ک م م دو عدد اول
ک م م دو عدد + فیلم نحوه محاسبه ک م م
11 / ژوئن / 2017
ویژگی های چند ضلعی ها
ویژگی های چند ضلعی ها – ریاضی هشتم (آموزش ویدیویی)
05 / جولای / 2017
نمایش همه

روش غربال برای تشخیص اعداد اول + فیلم | ریاضی هشتم

روش غربال ریاضی هشتم

روش غربال ریاضی هشتم

برای تعیین اینکه یک عدد اول یا مرکب است راهکارهایی توی کتاب ریاضی هشتم فصل دوم معرفی شده که در این مقاله با این روش ها (روش غربال و روش تقسیم) آشنا میشید.
q2


× فیلم هایی که در لابه‌لای این مقاله مشاهده می کنید ×
× قسمت هایی از «
محصول ویدیویی آموزش ریاضی هشتم فصل دوم» می باشد. ×
جهت تهیه این محصول ویدیویی کافیست اینجا کلیک کنید.


چگونه اعداد اول را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص اعداد اول و مرکب 2 تا روش وجود داره. هرکدوم از این روش ها هم فوت و فن های خاص خودش رو داره. البته اونایی که قبلاً فیلم آموزش ریاضی هشتم فصل دوم رو دیدن میدونن که این 2 روش اصلاً هم سخت نیست 😉

دو روش برای تشخیص اعداد اول:

 1. تعیین عددهای اول به روش غربال

 2. تعیین عددهای اول به روش تقسیم

ابتدا روش غربال برای اعداد اول پیدا کردن رو با هم بررسی می کنیم و بعد از اینکه خوب متوجه شدید میریم سراغ روش تقسیم.

تعیین اعداد اول به روش غربال

برای آموزش روش غربال در ریاضی هشتم و در ادامه، حل سوالات روش غربال اول باید ببینیم منظور از نام این روش یعنی (غربال) چیه؟

روش غربال چیست ؟

در روش غربال برای تشخیص اعداد اول ما چیزی شبیه نقشه راه (یا دستورالعمل) داریم. با استفاده از اون نقشه، هر لحظه متوجه میشیم که چه کاری رو باید انجام بدیم تا در نهایت بتونیم اعداد اول را پیدا کنیم.

نقشه ای شبیه شکل زیر:

روش غربال ریاضی هشتم

پس منظور از روش غربال اینه که ما باید از یه نقشه استفاده کنیم که در ادامه این مقاله بیشتر با این نقشه آشنا میشید 😉

توضیح روش غربال اعداد اول

بعد از این که نقشه راه برای تعیین عددهای اول به کمک روش غربال به دستمون رسید، این نقشه باید توضیحاتی داشته باشه. توضیحاتی که باهاش بتونیم اعداد اول رو از اعداد مرکب جدا کنیم. این توضیحات شبیه نوشته هایی هست که در شکل زیر میبینید:

روش غربال ریاضی هشتم

اما اینکه چه جوری از روش غربال برای تشخیص اعداد اول استفاده می کنیم پیشنهاد می کنم فیلم زیر رو حتماً ببینید تا این روش کاملاً براتون روشن بشه 😉

فیلم اموزش روش غربال ریاضی هشتم

همونطور که توی فیلم بالا از محصول ویدیویی آموزش ریاضی هشتم فصل دوم دیدید، با کمک روش غربال به راحتی میتونیم اعداد اول رو از بین اعداد دیگه مشخص کنیم. فیلم بالا مربوط به کاردرکلاس صفحه 25 کتاب ریاضی هشتم بود.

حالا نوبت اینه که با دومین روش برای تشخیص اعداد اول (یعنی روش تقسیم) آشنا بشید 😀

تعیین اعداد اول به روش تقسیم

توی روش تقسیم برای تعیین عددهای اول همونطور که از اسمش هم پیداست باید عدد مورد نظرمون (که میخوایم بدونیم اول هست یا نه) رو بر یه سری عددها تقسیم کنیم.

اینکه عدد موردنظر رو به چه اعدادی باید تقسیم کنیم و تا کجا باید این تقسیم کردن رو ادامه بدیم چیزی هست که الآن باید یاد بگیریم. اونوقت دیگه میتونیم مثل روش غربال، با روش تقسیم هم هر عدد اول رو از عدد مرکب تشخیص بدیم.

شباهت روش تقسیم با روش غربال چیه؟

در روش غربال که بالاتر توی فیلم هم دیدید، ما اومدیم عددهای اول رو که میشناسیم درنظر گرفتیم و مضرب های اونا رو خط زدیم. وقتی هم مضربش دیگه بین عددها نبود میرفتیم سراغ عدد اول بعدی…

شباهتی که روش تقسیم با روش غربال داره اینه که توی روش تقسیم هم از عددهای اولی که میشناسیم استفاده می کنیم. توی روش غربال مضرب های اعداد اولی که میشناختیم رو خط زدیم و توی روش تقسیم عددموردنظرمون رو بر اعداد اولی که میشناسیم تقسیم می کنیم.

تا کجا باید تقسیم کردن رو ادامه بدیم؟

نکته ای که توی روش تقسیم باید بهش توجه کنیم اینه که باید عدد موردنظر رو فقط بر اعداد اولی تقسیم کنیم که از جذر(رادیکال) عدد مورد نظر کمتر باشه؛ یعنی تا عدد اولی تقسیم کردن رو ادامه میدیم که اون عدد اول از جذر عدد موردنظرمون (که میخوایم بدونیم اوله یا نه) کمتر باشه.

برای اینکه موضوع براتون بهتر جا بیفته پیشنهاد می کنم فیلم مربوط به روش تقسیم رو هم که از محصول ویدیویی آموزش ریاضی هشتم فصل دوم براتون جدا کردم و در زیر گذاشتم حتماً ببینید:

فیلم اموزش روش تقسیم ریاضی هشتم

اگه بخوام یه جور دیگه هم روش تقسیم رو توضیح بدم میگم که توی این روش باید عدد مورد نظر رو فقط بر عددهای اولی تقسیم کنیم که مربعِ اون عددهای اول، از عدد موردنظر بزرگتر نشه.

همونطور که توی فیلم بالا هم دیدید ما عدد 97 رو بر 11 تقسیم نکردیم چون مربعِ 11 (یعنی 121) از 97 بزرگتر میشه 🙂

راستی اگر خواستید فیلم های آموزشی ریاضی هشتم فصل دوم رو داشته باشید(با کیفیت خوب) کافیه روی تصویر زیر کلیک کنید تا به صفحه مربوط به این محصول منتقل بشید:

فیلم آموزش ریاضی هشتم فصل دوم

راهِتون روشَن و هَدَفتون عالی 😉

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
آموزگار، نویسنده و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

5 دیدگاه ها

 1. ناشناس می‌گه:

  عالی بود

 2. ناشناس می‌گه:

  فوق العاده است.دم همتون گرم

 3. ناشناس می‌گه:

  خوبه راضیم

 4. ناشناس می‌گه:

  خوب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.