شغل های رشته ریاضی فیزیک
شغل های رشته ریاضی فیزیک | شغل های مرتبط با رشته ریاضی فیزیک
10 / نوامبر / 2016
چگونه ب م م بگیریم
چگونه ب م م بگیریم ؟ + فیلم روش محاسبه ی ب م م | ریاضی هشتم
08 / ژوئن / 2017
نمایش همه

راه و روش صحیح انتخاب رشته نهم چگونه است؟

روش انتخاب رشته نهم

یکی از سؤالات عمده و البته خوبِ دانش‌آموزان نهمی اینه که اصلاً روش انتخاب رشته نهم چه جوریه و از چه طریقی باید رشته‌های تحصیلی رو شناخت؟ اونم در شرایطی که کلی رشته وجود داره و البته هرکس هم یه تعریفی از رشته‌ها ارائه میده! یکی میگه فلان رشته خیلی خوبه و یکی دیگه درمورد همون رشته نظری کاملاً برعکس ارائه میده…!

روش انتخاب رشته نهم

انتخاب رشته نهم همونطور که میدونید یکی از چند انتخاب مهم زندگی هر دانش‌آموزه. اینکه چطور این مرحله‌ی مهم رو پشت سر میذارید نشون دهنده‌ی اینه که چقدر به موفقیت تحصیلی و شغلی تون در آینده اهمیت میدید.

روش انتخاب رشته نهم

روش‌هایی که برای انتخاب رشته نهم ارائه میشه معمولاً بر اساس عواملی مثل بازارکار، وجهه‌ی اجتماعی رشته، پرطرفداری و… هست ولی کمتر به عوامل مهم‌تری مثل تناسب رشته و شغل با روحیات شخص اشاره میشه و متأسفانه مشاهده میشه که عمل انتخاب رشته موقع ورود به دانشگاه فقط در بررسی رتبه و تراز کنکور و امکان‌سنجی قبولی در دانشگاه و رشته‌ای پرمتقاضی خلاصه میشه. درصورتی‌که انتخاب رشته و شغل فراتر از تمرکز روی قبولی در رشته‌ای هست که صرفاً بخاطر پرمتقاضی بودن انتخاب شده…

اگر بخوام نحوه انتخاب رشته صحیح رو به شما دانش‌آموز عزیز معرفی کنم باز هم پیشنهاد میکنم علاوه بر این مقاله، از دوره آموزشی انتخاب رشته نهم مکتب یار استفاده کنید. اما در این مقاله آموزشی قراره نحوه انتخاب رشته صحیح رو بهتون یاد بدم.

روش صحیح انتخاب رشته نهم

یکی از کارهای مهم که در بررسی روش انتخاب رشته نهم اینه باید بهش اشاره کنم اینه که بدونیم بر چه اساسی باید رشته‌های مختلف رو بشناسیم؟ چون «شناخت» در هر انتخابی میتونه به پخته‌تر شدن اون انتخاب کمک کنه و هرچی بیشتر رشته‌های دبیرستان رو بشناسید به همون میزان مسیر تحصیلی و شغلی اون رشته براتون روشن‌تر میشه.

چیزی که اغلب مشاهده میشه اینه که دانش‌آموزان برای شناخت رشته‌ها به خوندن چندخط درباره‌ی اون رشته بسنده میکنن و دیگه نیازی نمی بینن که درمورد اون رشته اطلاعات جزئی‌تری به دست بیارن. خب این هم نوعی شناخت رشته محسوب میشه ولی این شناخت کجا و شناختی که باعث روشن شدن مسیر میشه کجا؟!

روش صحیح انتخاب رشته نهم اینه که بعد از شناخت روحیات خودتون (طبق مطالب بیان‌شده در دوره رایگان سایت)، شروع به شناخت صحیح رشته‌های دبیرستان کنید. منظور از شناخت صحیح اینه که با جزئیات مسیر به‌صورت اصولی آشنا بشید. در ادامه، این روش شناخت صحیح رشته‌های دبیرستان رو بیشتر براتون روشن می‌کنم.

سه مرحله‌ی شناخت صحیح رشته‌های دبیرستان

برای این‌که شما دانش‌آموز عزیز بتونید نسبت به رشته‌های دبیرستان شناخت بهتری داشته باشید، لازمه که یه نقشه راه برای این کار در اختیارتون باشه. من (محمدرضا مرادی) این نقشه‌ی راه رو برای شناخت رشته‌های دبیرستان و درنهایت اجرای صحیح روش انتخاب رشته نهم در زیر به 3 مرحله تقسیم‌بندی کردم:

مرحله اول: شناخت درس‌های رشته‌ی موردنظر در مدرسه

اولین کاری که برای روشن‌تر شدن مسیر شغلی رشته‌های دبیرستان باید انجام داد اینه که از کتاب‌های درسی رشته‌ی موردنظر در مدرسه اطلاع پیدا کنید. اینکه رشته‌ای که میخواید انتخاب کنید چه کتاب‌هایی در سال‌های مدرسه داره و قراره اونها رو بخونید یکی از مهم‌ترین سؤالاتی هست که قبل از ورود به رشته‌ی موردنظر باید به خودتون پاسخ بدید. هرچی بیشتر راجع به کتاب‌های درسی رشته‌ی موردنظرتون اطلاعات داشته باشید میتونه به همون اندازه مسیر تحصیلی اون رشته رو براتون روشن‌تر کنه.

شما میتونید لیست کتاب‌های درسی هر رشته تحصیلی رو از اینجا مشاهده کنید.

مرحله دوم: شناخت رشته‌های دانشگاهی مربوط به رشته‌ی موردنظر در مدرسه

بعد از اینکه کتاب‌های سال‌های مدرسه رو برای اجرای درست انتخاب رشته نهم بررسی کردید، حالا وقت اینه که ببینید با انتخاب اون رشته در سال دهم، بعد از سال دوازدهم میتونید وارد چه رشته‌های دانشگاهی بشید؟ چون همونطور که احتمالاً خودتون هم میدونید علاوه بر انتخاب رشته نهم، یه انتخاب رشته دیگه هم موقع ورود به دانشگاه (درصورت قصد داشتن برای ادامه تحصیل) دارید که باید رشته دانشگاهی تون رو انتخاب کنید.

قبل از اینکه راهکار مربوط به شناخت رشته‌های دانشگاهی رو براتون معرفی کنم، بهتره تفاوت بین رشته‌های اصلی و رشته‌های شناور رو در انتخاب رشته مربوط به دانشگاه براتون بیان کنم.
شما بعد از انتخاب رشته نهم وقتی سال‌های مدرسه رو پشت سر گذاشتید و قصد انتخاب رشته دانشگاه رو داشتید با دو نوع رشته‌ها مواجه هستید.

1 – نحوه انتخاب رشته‌های اصلی

خیلی خلاصه میگم که رشته‌های اصلی رشته‌هایی هستن که فقط گروه آموزشی مربوط به همون رشته دانشگاهی میتونن انتخابش کنن. مثلاً رشته مهندسی عمران رو بعد از سال دوازدهم، فقط دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک میتونن انتخاب کنن. به رشته‌های دیگه هم مثل مهندسی عمران که فقط ریاضی‌ها حق انتخابش رو دارن رشته‌های اصلی میگیم.

2 – نحوه انتخاب رشته‌های شناور

رشته‌های شناور هم رشته‌هایی هستن که علاوه بر گروه آموزشی مربوط به همون رشته دانشگاهی، بعضی گروه‌های آموزشیِ دیگه هم میتونن انتخابشون کنن. به‌عنوان‌مثال رشته علوم تربیتی رو هم انسانی‌ها، هم تجربی‌ها و هم ریاضی‌ها میتونن انتخابش کنن؛ البته ممکنه ظرفیت پذیرش برای گروه‌های آموزشی مختلف، فرق کنه.

شما برای شناخت رشته‌های دانشگاهی میتونید از دانشجویان ترم آخر هر رشته در مورد جزئیات رشته سؤال کنید. شما میتونید سؤالات مختلفی ازجمله سؤالات زیر ازشون بپرسید:

سؤال 1 – این رشته رو اگر بخواید به یکی که هیچ اطلاعی ازش نداره معرفی کنید چی میگید؟

سؤال 2 – در این رشته دانشجویان چه مهارت‌هایی رو باید بلد باشن؟

سؤال 3 – این رشته برای چه افرادی اصلاً مناسب نیست؟ چرا؟

سؤال 4 – معمولاً چه دانشجویانی در این رشته موفق میشن؟

سؤال5 – فارغ‌التحصیلان این رشته دقیقاً چیکار میکنن؟

سؤال 6 – این رشته بیشتر برای چه نوع روحیاتی مناسب هست؟ (با توجه به مطالب بیان‌شده در دوره غیرحضوری مکتب یار)

و سؤالات دیگه که خودتون میتونید برای شناخت بیشتر رشته دانشگاهی موردنظر از دانشجویان ترم آخر رشته بپرسید.

نکته‌ای که لازمه در این بخش بیان کنم اینه که این سؤالات رو فقط از 1 نفر نپرسید؛ بلکه از افراد بیشتری پرس‌وجو کنید تا فقط یک دیدگاه نسبت به رشته به گوشتون نخوره. شما باید نظرات مختلفی رو از دانشجویان و درصورت امکان اساتید اون رشته بشنوید و درنهایت خودتون ببینید کدوم یک از نظرات منطقی‌تر و واقعی‌تر به نظر میرسه…

علاوه بر پرس‌وجو از دانشجویان و اساتید رشته دانشگاهی موردنظر، میتونید از مقالات و کتاب‌های معرفی رشته‌های دانشگاهی هم استفاده کنید.

مرحله سوم: شناخت شغل‌های مربوط به رشته‌ی دانشگاهی بررسی‌شده در مرحله دوم

این‌که شغل‌های مربوط به هر رشته دانشگاهی چه جزئیاتی دارن هم یکی دیگه از سؤالاتی هست که باید شما دانش‌آموزی که در آستانه‌ی انتخاب رشته نهم هستید بهش پاسخ بدید. اما شغل‌های مربوط به هر رشته دانشگاهی هم مثل خودِ رشته‌های دانشگاهی در مرحله قبل به‌صورت صحیح و شفاف بررسی بشن. منظور از بررسی شفاف اینه که جزئیات اون شغل موردبررسی قرار بگیره.

شما میتونید برای شناسایی جزئیات شغل مربوط به رشته دانشگاهی موردنظر، از افراد حاضر در اون شغل سؤالاتی رو بپرسید. اما باز هم باید توجه داشته باشید که سوالاتتون هدف داشته باشه و شما رو به نتیجه برسونه. برای راحتی کار شما در ادامه نمونه‌ای از سؤالاتی رو که میتونید از افراد حاضر در شغل موردنظر بپرسید آوردم:

سؤال 1 – خوبی‌ها و مزایای این شغل چیا هستن؟

سؤال 2 – معایب و محدودیت‌های این شغل چیا هستن؟

سؤال 3 – معمولاً چه افرادی در این شغل موفق‌تر هستن؟

سؤال 4 – برای ورود به این شغل باید چه شرایطی رو داشت؟

سؤال 5 – مهم‌ترین ویژگی که افراد حاضر در این شغل باید داشته باشن چه ویژگی‌هایی هستن؟

سؤال 6 – آیا میشه در این شغل در سنین دانش‌آموزی کارآموزی کرد و بیشتر با جزئیاتش آشنا شد؟

با پرسیدن سؤالات بالا و سؤالاتی که خودتون میتونید مطرح کنید از جزئیات شغل مربوط به رشته دانشگاهی موردنظر اطلاع پیدا می‌کنید و یه قدم دیگه برای اجرای صحیح روش انتخاب رشته نهم برمی‌دارید.

بهتره مثالی در خصوص طی کردن این سه مرحله در رشته‌های مختلف دبیرستان هم براتون بزنم که روند طی کردن این مراحل برای آشنایی با مسیرهای شغلی رشته‌های دبیرستان بیشتر براتون روش بشه.

نحوه انتخاب رشته ریاضی فیزیک

همون طور که در مورد همه رشته‌های دبیرستان گفته شد اگر دانش‌آموزی بخواد در این روش انتخاب رشته نهم که در 3 مرحله بالا گفته شد، رشته ریاضی فیزیک رو بررسی کنه، بایستی مراحل زیر رو طی کنه:

مرحله‌یک) شناخت درس‌های رشته‌ی ریاضی در مدرسه:

برای بررسی درس‌های رشته ریاضی فیزیک در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم میتونید از سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی فایل پی‌دی‌اف کتاب‌های درسی در مقاطع و رشته‌های مختلف رو دانلود کنید.

در زیر جلد برخی کتاب‌های درسی رشته ریاضی فیزیک در سال دهم رو می‌بینید:

کتاب های رشته ریاضی دهم

مرحله دو) شناخت رشته‌های دانشگاهی مربوط به رشته‌ی ریاضی فیزیک

برای بررسی رشته‌های دانشگاهی که دانش‌آموزان ریاضی فیزیک میتونن انتخاب کنن، میتونید از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش این رشته‌ها رو مشاهده کنید.


شما از لینک زیر میتونید به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95 دسترسی داشته باشید:

دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1395


در سایت مکتب یار مقاله‌ای هم درخصوص رشته‌های ریاضی در دانشگاه نوشته شده که میتونید برای بررسی رشته‌های دانشگاهی مربوط دانش‌آموزان ریاضی فیزیک ازش استفاده کنید.

مقاله آموزشی رشته‌های ریاضی در دانشگاه


شما دانش‌آموز عزیز برای اینکه روش انتخاب رشته نهم رو اصولی انجام بدید علاوه بر اینکه رشته‌های ریاضی فیزیک در دانشگاه رو با روش‌های بالا مشاهده کردید، باید نسبت به «جزئیات» این رشته‌ها اطلاعات به دست بیارید.

در مورد کسب اطلاعات از رشته‌های دانشگاهی هم کمی بالاتر در همین مقاله گفتم که بهتره سؤالات هدف‌داری رو از دانشجویان ترم آخر و اساتید هر رشته بپرسید که در همون قسمت نمونه‌ای از این سؤالات رو براتون لیست کردم و دیدید.

مرحله سه) شناخت شغل‌های مربوطه

بعد از اینکه رشته‌های دانشگاهی مربوط به رشته ریاضی فیزیک به‌صورت اصولی بررسی شد، بایستی سراغ شناخت شغل‌های مربوط به هر رشته دانشگاهی برید. مثلاً وقتی رشته برق رو در مرحله قبل بررسی کردید، در این مرحله شغل‌هایی مثل تکنسین مخابرات، تکنسین نیروگاه برق، تکنسین تعمیر تجهیزات پزشکی و… رو که شغل‌های مربوط به رشته برق هستند با روش گفته در بالا بررسی می‌کنید.

هدف شما در این مرحله از اجرای روش انتخاب رشته نهم باید این باشه که نسبت به شغلی که بررسی می‌کنید شناخت نسبتاً دقیقی به دست بیارید. اگر بخوام توی یه جمله خلاصه کنم میگم که شما باید متوجه بشید که در شغلی که دارید بررسی می‌کنید، دقیقاً چه کارهایی انجام میشه؟ تا ببینید انجام این کارها و محیطی که افراد در اونجا قرار دارن با روحیات شما چقدر سازگاری داره؟

نحوه انتخاب رشته خوب

برای انتخاب رشته خوب طی کردن مراحلی که در این مقاله گفته شد به شما دانش‌آموز نهمی عزیز کمک می کنه تا روش انتخاب رشته نهم رو درست و اصولی طی کنید و درنهایت در رشته و شغلی قرار بگیرید که برای اون رشته و شغل ساخته شدید. هرچی این مراحل رو بهتر و پخته‌تر طی کنید، انتخاب رشته شما هم به همون اندازه پخته‌تر میشه.

درضمن اگر خواستید میتونید از فیلم های درسی وبسایت مکتب یار برای تقویت پایه تون در سال های هفتم، هشتم و نهم استفاده کنید تا با یادگیری ساده و مفهومی درس ها، بهتر بتونید به علایق و توانایی هاتون پی ببرید:

آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

شاد و پیروز باشید 😉


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

11 دیدگاه ها

 1. مرداویج می‌گه:

  سلام
  سبک شما عالیه
  میاستم بدونم فیلم های اموزشی کی اماده میشه

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   سپاس از شما…
   فیلم های آموزشی جدید در حال آماده سازی هستند و به محض آماده شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

   شاد و پیروز باشید

 2. ناشناس می‌گه:

  من رشته ی تجربی رو خیلی دوست دارم و به رشته های دیگه هیچ علاقه ای ندارم و اصلا تواناییشون هم ندارم
  ولی اطرافیانم میگن این رشته رو انتخاب نکن و تو نمیتونی و…
  به نظرتون به حرف اونها گوش کنم یا رشته ی مورد علاقم رو انتخاب کنم؟ لطفا راهنماییم کنید اخه میترسم پشیمون شم و کم بیارم .ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم همراه با اطرافیانتون راجع به رشته تجربی و جزئیاتش تحقیق کنید و ببینید با ویژگی های شخصیتی شما (علایق و توانایی هاتون) متناسب هست یا نه؟

   شاد و پیروز باشید

 3. M_h_ezadi می‌گه:

  سلام
  لطفا در مورد رشته حسابداری بازرگانی در دبیرستان و کتاب های اون تو ضیح بدید

 4. نازنین می‌گه:

  سلام ببخشید من میخواستم ببینم برای کسی که از تیپ های شخصیتی بیشترین امتیاز رو برای واقع گرا و جستجوگر (به ترتیب ) داشته چه رشته ای مناسبه ؟

 5. نوروزی می‌گه:

  خیلی ممنون

  ما که مشاور خوبی نداشتیم و اینده تحصیلیمون تباه شد

 6. اسرا خورشیدی می‌گه:

  سلام استاد. من دانش آموز کلاس نهم هستم . معدل نوبت اولم شده 19.75 اما ریاضی ام 20 هست. به رشته ی ریاضی بیشتر از تجربی و علوم علاقه دارم . اما اطرافیان میگن رشته ریاضی برای دختر آینده ی خوبی نداره . الان می ترسم اگا ریاضی بردارم پشیمون بشم. راستی تیپ شخصیتی من هم اجتماعی هست . به دبیری هم علاقه ی زیادی دارم . الان به نظرتون تجربی بردارم یا ریاضی؟؟؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   تصمیم گیرنده نهایی شما هستید و ما هیچ وقت نمی گیم که چه رشته ای رو انتخاب کنید.
   پیشنهاد می کنم شغل هایی که مدنظر دارید رو از لحاظ جنسیت، توانایی های مورد نیاز، ویژگی های شخصیتی مورد نیاز و… بررسی کنید.

   شاد و پیروز باشید

 7. ناشناس می‌گه:

  سلام.
  من معدل نوبت اولم شده16.24ریاضیمم شدم 8

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»