معرفی رشته فنی حرفه ای برای انتخاب رشته دبیرستان
معرفی رشته فنی حرفه ای برای انتخاب رشته دبیرستان
08 / ژوئن / 2016
taeen
انتخاب رشته دبیرستان نظام جدید چگونه است؟ (تاثیر نمرات، انواع شاخه ها و…)
12 / ژوئن / 2016
نمایش همه

رشته های ریاضی در دانشگاه

رشته های ریاضی در دانشگاه

 

اون دسته از دانش آموزانی که از من در مورد رشته ریاضی فیزیک برای انتخاب رشته دبیرستان سؤال می کنن، یکی از سؤالات مهم شون اینه که اگر رشته ریاضی فیزیک رو در شاخه نظری انتخاب کنن، در دانشگاه چه رشته هایی رو می تونن برای ادامه تحصیل انتخاب کنن و آینده شغلی شون رو روی چه رشته هایی می تونن بنا کنن؟

من در پاسخ به این دسته از دانش آموزان که امیدوارم با توجه به ویژگی‌های مختلفی که باید هنگام انتخاب رشته دبیرستان به اونها توجه کنن، تصمیم به انتخاب رشته ریاضی گرفتن، میگم که رشته های ریاضی در دانشگاه اونقدر زیاد هستن که نمیشه اسم همه شون رو دونه به دونه شمرد 🙂

با توجه به این‌که کنجکاوی دانش آموزان درباره رشته های ریاضی در دانشگاه خیلی زیاده، تصمیم گرفتم نقشه زیر رو براتون آماده کنم تا بخش زیادی از این رشته ها رو بتونید در یک نگاه ببینید:

نقشه رشته های ریاضی در دانشگاه

 

در تصویر بالا با این‌که همه‌ی رشته ها نشون داده نـشده ولی سعی کردم بیشتر رشته ها رو در این نقشه جا بدم. همونطور که مشاهده می‌کنید رشته های ریاضی در دانشگاه به 3 زیر گروه تقسیم میشن؛ یعنی وقتی دانش آموزی که رشته ریاضی فیزیک رو انتخاب کرده میخواد وارد دانشگاه بشه، باید از بین این 3 تا زیر گروه یه رشته رو به‌عنوان رشته دانشگاهی خودش انتخاب کنه و در اون ادامه تحصیل بده.

 

زیر گروه یعنی چی؟

اگه بخوام یه تعریف از زیر گروه بگم، میگم که رشته های ریاضی در دانشگاه با توجه به کاربردشون به 3 دسته تقسیم میشن؛ یعنی اون همه رشته که مخصوص دانش آموزانِ رشته ریاضی-فیزیک هست، سه بخش میشن که برای هر بخش هم ضریب هایی در نظر گرفته میشه که نشون میده مثلاً برای انتخابِ رشته هایی که در زیر گروه 1 هستن، چه درس هایی مهم ترن و چه درس های اهمیت شون نسبت به بقیه کم تره.

پس تا اینجا فهمیدیم که دانش آموزی که سال دوازدهم رو در رشته ریاضی فیزیک تموم کرده و بعد میخواد در دانشگاه انتخاب رشته کنه، باید از بین رشته هایی که در زیر گروه های 1 و 2 و 3 وجود دارن، یکیش رو با توجه به شرایط مخصوص خودش انتخاب کنه.

البته اینم بگم که هرسال ممکنه رشته هایی از نقشه بالا کم بشن و یا بهشون اضافه بشن و درحقیقت نقشه بالا یه تصویر از رشته های ریاضی در دانشگاه رو به‌صورت کلی نشون میده و بعضی رشته ها هم هستن که در نقشه نوشته نشدن؛ چون همونطور که در ابتدای این مقاله گفتم، تعداد رشته های ریاضی در دانشگاه زیادن.

 

زیر گروه 1 ریاضی

در زیر گروه 1 مربوط به رشته های ریاضی در دانشگاه رشته هایی وجود دارن که پایه و اساس شون درس های ریاضی، فیزیک و شیمی هستن؛ که از بین این سه تا درس هم درس ریاضی ضریبش بیشتر از درس فیزیکه و ضریب درس فیزیک هم از درس شیمی بیشتره. اگه بخوام یه تصویر کلی هم از ضریب این سه تا درس رو در یک تصویر براتون ترسیم کنم، شکل زیر رو بهتون نشون میدم:

اهمیت درس ها در زیر گروه 1

زیر گروه 2 ریاضی

زیر گروه 2 هم موقع انتخاب رشته های ریاضی در دانشگاه وضعیتی شبیه زیر گروه 1 داره با این فرق که ضریب درس شیمی در زیر گروه 2 بیشتر از ضریب درس شیمی در زیر گروه 1 هست؛ یعنی در زیر گروه 2 ضریب و اهمیت درس شیمی برابر با درس فیزیکه ولی باز هم درس ریاضی یه تنه جفتشون رو حریفه 🙂

اهمیت درس ها در زیر گروه 2

زیر گروه 3 ریاضی

همون طور که در نقشه رشته های ریاضی در دانشگاه که کمی بالاتر بهتون نشون دادم دیدید، رشته های مربوط به زیر گروه 3 بیشتر در مقطع کاردانی هستن. کاردانی همون فوق دیپلمه؛ یعنی کسی که تو رشته ای در مقطع کاردانی رو قبول میشه، تقریباً 2 سال بعدش مدرک فوق دیپلم می گیره و بعد میتونه یه کنکور کاردانی به کارشناسی بده و لیسانسش رو هم تقریباً 2 سال بعد بگیره؛ یعنی مدت زمان لیسانس گرفتنش اگه معمولی رَوَند رو طی کنه 4 سال طول میکشه؛ مثل بقیه.

البته زیر گروه های 1 و 2 هم بعضی رشته هاشون از مقطع کاردانی هستن ولی این زیر گروه (زیر گروه 3) تقریباً همه ی رشته هاش از مقطع کاردانی هستن و در نقشه بالا خیلی از رشته های زیر گروه 3 رو مشاهده کردید.

زیر گروه 3 هم ضریب های مخصوص خودش رو داره و تفاوتی که با ضرایب زیر گروه 1 و 2 داره اینه که ضریبِ درس شیمی در اینجا بیشتر از ضریبِ درس فیزیکه. درس ریاضی هم دیگه اینجا زورش به اندازه ی درس شیمیه؛ یعنی ضریبش با درس شیمی برابره 😉

اهمیت درس ها در زیر گروه 3

امیدوارم اطلاعاتتون نسبت به رشته های ریاضی در دانشگاه بیشتر از قبل شده باشه و آگاهانه و با دیدی روشن انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدید و فقط اگر واقعاً شرایط و ویژگی‌های خودتون با انتخاب رشته ریاضی-فیزیک هم‌خوانی داشت نظرتون برای انتخاب این رشته برای سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مثبت باشه. مسلماً فهمیدنِ هم‌خوانیِ شرایط و ویژگی‌های خودتون با انتخاب رشته دبیرستان کار خییییلی ضروری و لازمی هست که حتماً باید برای انتخاب رشته دبیرستان انجامش بدید.

اگر هم نیاز داشتید میتونید از فیلم های درسی مکتب یار هم برای تقویت پایه تون استفاده کنید:

فیلم آموزش ریاضی هشتم فصل 2 (عددهای اول)

فیلم آموزش ریاضی هشتم فصل 3 (چند ضلعی ها)

راهِتون روشَن و هَدف تون عـالی 🙂


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

28 دیدگاه ها

 1. حسین.م می‌گه:

  این که اینقدر با حوصله رشته های مختلف را توضیح می دهید و به دقت و دلسوزانه وقت می گذارید تا افراد آسانتر رشته مورد نظرشان را انتخاب کنند بسیار قابل تقدیر است

 2. توصیح بسیار خوب و کاملی دادید عالی بود

 3. باقرپور می‌گه:

  لطفا بفرمایید چطور می تونیم در این خصوص از شما مشاوره کامل تری رو دریافت کنیم

 4. ستايش می‌گه:

  مثل هميشه عالى و روان بيان كرديد،خدا قوت

 5. صادق می‌گه:

  همیشه از رشته ریاضی بدم میومد
  اصلا با ریاضی مشکل دارم و معلم های ریاضی رو هم دوست ندارم

 6. سوخته اعصاب می‌گه:

  اینقدر از رشته ریاضی بدم میاد که حتی حاضر نیستم مقالش رو بخونم. اه اه

 7. نگار رضوی می‌گه:

  دقیق، کامل و شفاف ممنون از شما. خوش بحال شاگردایی که شما معلم و مشاورشونین👏👏

 8. محمد محمديان می‌گه:

  ممنونم از راهنمايي هاي شما

 9. سلام
  گاهی اوقات فکر می کنم که اگر خود من اطلاعات کافی در مورد رشته های دبیرستان و دانشگاه داشتم شاید رشته الانم را انتخاب نمی کردم. خیلی از دانش آموزان هم ممکنه که با توجه به نداشتن اطلاعات کافی در مورد رشته های موجود انتخاب اشتباهی داشته باشند که آنها را تا ابد وارد کار و حرفه ای بکنه که اصلا به آن علاقه ای ندارند و صرفا به خاطر اسمش وارد آن شدند. در هر صورت از شما بسیار ممنونیم که اطلاع رسانی های دقیقی می کنید و مقلات مفیدی می نویسید.
  با تشکر

 10. موسوی می‌گه:

  چقدر تقسیم بندی جالبی انجام دادید، البته برای من که لیسانسم رو گرفتم یه ذره دیر نوشته شده این مطلب 🙂 ولی برای این نسل که می خوان اننخاب رشته کنن خوب و کاربردیه. ممنون از شما

 11. تنها حرفی که میتونم بزنم، اینه که برای نسل آینده آروزی موفقیت کنم و ازشون میخوام که سعی کنند مهارت های به روز داشته باشند.

 12. علیرضا می‌گه:

  مطالبتون رو خیلی کلی گفتید’درحال حاضر راهی که بتونم یکی از اون رشته ها رو انتخاب کنم مهم تر از این دید کلی هستش که شما فرمودید.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   دقیقاً همینطوره
   در ادامه مقالاتی با بررسی موردی رشته ها ارائه خواهد شد که دانش آموزان در تصمیم گیری بتونن قاطع تر عمل کنن؛ اما قبل از ورود به جزئیات رشته ها باید اول یه دید کلی به دست بیارن.
   ممنون از شما

 13. محسن محمدی می‌گه:

  با سلام
  خیلی مقاله‌ی کاملی در این زمینه بود. آفرین

 14. پوریا می‌گه:

  من رشته ریاضی رو از دبیرستان دوست داشتم….و نتیجه اش اینکه بالاترین نمره ریاضیات مهندسی پیشرفته رو توی دانشگاه گرفتم….
  علاقه که باشه بقیه اش حله

 15. حسین می‌گه:

  یک مطلب بی نظیر دیگاه ممنون از مقالات عالی که می گذاردید

 16. احمدی می‌گه:

  ممنونم از تقسیم بندی جالبتون . اگر زمان ما هم مشاورانی همچون شما وجود داشت که به راحتی بهترین اطلاعات رو در اختیارمون قرار بده دیگه غم و غصه ای نداشتیم

 17. تینا می‌گه:

  ممنون از تقسیم بندی زیبا و جالبی ک انجام دادین
  یه سوال کوچولو تنها از طریق ایمیل میشه در ارتباط بود با شما؟؟
  منظورم اینه راه دیگه ای وجود نداره؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سپاس از شما
   علاوه بر ایمیل، از طریق شناسه های maktabyar@ در اینستاگرام و moradimaktabyar@ در تلگرام میتونید سوالهای خودتون رو بپرسید.
   پیروز باشید

 18. ناشناس می‌گه:

  با سلام ،،من به عنوان یک دانش آموز پایه نهم خیلی درگیر این انتخاب رشته هستم ،،،چون به نظرم رشته ریاضی آینده زیادی نداره ولی تجربی خیلی خوبه،،اما از طرفی هم علاقه مند به ریاضی هستم ،،همه دوست و آشنا هام هم تاکید دارن روی تجربی ،،،درس خونم هستم ولی واقعا مغزم درگیره،،لطفا راهنمایی کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   برای انتخاب رشته صحیح باید علاقه ها و توانایی هاتون رو بصورت شفاف برای خودتون مشخص کنید و بعد با بررسی شغل ها و رشته های مختلف ببینید شغل های موجود در کدوم رشته با علایق و استعدادهاتون تناسب بیشتری دارن.
   خوب یا بد بودن یک رشته به این بستگی داره که اون رشته متناسب با تیپ شخصیتی شما هست یا نه؟
   علایق چیزهایی هستند که در شما «هیجان» به وجود میارن و «استعدادها» همون توانایی های شما هستند که بهتره بر اساس این ویژگی ها که مخصوص خودتون هست انتخاب رشته تون رو انجام بدید.
   شما میتونید برای راهنمایی بیشتر در زمینه انتخاب رشته نهم از دوره رایگان سایت مکتب یار هم استفاده کنید.

   پیروز و سربلند باشید

 19. ناشناس می‌گه:

  سلام اقای محمد رضا مرادی
  من الان مدرک دیپلم و پیش ریاضی فیزیکو دارم ولی هنوز نمیدونم چه رشته ای برم که هم اینده شغلیش خوب باشه که بتونم پول خوبی در بیارم .
  میشه شما راهنمایی کنید که هم رشته دانشگاهیش اسون باشه هم اینده شغلیش پر در امد ؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید به من .

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   بهترین مسیر شغلی، مسیری هست که متناسب با ویژگی های شخصیتی خودتون باشه.
   پیشنهاد می کنم برای آشنایی با تیپ های شخصیتی و رشته های مختلف تحصیلی در دوره ی انتخاب رشته مکتب یار که رایگان هم هست شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 20. ناشناس می‌گه:

  خیلی ممنون،جامع و مفید بود.

 21. ناشناس می‌گه:

  از مقاله ی خوبتون ممنون فقط کتاب های موجود در این رشته روهم بزارید.😊😊😊😊😊👏

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»