجربی در دبیرستان

معرفی رشته تجربی در دبیرستان

رشته تجربی یکی از رشته های شاخه نظری دوره دوم متوسطه محسوب میشه که دانش آموزان نهم میتونن با توجه به ویژگی های انتخاب رشته دبیرستان در نظام جدید، وارد رشته تجربی بشن.

رشته تجربی در دبیرستان درس ها و کتاب های مختلفی داره که دانش آموزی که قصد داره این رشته رو از شاخه نظری در انتخاب رشته دبیرستان انتخاب کنه باید نسبت به درس های این رشته هم اطلاعات کافی به دست بیاره تا بدونه قراره 3 سال در دبیرستان با چه درس هایی دست و پنچه نرم کنه!

کتاب های رشته تجربی

معمولاً معلمین و مشاورین محترم وقتی میخوان کتاب های رشته تجربی در دبیرستان رو به دانش آموزان معرفی کنن، از درس های زیست و شیمی نام می برن. همون درس هایی که در کتاب علوم تجربی دوره متوسطه اول قسمت هایی رو به خودش اختصاص داده بود و البته حجم کتاب های رشته تجربی در سال های دهم، یازدهم و دوازدهم خیلی بیشتر از حجم کتاب علوم تجربی سال های هفتم، هشتم و نهم هست.

زیست و شیمی

اینکه می گیم درس های زیست و شیمی برای رشته تجربی در دبیرستان اهمیت زیادی دارن، به این معنی نیست که درس هایی مثل ریاضی و فیزیک اصلاً اهمیت ندارن! اتفاقاً همین درس های ریاضی و فیزیک رو اگه دانش آموزی در کنار درس های زیست و شیمی بهشون مسلط باشه، می تونه نسبت به رقیب هاش در رشته تجربی سبقت بگیره!

دلیلش هم اینه که چون رشته تجربی در دبیرستان معمولاً با درس های زیست و شیمی معرفی میشه، دانش آموزان بیشتر تمرکزشون روی این دو درس هست و زیاد درس های دیگه مخصوصاً ریاضی رو جدی نمیگیرن! برای همین اگر دانش آموزی بیاد و علاوه بر کتاب های زیست و شیمی، روی کتاب های ریاضی و فیزیک خودش هم کار کنه طبیعتاً میتونه نسبت به بقیه شانس بیشتری برای موفقیت در رشته تجربی در دبیرستان داشته باشه.

حتی قوی بودن در درس عربی هم به عنوان یکی از کتاب های رشته تجربی به دلیل سرگرم بودن اکثر دانش آموزان این رشته به کتاب های زیست و شیمی می تونه در سبقت گرفتن از این رقابت شدیدی که در رشته تجربی به وجود اومده کارساز باشه و به دانش آموز کمک کنه. البته باید یادمون باشه اهمیت و ضریب درس های زیست و شیمی در رشته تجربی بیشتر از درس عربیه.

عربی و ریاضی

یعنی با توجه به اهمیت درس های زیست و شیمی که بخش مهمی از رشته تجربی در دبیرستان رو تشکیل میدن، نباید بخاطر درس های دیگه ای مثل عربی و ریاضی از زیست و شیمی غافل موند. بلکه دانش آموز باید در حین خوندن خوب و دُرُست درس های زیست و شیمی، از درس های دیگه که سایر دانش آموزان رشته تجربی در دبیرستان ضعف دارن (مثل ریاضی و عربی) هم استفاده کنه تا احتمال موفقیتش رو در این رشته بالاتر ببره.

اگر خواستید با کتاب های رشته تجربی در دبیرستان بیشتر آشنا بشید می تونید از سایت «اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی» استفاده کنید.


آیا برای انتخاب رشته تجربی در دبیرستان همیشه درس های «زیست» و «شیمی» مهم تر از بقیه هستند؟


ناگفته نمونه که دانش آموزانی که وارد رشته تجربی در دبیرستان میشن با توجه به رشته ای که قراره بعد از سال دوازدهم برای ورود به دانشگاه انتخاب کنن، اهمیت درس های دبیرستان براشون مشخص میشه؛ مثلاً دانش آموز رشته تجربی در دبیرستان اگه بخواد در دانشگاه رشته «زمین شناسی» رو انتخاب کنه، دیگه اهمیت درس زیست و شیمی برای این دانش آموز کمتره! و درس هایی مثل زمین شناسی در دبیرستان و حتی ریاضی اهمیت شون بیشتر از درس های زیست و شیمی هست!

پس اینکه کدوم درس در رشته تجربی مهم تر از بقیه هستن به هدف دانش آموز رشته تجربی در دانشگاه هم بستگی داره و نکته ای که در قسمت اول این بخش راجع به اهمیت درس های زیست و شیمی بیان شد، با فرض اینکه هدف دانش آموز برای ورود به دانشگاه، رشته پزشکی و یا داروسازی هست؛ چون خداوکیلی خیلی ها هم بخاطر همین دو رشته ی دانشگاهی وارد رشته تجربی میشن دیگه 😉

تحقیق در مورد رشته تجربی از لحاظ سختی و آسانی

معمولاً دانش آموزانی که بین رشته های تجربی و ریاضی گیر کردن و نمیدونن اقدام به انتخاب کدوم یک از این دوتا رشته کنن، یکی از سولات مهم شون اینه که رشته تجربی سخت تره یا رشته ریاضی-فیزیک؟

در پاسخ به این سوال دانش آموزان عزیز باید بگم همونطور که شاید از معلمین و مشاورین محترم زیاد هم شنیده باشید، سختی و آسونی یه درس یا رشته زیاد به اون درس و رشته و شاخه ربطی نداره؛ یعنی ممکنه رشته تجربی در دبیرستان برای یه دانش آموز سخت باشه و برای یکی دیگه آسون 😉

برعکس این حالت هم میتونه اتفاق بیفته؛ یعنی اون دانش آموزی که رشته تجربی براش سخته ممکنه رشته ریاضی-فیزیک و یا فنی حرفه ای براش راحت باشه و همین رشته های ریاضی-فیزیک و فنی حرفه ای برای اون دانش آموزی که رشته تجربی براش آسونه، سخت باشن!

پس به این سادگی ها هم نمیشه گفت که فلان رشته یا شاخه آسونه و اون یکی سخت! 🙂


راستی اگه در مورد تفاوت شاخه های تحصیلی خواستید اطلاعات به دست بیارید می تونید از لینک زیر که مربوط به مقاله ی شاخه هاست استفاده کنید:

مقاله ی «تفاوت سه شاخه تحصیلی» در دبیرستان


من (محمدرضا مرادی) وقتی با افراد متخصص در زمینه های مختلف صحبت می کنم و حس شون رو نسبت به شغل شون می پرسم، می بینم آسونی یا سختی یه رشته فقط و فقط به علاقه و استعداد و توانایی شخص در هر رشته و شغل بستگی داره و همین عوامل هستن آسونی یا سختی یک رشته یا شغل رو مشخص میکنه.

محمدرضا مرادی

رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟

یکی از سوالاتی که خیلی از دانش آموزان از من میپرسن و البته دغدغه ی مهمی هم براشون محسوب میشه، اینه که بین رشته تجربی و رشته ریاضی توی دوراهی گیر کردن 🙂 بیشتر این دانش آموزان چون نمراتشون تاحدی بالاست و یه جورایی میتونن وارد رشته تجربی یا ریاضی بشن، این سوال براشون پیش میاد که واقعاً رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟

من در یکی از مقالات مکتب یار، درمورد پیدا کردن بهترین رشته دبیرستان به نکات مهمی اشاره کردم ولی اگر بخوام توی همین مقاله که فقط دارم راجع به رشته تجربی صحبت می کنم، یه نکته ی خیلی مهم رو بهتون بگم، اینه که بهترین رشته دبیرستان فقط و فقط به خودتون و ویژگی های درونی خودتون بستگی داره.

درست مثل «کفش» که بهترین کفش برای هر فرد کفشی هست که سایز پای خودِ اون فرد باشه، بهترین رشته دبیرستان هم رشته ای هست که درست متناسب با ویژگی های درونی اون دانش آموز باشه. برای همین رشته تحصیلی مثل یه وسیله ی شخصیه و با توجه به علایق هر دانش آموز، میتونه برای یکی بهترین رشته، رشته تجربی باشه و برای یکی دیگه رشته ریاضی، انسانی، فنی حرفه ای و… باشه.


برای مشاهده مقاله «بهترین رشته دبیرستان» میتونید از لینک زیر استفاده کنید:

مقاله آموزشی «بهترین رشته دبیرستان»


دو دانش آموز رو در نظر بگیرید که یکی علاقه و استعدادش رو قبل از انتخاب رشته دبیرستان پیدا کرده و با توجه به اون علاقه و استعداد رشته دبیرستانش رو انتخاب می کنه و دانش آموز دیگه ای بدون توجه به علاقه و استعدادش فقط و فقط با توجه به نمره ی کارنامه ی خودش انتخاب رشته دبیرستان رو انجام میده.

دانش آموزی که اول علاقه و استعدادش رو پیدا کرده و با توجه به اون انتخاب رشته می کنه، حالا چه رشته تجربی در دبیرستان رو انتخاب کنه و چه رشته ریاضی و انسانی و فنی حرفه ای و…، وقتی وارد شغلی میشه که این رشته دانش آموز رو به اون شغل رسونده، خیلی زودتر و راحت تر از دانش آموزی پیشرفت می کنه که فقط برای انتخاب رشته نمره های کارنامش رو دیده 🙂


این به این معنی نیست که نمره ی کارنامه اصلاً برای «انتخاب رشته دبیرستان»تاثیری نداره و اتفاقاً راجع به عواملی که در انتخاب رشته موثر هستن مقاله ای نوشتم که می تونید از لینک زیر مشاهدش کنید:

مشاهده ی مقاله ی «انتخاب رشته دبیرستان نظام جدید»


منظور از این که فقط به نمرات کارنامه توجه نکنیم اینه که در کنار درس خواندن و بالا بردن نمرات برای انتخاب رشته تجربی و… در دبیرستان، برای علاقه و استعداد خودمون اهمیت ویژه ای بدیم.

کافیه همین قدر در مورد اهمیت علاقه و استعداد بگم که شخص اگه به رشته یا شغلی علاقه داشته باشه، می تونه راحت تر در اون رشته یا شغل پیشرفت کنه و طبیعتاً رفته رفته مشاهده می کنه که انگار استعداد خاصی در اون رشته یا شغل داره.

در جستجوی علاقه ی «واقعی» خودت باش!

واقعیت اینه که خیلی وقت ها دانش آموزان در مشاهده و پیدا کردنِ علاقه هاشون دچار خطای دید میشن! در مورد خطای دید در کتاب مدرک زندگی هم مطالبی نوشتم اما چیزی که اینجا باید بگم اینه که اگر مثلاً در تلویزیون سریالی رو دیدیم که یک فرد در یک شغل وضعیت خیلی خوبی از لحاظ مالی و یا اجتماعی داره، دلیلی نمیشه که بیایم و بگیم منم میخوام این شغل و رشته ی مرتبط با این شغل رو انتخاب کنم تا مثل این فرد بشم!

پیدا کردن علاقه و توانایی هامون برای رسیدن به شغل و حرفه ای که راحت تر و بهتر بتونیم پیشرفت کنیم، با دیدنِ یه سریال تلویزیونی که شاید خیلی هم از واقعیت دور باشه اصلاً کار مناسبی نیست که متاسفانه بعضی از دانش آموزان با مدل های این چنینی تصور می کنن که به رشته یا شغلی علاقه دارن ولی بعد از چند سال که با زیر و بم و جزئیات اون رشته و شغل بیشتر آشنا شدن، تازه متوجه میشن که اصلاً به این رشته یا شغل علاقه ای نداشتن و فقط داشتن یه تصویر از این شغل رو از دور تماشا می کردن…!

محمدرضا مرادی

شاخه های رشته تجربی

رشته تجربی هم مثل بقیه رشته های تحصیلی بعد از پایان یافتن دبیرستان و ورود به دانشگاه، شاخه هایی داره که شما دانش آموز عزیز باید وارد یکی از این شاخه ها بشید. البته اخیراً خیلی در دانش آموزان مشاهده شده که هدف شون از انتخاب رشته تجربی فقط پزشک شدن بوده و به سایر شاخه های رشته علوم تجربی توجه زیادی نمیکنن…

همونطور که تعداد شرکت کنندگان کنکور رشته تجربی هم نشون میده، قبولی در رشته پزشکی نسبت به سال های گذشته کمی دشوارتر شده و تنها افرادی میتونن وارد رشته پزشکی بشن که هم دُرُست برنامه ریزی کنن و هم زیاد درس بخونن. البته علاقه هم اینجا نقش کلیدی ایفا میکنه 😉

علاوه بر اون افرادی که رشته پزشکی رو در کنکور تجربی به عنوان هدف شون درنظر میگیرین و از این افراد، عده ای در رشته پزشکی قبول میشن، عده بسیار زیادی هستند که یا رتبه لازم رو برای ورود به رشته پزشکی نمیتونن کسب کنن و یا اصلاٌ هدف شون از انتخاب رشته تجربی، پزشک شدن نیست. این افراد لازمه که از سایر شغل های رشته تجربی اطلاع داشته باشن تا انتخابی پخته تر انجام بدن و بدونن اگر به هر دلیلی در کنکور نتونستن وارد رشته پزشکی بشن، باید از بین چه رشته های دیگه ای برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب رشته کنن؟

برای همین در تصویر زیر بسیاری از شاخه های رشته تجربی رو براتون نمایش دادم تا علاوه بر رشته و شغل پزشکی، بعضی از سایر شغل های رشته تجربی رو هم دیده باشید تا اگر احیاناً به دلخواه یا اجبار خواستید رشته ای به جز پزشکی رو برای ادامه تحصیل در رشته تجربی انتخاب کنید، بدونید که باید از بین چه رشته هایی انتخاب رشته تون رو انجام بدید:

شغل های رشته تجربی


در پایان پیشنهاد می کنم اگر خواستید در مورد شغل های رشته تجربی اطلاعات بیشتری به دست بیارید، مقاله ای رو که در این خصوص در مکتب یار منتشر شده، حتماً مشاهده کنید:

مقاله آموزشی «شغل های رشته تجربی»


امیدوارم با پیدا کردن علاقه های واقعی تون و انتخاب رشته دبیرستان بر اساس علاقه ی خودتون، چه وارد رشته تجربی در دبیرستان بشید و چه رشته هایی مثل انسانی و ریاضی-فیزیک و فنی حرفه ای و…، بعد از چند سال مشاهده کنید که به جایی رسیدید که بهش واقعاً علاقه داشتید. اون موقع است که می تونید خیلی راحت تر، بهتر و سریع تر نسبت به افرادی که علاقه ای به شغل شون ندارن، پیشرفت کنید و موفقیت تون رو جشن بگیرید 😉

شما دانش آموز عزیز میتونید از ویدیوهای درسی وبسایت آموزشی مکتب یار هم برای تقویت پایه درسی خودتون استفاده کنید:

آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

شاد و  پیروز و سربلند باشید!


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

61 دیدگاه ها

 1. حسن می‌گه:

  اتخاب رشته یکی از مهمترین اتفاقاتیه که واسه هرکس در زندگیش اتفاق میوفته . بسیار باید هوشمندانه انجام بشه. مرسی که به این زیبایی نکات این دغدغه رو بیان می فرمایید.

 2. ممشلو می‌گه:

  ممنون استاد ای کاش فرصت کنید تشریف بیارید شهرستان کارگاه بگزارید میدونم سرتون خیلی شلوغه.

 3. Aryana ghaznavi می‌گه:

  جمله بسيار زيباي در پايان مقاله بيان كرديد ،علاقه براي انتخاب خيلي مهم است كه باعث پيدا آمدن أيده و روشهاي جديد در ذهن ميشود
  بسيار سپاس از شما بابت مطالب و جملات تاثيرگذار درانتخاب مسير درست اموزش و زندگي

 4. موسوی می‌گه:

  بسیار گویا و روان بود. امیدوارم دانش‌آموزان در زمان انتخاب رشته با دقت بیشتری این مطالب رو مطالعه کنن.
  الان یه چیزی که باب شده اینه که والدین نقش خودشون رو حتی به عنوان مشاور هم از دست دادن، یعنی کلا اختیار انتخاب رشته رو دادن دست فرزند، بدون اینکه همراهی و راهنمایی و جهت دهی داشته باشند. شاید فرزندشون هنوز استقلال فکری لازم برای انتخاب مسیر آینده اش رو نداشته باشه 🙁

 5. سلام استاد
  مرسی از مقاله خوبتون.احساس می کنم یکی از دلایلی که دانش آموزان لیشتر گرایش به تجربی پیدا کردند، سطح درآمد پزشکان هست.تی کاش با دید سیستمی این موضوع را بررسی می کردین و در این خصوص مقاله می نوشتید.وگرنه در آینده ایی نزدیک شاهد کلی پزشک پئلمی خواهیم بود چون تنها به این وجه ار کار دقت کرده اند.
  مرسی از شما

 6. جعفر معدنی می‌گه:

  بسیار عالی بود. ممنونم

  • parsa p می‌گه:

   سلام. با نظر شما موافقان می توان گفت 90 درصد از متقاضیان رشته علوم تجربی رشته های دندانپزشکی و پزشکی را به خاطر سطح درآمد بالا انتخاب می کنند. و کسی به فکر دیگر زیر شاخه های علوم تجربی نیست.

 7. سید جواد غفاری می‌گه:

  ممنون استاد، خیلی لذت بردم. متاسفانه امروزه اغلب افراد در جایگاه واقعی خودشون نیستند.

 8. بهار می‌گه:

  انتخاب رشته دروازه ورود به آینده برای نوجوانان است پس باید با دقت بسیار زیادی انجام شود و در این راستا نوجوانان و دانش آموزان بهتر است از اساتیدی همچون شما راهنمایی و مشاوره دریافت کنند . استاد گرامی ممنونم که مطالب مفید و ارزشمند را با سخاوت در اختیار قرار می دهید . م،فقط و پایدار باشید

 9. مازیار می‌گه:

  استاد گرامی مقاله شما طبق معمول عالی بود. واقعا ضروری است که بچه ها و آینده سازان این کشور علاقه هاشون را پیدا کنند.

 10. ناشناس می‌گه:

  خوبه عالیه من کلاس دارم میرم هشتم و معدلم اولم شدم. 17نود سه چه رشته ای میتونم انتخاب کنم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز و نوجوون 🙂
   بهترین رشته ای که میتونید انتخاب کنید رشته ایه که واقعاً بهش علاقه دارید و البته اینم خیلی مهمه که علاقه ی “واقعی” خودتون رو پیدا کنید.
   شما اگر وارد رشته ای بشید که واقعاً بهش علاقه دارید، از اونجایی که در اون رشته و شغل به شما خوش میگذره، راحت تر و سریع تر میتونید موفق بشید 😉
   درباره بهترین رشته ای که میتونید انتخاب کنید پیشنهاد می کنم نگاهی به مقاله زیر بندازید:
   مقاله بهترین رشته دبیرستان

 11. ناشناس می‌گه:

  خیلی خیلی ممنونم من دانش آموز نهم هستم واقعا اعصابم خورد شده بود چون مطلب„راهنمایی”وهنوز روش انتخاب رشتم رو نمیدونستم وپیدا نمیکردم خیلی عالی فکرم خیلی آزاد تر شد ممنونم

 12. tavoos می‌گه:

  سلام آقا مرادی واقعا عالی بود (طاوسیانم)

 13. ghazal.mirzaei می‌گه:

  سلام استاد.
  من دانش اموز سال هشتم هستم و خیلی نگرانم!راستش من از کودکی رویای دندان پزشک شدن رو داشتم و بزرگ ترین هدف من تو زندگی اینه.اما خب با این راه های سختی که پیش روی ما گذاشتن ما همش با ترس و لرز امتحان میدیم. من سال گذشته معدل ترم یکم 20 و ترم دو 19/95شد!دانش اموز درسخونی هستم و خیلی به درسم اهمیت میدم.
  کمکم کنید!واقعا نگرانم ک اگ رشته تحربی قبول نشم چیکار کنم!؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام بر شما

   در قدم اول باید ببینید هدفی که برای خودتون انتخاب کردید مناسب ویژگی های شخصیتی شما هست یا خیر؟
   اگر «علاقه» ی واقعی و «توانایی» های شما برای پزشک شدن مناسب بود، باید در این مسیر با برنامه ریزی و تلاش درست پیش برید و جای نگرانی نیست.

   شاد و پیروز باشید

   • ناشناس می‌گه:

    سلام من کلاس نهم هستم چندماه دیگه انتخاب رشته دارم به هنرخیلی علاقه دارم ولی چون میگن که اینده ای نداره نمیتونم برم نیاز به راهنمایی دارم چیکارکنم

    • محمدرضا مرادی می‌گه:

     سلام دوست عزیز

     در دوره غیرحضوری و رایگان «انتخاب رشته نهم مکتب یار» مطالبی رو در این خصوص بطور مفصّل مطرح کردیم که میتونید استفاده کنید.

     شاد و پیروز باشید

 14. ناشناس می‌گه:

  سلام.من پایه نهمم .من و والدینم بیش تر به رشته تجربی گرایش داریم تا بقیه رشته ها ولی یه چیزی که خیلی ذهن منو مشغول کرده اینکه فکر می کنم در دبیرستان و یا برای کنکور نتوانم از پس درس های این رشته بر بیام و دچار مشکل بشم البته من علوم و ریاضیم خوبه و هیچ وقت نمره کمی از این دو درس نگرفتم ولی واقعا این مسئله برام مثل یه کابوس شده خواهشا یه راهنمایی به من بدید که چیکار کنم ؟؟؟؟؟ باتشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   بهتره برای رفع این نگرانی با افرادی که وارد رشته تجربی شدند و شرایط شما رو داشتند مشورت کنید تا نسبت به تصمیم تون اطمینان بیشتری به دست بیارید.
   در مورد درس های دبیرستان و میزان درصد مورد نیاز برای ورود به رشته دانشگاهی مورد نظرتون هم اطلاعات کافی به دست بیارید.

   شاد و پیروز باشید

 15. ناشناس می‌گه:

  سلام استاد
  من بخداگیج شدم نمی دونم کنجکاوی من درمورد رشته وشغل آیندم بی مورده یانه من پایه نهم هستم
  به نظرشما هنوزآیازوده که به انتخاب رشته و..کنجکاوی زیادمیکنم وهم چنین من فردی درونگراهستم
  به فایل های صوتی شما گوش میدم بسیاربسیارخوبن
  من پایه هشتم ترم دوم معدلم20بود ولی بااین وجودخیلی میترسم وهمین طور من نمیدونم به چی علاقه دارم یعنی تجربی رودوس دارم وحتی توجشنواره خوارزمی هم اول اومدم اماباتوجه به روحیم وخصوصیاتم من خیلی دانش آموز حساسی هستم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   کنجکاوی در مورد رشته و شغل آینده خوبه و نگرانیِ بیش از حد خوب نیست!
   بهتره در مورد تیپ های شخصیتی و شغل های مناسب هر تیپ شخصیتی هم اطلاعاتی به دست بیارید و میتونه براتون خیلی مفید باشه.
   اگر در دوره رایگان «انتخاب رشته نهم مکتب یار» شرکت کرده باشید، این تیپ های شخصیتی معرفی شده اند.

   شاد و پیروز باشید

 16. ناشناس می‌گه:

  سلام استاد
  من دختری هستم عاشق پزشکی و اطلاعات داخل بدن مثل اتاق عمل یا کلا هر چیز پزشکی دیگه
  ولی متاسفانه اصلا به هیچ وجه ریاضی و فیزیک رو نمیفهمم و نمراتم خیلی بالا نیست ولی بقیه درسارو میخونم مشکلم فقط و فقط ریاضی هست که باعث شده منو از زندگی باز داره. کمکم کنید آیا میتونم رشته تجربی رو برم ؟ موفق میشم ؟ آیا رشته تجربی به درد من میخوره؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای انتخاب رشته تجربی، درس ریاضی هم تاثیر داره ولی تاثیر درس علوم بیشتره.
   درضمن علاوه بر نمره، آزمون های مشاوره ای، نظرات خودتون، والدین تون، معلمانتون و مشاور مدرسه هم تاثیر داره.
   برای اینکه ببینید رشته تجربی به درد شما میخوره یا نه، بهتره نسبت به این رشته و هر رشته دیگه ای که قصد انتخابش رو داشتید، شناخت بیشتری به دست بیارید. میتونید درس های دبیرستان، رشته های دانشگاه و شغل های مربوط به اون رشته ها رو بررسی کنید تا دیدتون نسبت به رشته ای که قصد انتخابش رو داشتید روشن تر بشه.

   شاد و پیروز باشید

 17. ناشناس می‌گه:

  با سلام
  من در پایه نهم تحصیل میکنم. کلا درسم خوبه معدلم پایین 19/50 نیامده . در زبان طراحی علوم ادبیات مطالعات هم علاقه دارم هم انها را تقویت کردم . برای انتخاب رشته نمیدانم چه بروم ؟ در بین دو راهی نه بلکه چند راهی گیر کردم و نمیدانم چه کنم ؟ خانواده ام هم میگویند هر چه دوست داری انتخاب کن اما من نمیدانم دیگر لطفا یک راهنمایی بهم بدید . با تشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای اینکه در مسیر شغلی مناسبی قرار بگیرید بهتره با ویژگی های شخصیتی خودتون و ویژگی های مورد نیاز شغل مورد نظرتون بیشتر آشنا بشید و در ادامه این دو رو با هم مطابقت بدید.
   شما میتونید برای آشنایی با تیپ های شخصیتی که به شناخت خودتون کمک میکنه از دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار هم استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 18. ناشناس می‌گه:

  با سلام خدمت آقای مرادی
  آقای مرادی من دانش آموزی هستم که درسم خوبه اما برای رفتن به رشته تجربی مشکل دارم چون درس ریاضیم از درس علومم بهتره و نمره من در ریاضی ۲۰ اما در درس تجربی پایین تره می خوام بببینم راهکار شما برای این موضوع چیست😄

  با تشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای انتخاب رشته تجربی بهتره ببینید آیا علاقه ی واقعی تون این رشته هست یا نه؟ اگر علاقه ی واقعی تون رشته تجربی هست باید ببینید دلیل این علاقه چه چیزهایی میتونه باشه؟
   شما باید هدف تون رو هم از انتخاب رشته تجربی برای خودتون مشخص کنید. چون دانش آموزان رشته تجربی هم میتونن در دانشگاه رشته ای مثل پزشکی و پرستاری رو انتخاب کنن و هم میتونن رشته ای مثل زمین شناسی و… رو انتخاب کنن که شرایط شغلی اونها باهم متفاوته. پس بهتره هدف خودتون رو هم از انتخاب رشته تجربی مشخص کنید.

   پیشنهاد می کنم دوره رایگان و غیرحضوری انتخاب رشته نهم مکتب یار رو هم از دست ندید 😉

   شاد و پیروز باشید

 19. نازنین می‌گه:

  سلام من کلاس هشتم هستم و به رشته ی تجربی علاقه خیلی زیادی دارم و معدل کل من 19و43 هستش به نظره شما معدل من برای رفتن به این رشته خوب هستش

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای انتخاب رشته نهم علاوه بر نمره عوامل دیگه ای هم مثل آزمون های مشاوره ای و… تاثیرگذار هستند؛ اما اگر بخوایم فقط تاثیر نمره رو برای تحصیل در رشته تجربی بررسی کنیم، باید در درس های علوم تجربی و ریاضی توانایی داشته باشید که از بین این دو هم در درس علوم تجربی توانایی بیشتری نسبت به درس ریاضی نیاز هست.
   البته باز هم تاکید می کنم که علاوه بر نمره، عوامل دیگه هم در انتخاب رشته نهم موثر هستند که در اینجا میتونید در این مورد هم مطالعه کنید.

   شاد و پیروز باشید

 20. اله نهم می‌گه:

  سلام.من الان کلاس نهم هستم.معدل پارسالم شد 19.85 بنظرتون کدوم رشته برم.تو رشته ریاضی و تجربی موندم.رشته ریاضی رو دوست دارم ولی میگن برای دخترا رشته ریاضی خوب نیس.بنظرتون چیکار کنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه تنوع زیادی داره و برای اینکه ببینید این رشته برای شما خوب هست یا نه، بهتره شغل های رشته ریاضی فیزیک رو بصورت شفاف بررسی کنید.
   شما میتونید از مقاله مربوط به شغل های رشته ریاضی و مقاله رشته های ریاضی در دانشگاه که در سایت مکتب یار منتشر کردیم هم در این خصوص استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 21. niki می‌گه:

  سلام من پایه نهم هستم و امسال سال بسیار مهم و اینده سازی برای من است من وااااااااقعا از درس ریاضی متنفرم ولی به درس علوم تجربی بسیار علاقه دارم همه اطرافیانم میگن که ریاضی تجربی خیلی سخته و من از پسش بر نمیام واقعاا من خیلی بی هدف شدم و حرف های خانوادم همه انگیزمو ازم میگیره اگه میشه کمی راهنماییم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   یکی از کارهایی که میتونید برای شناخت رشته تجربی انجام بدید اینه که درس های این رشته رو که در دبیرستان وجود داره بررسی کنید.
   شما میتونید از اینجا به کتاب های درسی رشته های مختلف دسترسی پیدا کنید.

   شاد و پیروز باشید

 22. سوگل می‌گه:

  سلام دوستان من کلاس نهمم و معدل ترم اولم شده 19/86و درس ریاضی و علومم 19 بنظرتون میتونم برم تجربی؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به اینکه علاوه بر نمرات درسی، در انتخاب رشته نهم عواملی مثل آزمون های مشاوره ای هم به حساب میان، نمیشه بطور دقیق گفت با چه نمره ای امکان ورود به چه رشته ای وجود داره.
   برای اینکه انتخاب رشته خوبی داشته باشید به شما پیشنهاد می کنم که ابتدا روحیات خودتون رو خوب بشناسید و بعد با شناخت صحیح از رشته ها، ببینید کدوم رشته بیشتر به روحیات شما میخوره؟
   برای اینکار، شما میتونید از دوره رایگان و غیرحضوری انتخاب رشته نهم مکتب یار هم استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 23. ناشناس می‌گه:

  سلام خسته نباشید من نمیدونم چجوری باید علاقم رو بشناسم هرچند خودم حس میکنم‌تجربی رو دوست دارم ولی اونقدر از جزئیات این رشته با خبر نیستم و ترسم اینه که انتخاب کنم و کم بیارم حدود ۲ و ۳ ماه دارم تحقیق میکنم ولی واقعا هنوز نمیدونم و از نظر علمی و درسی تو نمره مشکلی ندارم تنها مشکلم همینه سردرگمم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم در دوره غیرحضوری انتخاب رشته نهم مکتب یار که بصورت رایگان براتون آماده شده شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 24. ابولفضل می‌گه:

  سلام ممنون از سایت شما برای تایین رشته
  شما به خوبی کمکم کردید
  بعد ازشما سوال دارم.ببخشید پزشکی دزامد خوبی داره یا نه ؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   ممنون از شما

   درآمد هر رشته بستگی به این داره که چقدر در اون کار توانایی به دست آوردید و میتونید از مهارت تون استفاده کنید؟ همونطور که میتونید در جامعه هم مشاهده کنید، یک مهندس به دلیل مهارتی که داره درآمدش بالاست و مهندس دیگه ای چون فقط مدرک گرفته هنوز در جستجوی کار هست… در پزشکی هم این نکته صدق میکنه.
   به دست آوردن توانایی در کار هم بستگی به این داره که اون کار چقدر با ویژگی های شخصیتی شما سازگاری داره؟

   شاد و پیروز باشید

 25. ناشناس می‌گه:

  سلام اقای مرادی من کلاس نهم هستم معدل ترم اولمم 19و79 شده ریاضیم معمولن 20ولی علومم همیشه 19 من واقعا نمیدونم ک رشتهای انتخاب کنم خودم خیییییلی ب تجربی علاقه دارم ولی اطرافیانم میگن خیلی سخته نمیتونی بری خودم خیلی ام از کنکورش میترم یعنی من میتونم تو این رشته موفق بشم؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای اینکه ببینید شما در چه رشته ای میتونید موفق باشید باید «خودتون» و «رشته ها» رو بشناسید. برای همین در سایت مکتب یار دوره رایگانی تهیه کردیم که میتونید در این خصوص ازش استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 26. یگی..... می‌گه:

  سلام اقای مرادی من کلاس نهمم امسال انتخاب رشته دارم این حرف درسته که میگن رشته تجربی شبانه روز باید درس بخونی کلا از زندگی محروم میشی؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اگر هدف از انتخاب رشته تجربی ورود به رشته هایی مثل پزشکی و داروسازی هست، پذیرش در این رشته ها نیاز به درس خوندن زیاد داره.

   شاد و پیروز باشید

 27. امیر می‌گه:

  سلام اقای مرادی چطوری علاقه واقعیمان را بشناسیم؟؟؟

 28. ستار جووووون می‌گه:

  بسیار ممنونم خیلی عالی بود مطالبتون واقعا ممنون خیلی بدردم خورد

 29. امیر می‌گه:

  سلام
  چطوری بفهمیم که توانایی اینو داریم ک تو رشته تجربی ب اون چیزی ک میخایم برسیم؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای پی بردن به اینکه در رشته تجربی توانایی دارید یا خیر باید توانایی تون رو در «درس های رشته تجربی» بررسی کنید. همچنین با بررسی شغل های این رشته ببینید کدومیک از شغل های این رشته با علایق و توانایی های تناسب بیشتری داره.

   شاد و پیروز باشید

 30. ناشناس می‌گه:

  سلام.خسته نباشید. پایه نهمم و درسامم خیلی خوبه اما فیزیک و ریاضیم تعریفی نداره باز تونستم نمره ریاضیمو با کلاس تقویتی به 18 برسونم اما تو علوم فقط همین قسمت فیزیکش بگیر نگیر داره معدلمم شد 19.50 تایم درس خوندنم نیم ساعت تا یه ساعته و همه میگن داوطلبای تجربی زیاده باید همه درسات خوب باشن .به تجربی علاقه دارم ولی همین فیزیک خیلی نگرانم کرده بنظر شما میتونم تو رشته تجربی موفق باشم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   شما باید ابتدا هدف تون رو از انتخاب رشته تجربی مشخص کنید. اگر هدف شما انتخاب رشته هایی مثل پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی هست باید توجه داشته باشید که برای رقابت با شرکت کنندگان زیادی که این هدف رو دارن باید در درس فیزیک هم توانایی داشته باشید.
   پیشنهاد می کنم با توجه به علایق و توانایی های واقعی خودتون در مورد شغل آینده تون هدف گذاری کنید تا بتونید رشته ای رو که شما رو به شغل مورد نظرتون میرسه پیدا کنید.
   اگر هنوز در دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار شرکت نکردید، پیشنهاد می کنم که حتماً از این دوره استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 31. alireza می‌گه:

  باسلام .من پایه نهم هستم وچند ماه دیگر انتخاب رشته دارم.خودم به رشته تجربی علاقه واستعداد بسیاری دارم ولی هنوز هدف شغلی ام را که می خواهم دراینده چکاره بشم را پیدا نکرده ام.ایا بااین حال می تونم رشه تجربی رو انتخاب کنم؟ لطفا راهنمایی ام کنید.از مطالب مفیدتونم متشکرم خیلی کمکم کرد.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم از این فرصت استفاده کنید و شغل های رشته مورد نظرتون رو هم بررسی کنید تا ببینید کدوم رشته با علایق و توانایی های شما سازگاری بیشتری داره.

   شاد و پیروز باشید

 32. اسدی صفا می‌گه:

  واقعا عالی بود .ممنون

 33. علیرضا می‌گه:

  واقعا عالی بود خیلی کمکم کرد ممنون

 34. ناشناس می‌گه:

  ممنونم ازتون که توضیحاتون کامل دربارهی رشته ی تجربی دادید من یک دهمی هستم ورشته ی تجربی رو انتخاب کردم

 35. ناشناس می‌گه:

  سلام جناب مرادی
  ممنون از مقاله ی بسیار عالیتون👌❤

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»