بهترین رشته تحصیلی چیست؟
بهترین رشته تحصیلی چیست؟ – بهترین رشته دبیرستان
23 / جولای / 2016
شغل های رشته ریاضی فیزیک
شغل های رشته ریاضی فیزیک | شغل های مرتبط با رشته ریاضی فیزیک
10 / نوامبر / 2016
نمایش همه

شغل های رشته تجربی | شغل های جدید رشته تجربی

شغل های رشته تجربی

یکی دیگه از کارهای مهمی که دانش آموزان نهم برای انتخاب رشته دبیرستان باید بهش اهمیت بدن اینه که با شغل های مرتبط با رشته ای که میخوان انتخاب کنن آشنا بشن. در این مقاله به طور اختصاصی شغل های رشته تجربی رو برای انتخاب رشته دبیرستان بررسی می کنیم تا شما دانش آموز عزیز با چشمانی باز برای انتخاب رشته تجربی اقدام کنید 😉

شغل های رشته تجربی

رشته تجربی و شغل های آن

شغل های رشته تجربی هم مثلِ شغل های رشته ریاضی فیزیک ، انسانی ، فنی حرفه ای و… متنوع هستن ولی خب بیشتر دانش آموزان و والدین اسم رشته تجربی که میاد بیشتر (و یا فقط) یاد شغل پزشکی میفتن!

اینکه شغل پزشکی یکی از پر درامد ترین شغل های رشته تجربی هست فعلــاً شکی نیست ولی چیزی که باید بگم اینه که اگر دانش آموز هستی و میخوای موقع انتخاب رشته نهم بخاطر درامد رشته تجربی رو انتخاب کنی، پیشنهاد می کنم که یه کم دَست نگه داری! چون به اون چیزی که تو ذهنت هست نمی رسی و در این مقاله به دلیل این موضوع بیشتر پرداخته میشه 😉

درضمن تحصیل در رشته پزشکی با توجه به اینکه استقبال دانش آموزان به این رشته بیشتر از گذشته هم شده، اصلاً آسون نیست و تنها کسی میتونه که بگه که رشته پزشکی برای من آسون هست که واقعاً علاقه داشته باشه به این رشته و البته علاقه رو هم دُرُست معنی کنه؛ نه مثل دانش آموزِ فیلم زیر 🙂 :

معرفی شغل های رشته تجربی

برای معرفی شغل های موجود در رشته تجربی باید این نکته رو به دانش آموزان عزیز بگم که شغل های رشته تجربی انواع متفاوتی دارند که هر کدوم از این شغل ها به شاخه ای از رشته تجربی مربوط میشه. علاوه بر این بعضی از شغل ها هستن که سروکارشون با بیمارستان هست ولی برای ورود به اون شغل ها باید از رشته ریاضی و فیزیک اقدام کرد.

برای این که با شغل های رشته تجربی بیشتر آشنا بشید و تفاوت بین این شغل ها بیشتر براتون روشن بشه بهتره قبل از هرچیز با تمام شغل های رشته تجربی که همین حالا هم افراد زیادی در این شغل ها از جمله پرستاری، پزشکی و… کار میکنن آشنا بشید.

شغل های موجود در رشته تجربی

شغل هایی که در حال حاضر در رشته تجربی وجود دارن و دانش آموزانی که دیپلم شون رو از رشته تجربی میگیرن میتونن وارد رشته های دانشگاهی مربوط به این شغل ها بشن، متعدد هستن. بعضی از این شغل ها بیشتر مربوط به کارهای بیمارستانی هستن، بعضی دیگه به کارهای آزمایشگاهی مربوط میشن، بعضیاش به کارهای کشاورزی مربوط میشه، بعضی صنایع غذایی و….

برای این که یه دید کلی از شغل های رشته تجربی به دست بیارید، لیست این شغل ها رو در ادامه می تونید مشاهده کنید.

لیست شغل های رشته تجربی

در نقشه زیر تمام شغل های رشته تجربی از جمله شغل هایی که به کارهای درمانی مربوط میشه و یا اصلاً هیچ کارِ درمانی در اون شغل ها انجام نمیشن براتون نشون دادیم. با مشاهده نقشه زیر می بینیم که رشته تجربی فقط به پزشکی و کارهای درمانی مربوط نمیشه و اگر کسی نتونست وارد رشته پزشکی بشه باید رشته هایی تقریباً شبیه رشته های زیر رو به جای پزشکی انتخاب کنه.

لیست شغل های رشته تجربی

ناگفته نمونه که شغل های رشته تجربی که در نقشه بالا بر اساس رشته های دانشگاهی نشون داده شد، همه شون در نقشه جا نمیشدن و اگر خواستید همه شون رو ببینید میتونید از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری استفاده کنید. به این نکته هم توجه دارید که این شغل ها و یا رشته های دانشگاهی ممکنه به مرور زمان بعضی هاشون دیگه وجود نداشته باشن و یا شغل ها و رشته های جدیدی در سال های آینده به وجود بیان 😉

انواع شغل های رشته تجربی

با توجه به اینکه در بالا اشاره کردم و در نقشه بیشتر شغل های رشته تجربی رو دیدید، این شغل ها شباهت ها و تفاوت هایی باهم دارن که برای اون دسته از دانش آموزان که میخوان رشته تجربی رو در انتخاب رشته دبیرستان انتخاب کنن، اهمیت زیادی داره و باید قبل از انتخاب رشته به این شباهت ها و تفاوت هایی که در شغل های رشته تجربی وجود داره توجه کنن.

شباهت و تفاوت ها بین شغل های رشته تجربی

وجه مشترکی که بین بعضی از شغل های رشته تجربی وجود داره اینه که تعدادی از این شغل ها به شاخه ای خاص از رشته تجربی مربوط میشن. به عنوان مثال همون شغل پزشکی که طرفدارانِ سیاهی لشگر زیادی هم داره، بیشتر به شاخه ی زیست شناسی مربوط میشه و یا شغل داروسازی بیشتر شاخه ی شیمی در اون پررنگ تره.

البته این به این معنا نیست که هرکسی شغل پزشکی رو هدف خودش قرار داد، دیگه درس شیمی براش اهمیتی نداره و نباید براش برنامه ریزی کنه!!! بلکه منظور اینه که کسی که داره در مسیر شغل پزشکی حرکت میکنه سروکار بیشتری با موضوعات زیست شناسی (اون هم مباحث مربوط به بدن انسان) داره و همین طور کسی که برای شغل داروسازی داره خودش رو آماده میکنه درس شیمی براش از اهمیت بیشتری برخورداره و اتفاقاً اگر بخوایم تاثیرش رو در کنکور سراسری درنظر بگیریم، برای انتخاب رشته داروسازی، تاثیر درس های زیست شناسی و داروسازی به یک اندازه هستن!

اگر مایل بودید با تاثیر درس های دبیرستان در کنکور سراسری بیشتر آشنا بشید، میتونید به سایت سنجش مراجعه کنید و دفترچه مربوط به ثبت نام در کنکور سراسری رو دانلود کنید. برای راحتی کار شما در اینجا لینک دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 95 رو براتون قرار دادیم;) :


لینک دانلود مستقیم دفترچه کنکور سراسری سال 95


پس در مورد شباهت ها و تفاوت های موجود بین شغل های رشته تجربی این نکته رو باید بدونیم که گروهی از شغل ها مثل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل و… شباهت بیشتری باهم دارن ولی همین شغل ها با شغل هایی مثل علوم تربیتی، داروسازی، بازرسی گوشت، زمین شناسی، مهندسی صنایع مبلمان و… که باز هم مربوط به شغل های رشته تجربی هستن، متفاوتن!

البته ناگفته نمونه که برای ورود به بعضی از شغل ها هم میشه از رشته تجربی بهشون وارد شد و هم از رشته های دیگه مثل ریاضی-فیزیک 😉 یه نمونش رشته مدیریت صنعتی هست که هم از رشته تجربی برای رسیدن بهش راه هست و هم از رشته ریاضی و فیزیک! در لینک دفترچه کنکور سراسری 95 از سایت سنجش که در بالا گذاشتم میتونید رشته های این مدلی رو هم ببینید 😉

درحقیقت دانش آموزی که داره رشته تجربی رو در انتخاب رشته دبیرستان بررسی می کنه باید حواسش باشه که رشته تجربی فقط مربوط به شغل های پزشکی، دندانپزشکی و شغل های این تیپی نیست و همونطور که در بالاتر گفتم اگر نتونست بعد از دیپلم تجربی وارد رشته های دانشگاهی مربوط به پزشکی بشه، مجبوره که از سایر رشته های دانشگاهی مربوط به رشته تجربی یکی برای خودش انتخاب کنه 🙂 حالا اینکه دلش به اون رشته ها رضایت بده یا نده دیگه اون موقع باید ازش پرسید!

برای همین اگر از همین حالا با شغل های رشته تجربی و جزئیات موجود در این رشته ها آشنا بشید، میتونید در انتخابتون تصمیمات بهتر و قوی تری بگیرید 😉

فرض کنید دانش آموزی بخاطر شغل پزشکی، علاقه و توانایی خودش رو که مثلاً در رشته گرافیک هست فدای شغل پزشکی کنه و بعد از دیپلم مشخص بشه که باید رشته ای به غیر از رشته پزشکی رو برای خودش انتخاب کنه، علاوه بر اینکه شغل پزشکی رو باید از یاد خودش ببره، چند سال دبیرستان رو که میتونست ازش برای ارتقای مهارتش در علاقه و توانایی خودش که مثلاً رشته گرافیک بود رو هم از دست داده…


در مورد توجه به علایق و توانایی ها برای انتخاب رشته دبیرستان، مقاله ای در مکتب یار نوشتم که پیشنهاد می کنم اون رو هم ببینید:

مقاله بهترین رشته دبیرستان

بهترین رشته تحصیلی چیست؟


 شغل های مرتبط با رشته تجربی

بعضی از شغل ها هم هستند که وقتی یه دانش آموز داره اون شغل ها رو نگاه میکنه تصور میکنه که برای ورود به این شغل باید در انتخاب رشته دبیرستان رشته تجربی رو برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. درصورتی که بعضی از این شغل ها اتفاقاً با رشته هایی مثل ریاضی-فیزیک میشه واردشون شد و یا حتی اگه بشه با رشته تجربی هم به اون شغل ها رسید، با رشته های دیگه هم میشه وارد اون شغل ها شد.

شغلی مثل مهندسی پزشکی با اینکه اسم پزشکی روی این شغل هست ولی برای ورود به این شغل باید رشته ریاضی فیزیک رو در دبیرستان انتخاب کرد.

حتی بعضی از دانش آموزان تصور میکنن که هر شغلی که اسم مهندسی روی اون بود یعنی فقط میشه از رشته ریاضی فیزیک بهشون رسید! درصورتی که بعضی از شغل ها مثل مهندسی گیاه پزشکی، مهندسی شیلات و… رو اتفاقاً با انتخاب رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان نمیشه بهشون رسید و باید رشته ای مثل تجربی رو برای ورود به این نوع مهندسی ها انتخاب کرد 😉

بنابراین بعضی شغل ها شاید با رشته تجربی مرتبط باشن و یا در نظر بعضی ها مرتبط تصور بشن ولی برای ورود به اون شغل ها باید از رشته های دیگه ای اقدام کرد؛ مثل همون شغل مهندسی پزشکی که براتون مثال زدم و مشخص شد که باید برای انتخاب رشته مهندسی پزشکی، رشته ریاضی فیزیک رو در دبیرستان انتخاب کرد.


اگر خواستید راجع به شغل های رشته ریاضی فیزیک هم اطلاعاتی به دست بیارید، مقاله ی زیر در مکتب یار براتون آماده شده که میتونید از طریق لینک زیر این مقاله رو مشاهده کنید:

مقاله شغل های رشته ریاضی فیزیک

شغل های رشته ریاضی فیزیک


پر درامد ترین شغل های رشته تجربی

احتمالاً اگر از یه کودک 6 ساله هم بپرسیم که پر درامد ترین شغل های رشته تجربی چه شغل هایی هستن؟ بهمون بخنده و بگه خُب پزشکیه دیگه!!!

اما چیزی که در این مقاله میخوام به شما دانش آموزان عزیز بگم اینه که همیشه شغل پزشکی یکی از پر درامد ترین شغل های رشته تجربی نیست و این پر درامد یا کم درامد بودن شغل های رشته تجربی و همچنین سایر رشته ها به عوامل مختلفی بستگی داره که در ادامه این عوامل رو باهم بررسی می کنیم:

شغل های جدید رشته تجربی در آینده

یکی از عوامل مهم که نشون میده که در بین شغل های رشته تجربی کدوم شغل پردامد محسوب میشه اینه که حواسمون باشه داریم خودمون رو برای چه عصری آماده می کنیم؟

به عنوان مثال چند سال پیش بیشتر دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک رو برای ورود به دبیرستان انتخاب میکردن و وقتی ازشون میپرسیدن که دلیل این انتخاب شون چیه؟ میگفتن چون میخوایم مهندس بشیم! دقیقاً مثل الان که سیل عظیم انتخاب کنندگان رشته تجربی میخوان دکتر بشن 🙂

خب الان 15-10 سال از اون موقع گذشته و وقتی به شغل مهندسی نگاه می کنیم، می بینیم که فقط داشتن شغل مهندسی نمیتونه در فرد احساس موفقیت ایجاد کنه و باید علاوه بر اینکه در رشته مهندسی فارغ التحصیل شده، چیزهای دیگه ای رو هم با خودش داشته باشه تا بتونه اسم خودش رو بذاره موفق 😉 اما خُب 15-10 سال پیش شاید کسی پیدا نمیشد که بگه شما که داری رشته ریاضی فیزیک رو برای مهندس شدن انتخاب می کنی، قراره در آینده علاوه بر مهندسی چیزهای دیگه رو هم برای موفقیت بلد باشیا 🙂

رشته تجربی هم الاَن دقیقاً شرایط رشته ریاضی فیزیک در چند سال پیش رو داره! اگه اون موقع دلیل آمار زیاد داوطلبان ریاضی فیزیک رسیدن به شغل مهندسی بود، الان دلیل انتخاب رشته تجربی اغلب رسیدن به شغل پزشکیه 🙂 و طبیعیه که اگر شما دانش آموز عزیز از وضعیت این رشته در آینده خبر نداشته باشید شاید مثل مهندسین مسافرکش امروزی شما تبدیل به پزشکان مسافرکش آینده بشید…!

با احترامی که به همه ی شغل ها از جمله مسافرکشی قائل هستم، به این هم اعتقاد دارم که این حق هر دانش آموز هست که قبل از انتخاب رشته دبیرستان، بدونه انتهای مسیری که داره انتخاب می کنه چه شکلیه تا با دید روشن و واضح رشته ای رو که اون موفقیت نزدیکترش میکنه انتخاب کنه؛ چه میخواد تجربی باشه، چه ریاضی فیزیک، چه فنی حرفه ای، چه انسانی و چه هر رشته ی دیگه.

شغل های رشته تجربی چشم انداز

واقعیتی که باید قبول کنیم اینه که رفته رفته تکنولوژی پیشرفت های زیادی رو به دست میاره و چه بخوایم و چه نخوایم این تکنولوژی وارد شغل های مختلف میشه. همون شغل مهندسی رو که براتون مثال زدم چند سال پیش اونقدری که امروز به نرم افزارهای مهندسی در شغل های مهندسی نیاز هست، در گذشته نیاز نبود. همین موضوع باعث شده که خیلی از مهندسان امروز بخاطر این که با نرم افزارهای مهندسی آشنایی ندارن هنوز بیکار باشن 😐

همین نکته رو برای شغل های رشته تجربی تصور کنید!

امروز اگر شما دانش آموز عزیز صرف نظر از اینکه چه رشته ای رو انتخاب می کنید، فقط درس بخونید و به چیزهای دیگه ای که برای پیدا کردن شغل در آینده به دردتون میخوره رو در سال های مدرسه فکری براشون نکنید و به دست شون نیارید، اصلاً بعید نیست که در آینده پزشکِ بیکار هم داشته باشیم 😉 همونطور که همین الآن هم بعضی از پزشکان بیکار هستن ولی رفته رفته وقتی سال های مدرسه و دانشگاه رو تموم کردید، این موضوع براتون بیشتر قابل باور میشه 😉

البته بهتون حق میدم که شاید باور نکنید یه روز پزشکان بیکار رو هم میبینید؛ چون چندسال پیش هم کسی تصور نمی کرد مهندسان بیکار رو ببینه 🙂

چیزی که باید بهش توجه کنیم اینه که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ورود تکنولوژی به شغل های مختلف از جمله شغل های رشته تجربی، باید علاوه بر درس خواندن، خودمون رو برای شغل های جدید رشته تجربی هم آماده کنیم! در کتاب مدرک زندگی به این نکته اشاره کردم که چرا روزی شغل هایی مثل پزشکی عمومی ممکنه حذف بشه و جاشو به ربات ها و کامپیوترها بده!

محمدرضا مرادی

در مورد حذف برخی شغل ها در سال های پیش رو در مقاله ی بهترین رشته تحصیلی چیست؟ هم مطالبی رو نوشتم اما بطور مفصل تر در کتاب مدرک زندگی (فصل سوم، بخشِ «من رُبات نیستم!») راجع به این موضوع بیشتر صحبت کردم 😉 اگر خواستید کتاب مدرک زندگی رو تهیه کنید، به راحتی از طریق دکمه های زیر این کتاب رو می تونید سفارش بدید:

خرید دانلودی کتاب

خرید پستی کتاب

پس با توجه به مطالبی که در بالا و کتاب مدرک زندگی گفتیم، از این به بعد وقتی داریم در مورد پردرامد ترین شغل های رشته تجربی صحبت می کنیم، ساده لوحانه است که خیلی راحت بگیم: پزشکیه دیگه!!! چون قراره خودمون رو برای آینده آماده کنیم-نه دیروز یا فقط امروز- و طبیعتاً باید از وضعیت شغل های رشته تجربی در آینده هم مطلع بشیم نه فقط وضعیتشون در امروز 😉

چون برخی از شغل ها در آینده با توجه به ویژگی هایی که در کتاب مدرک زندگی گفتم حذف میشن و همین باعث به وجود اومدن شغل های جدید دیگه ای در آینده میشه. علاوه بر این در برخی شغل ها هم از جمله شغل های رشته تجربی در آینده تغییراتی به وجود میاد و شما دانش آموز عزیز برای بهترین شدن در شغل آینده تون باید خودتون رو برای اون شرایط هم آماده کنید 😉

به این نکته هم توجه داشته باشید که رفته رفته سرعت تغییرات تکنولوژی نسبت به سال های گذشته خیلی بیشتر میشه و تکنولوژی سریع تر از سالهای گذشته به شغل های مختلف وارد میشه 😉

ربات پرستار

بیکار شدن پزشک هایی که برای پول پزشک می شوند!

علاوه بر افرادی که در سال های مدرسه و دانشگاه به جز درس خواندن کار دیگه ای رو انجام نمیدن و مهارت های دیگه ای رو که برای موفقیت در آینده لازم هستند آموزش نمی بینن، افراد دیگه هم به گروه بیکاران در آینده می پیوندن که باید مراقب باشیم یه وقت کم کم جزو این دسته از افراد آینده هم نشیم!

این افراد آینده همون دانش آموزان امروزی هستند که دلیل شون برای انتخاب رشته فقط و فقط پول و درآمد شغل مربوط به اون رشته ای هست که میخوان انتخاب کنن. این دسته از دانش آموزان که تعداشون کم هم نیست، بخاطر پول و درآمدی که احساس میکنن شغلی مثل پزشکی از شغل های رشته تجربی میتونه براشون داشته باشه، اقدام به انتخاب رشته تجربی در دبیرستان می کنن.

این دسته از دانش آموزان وقتی بعد از سال های مدرسه در خوشبینانه ترین حالت در رشته دانشگاهی پزشکی قبول میشن و در نهایت خودشون رو در لباس پزشکی می بینن، با توجه به مواردی که در خصوص وضعیت شغل های رشته تجربی و تاثیر تکنولوژی بر اونها ذکر شد، نمیتونن تصویری رو که الان در سنینِ دانش آموزی از اون ثروت عظیمی که در رشته پزشکی تصور می کنن رو برای خودشون در آینده مهیا کنن!

علاوه بر این حتی اگه دانش آموزی رشته تجربی در دبیرستان رو برای انتخاب رشته پزشکی در دانشگاه فقط و فقط بخاطر پول و درآمد انتخاب کنه، حتی اگر به اون ثروت عظیمی که در ذهنش متصور شده هم برسه، خطراتی که می تونه برای انسان های دیگه داشته باشه به نظر من کمتر از خطر حیوانات وحشی نیست!

چون کسی که در دوران دانش آموزی از رشته پزشکی فقط درآمد و کسب ثروت رو مشاهده می کنه، اگر وارد شغل پزشکی هم بشه، محیطی مثل بیمارستان رو بصورت بازارچه و بیماران رو فقط بصورت عابران بازارچه میتونه مشاهده می کنه…!

دانش آموزی که صرفاً بخاطر درآمد و دستمزد رشته پزشکی را انتخاب میکنه،

حتی اگر پزشک هم بشه، بیمارستان رو به صورت یک «بازارچه»

و بیماران را صرفاً «عابران بازارچه» مشاهده خواهد کرد؛

جالب اینجاست که برداشتن این عینک از چشم آن پزشک کار آسانی نخواهد بود!

پیشنهاد می کنم ویدیوی زیر رو که دکتر صارمی در برنامه ماه عسل مطب جالبی رو در مورد افرادی گفتند که صرفاً بخاطر پول شغل پزشکی رو انتخاب میکنند، مشاهده کنید:

البته ناگفته نمونه که شما دانش آموزان عزیز به هر شغلی از شغل های رشته تجربی و یا رشته های دیگه در آینده برسید، لازمه که از اون شغل کسب درامد کنید تا زندگی تون رو بچرخونید و با درامدش کارهایی که دوست دارید رو انجام بدید. نکته ای که در این مقاله در مورد درامد مهم گفتیم اینه که اگر فقط و فقط بخاطر کسب درآمد و همچنین پُز دادن به فامیل ها و… دانش آموزی رشته تحصیلی و یا مسیر شغلی آیندش رو انتخاب کنه، هم به خودش و هم به دیگران ضرر وارد می کنه.

طبیعیه که اگر شما دانش آموز عزیز برای انتخاب رشته و مسیر شغلی آینده تون قبل از کسب درآمد و پول به علاقه تون و حس خوبی که میتونید با اون رشته و شغل به سایر انسان ها و خودتون در آینده برسونید اهمیت بدید، هم از درآمد شغل آینده تون استفاده ی درست می کنید و هم به دلیل علاقه به کاری که دارید انجام میدید حس خوبی رو تجربه خواهید کرد 😉

بهترین شغل های رشته تجربی

در مورد پر درامد ترین شغل های رشته تجربی رو در بالا گفتیم شغلی پردامد هست که فرد در اون شغل علاوه بر تخصصی که داره، از مهارت های دیگه ای که باعث میشه در اون شغل متمایز بشه برخوردار باشه و درحقیقت از سال های مدرسه و دانشگاه برای به دست آوردن این مهارت های ضروری استفاده کنه.

اما آیا پردرامد بودن یه رشته یا شغل میتونه نشون دهنده ی بهترین رشته یا شغل باشه؟

برای پاسخ به این سوال، در مقاله ی بهترین رشته تحصیلی این موضوع حد زیادی روشن شده که می تونید اون مقاله رو هم مشاهده کنید ولی نکته ای که در اینجا لازمه بگم اینه که بهترین شغل های رشته تجربی برخلاف خیلی  از افراد که بدون تفکر و بررسی جوانب مختلف فقط شغل هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی و… رو به عنوان بهترین شغل های مربوط به رشته تجربی معرفی می کنن، شغلی هست که فرد شاغل در اون شغل بهش خوش بگذره 😉

همین خوش گذشتن در شغل باعث میشه اون درآمدی که پس از مدتی براش دیکه عادی میشه، بخاطر این خوش گذشتن اثرش از بین نره و نه تنها برای 6-5 سال بلکه برای سالها از شغلی که داره رضایت داشته باشه و از انتخاب رشته تجربی در دبیرستان خوشحال باشه.

البته باید مراقب اینم باشید که همونطور که در کتاب مدرک زندگی با استفاده از عنوانِ «آواز دُهُل شنیدن از دور خوش است!» ذکر کردم، بعضیا فقط از دور انگار در شغل شون خوشحال هستن و وقتی نزدیک شون میشی میبینی وضع شون از خیلی های دیگه هم بدتره! اینو گفتم تا یه وقت بخاطر دیدن ویترین زندگی دیگران فکر نکنید شما هم اگه راهی رو که اونا رفتن رو برید به خوشبختی میرسید! غافل از اینکه بعضیا فقط خودشون رو خوشبخت نشون میدن تا یه وقت کسی متوجه انتخاب اشتباهاتی که مرتکب شده نشه…!

محمدرضا مرادی

در یک جمله اگر زندگی واقعی افراد مختلف رو بررسی کنید (نه فقط ویترین زندگی شون) متوجه میشید که بهترین شغل های هر رشته تحصیلی از جمله رشته تجربی شغل هایی هستند که افراد بر اساس علاقه خودشون اون شغل یا رشته رو انتخاب کردند 😉

تا دیر نشده به دنبال «علایق» خودتون باشید تا به «بهترین شغل در آینده» برسید!

بهترین شغل رو در آینده برای شما آرزو می کنم که این مقاله رو تا آخرش خوندید 😉

راستی اگه خواستید میتونید از فیلم های درسی سایت مکتب یار برای یادگیری ساده و مفهومی درس ها هم استفاده کنید:

آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

شاد و پیروز باشید!


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

57 دیدگاه ها

 1. Ghaznavi می‌گه:

  عالي بود و تابحال دقت نكردم كه رشته تجربي ابن همه شاخه انتخاب شعل در اينده داره و كه در حال حاضر يسري از أفراد بخاطر درامد بالآي پزشكي به اين سمت و انتخاب رشته تجربي حركت ميكنند

 2. حامد قاسمی می‌گه:

  مقالتون فوق العاده بود. چقدر به درد دانش آ موزانی می خوره که می خواهند امسال رشته تحصیلی شون و انتخاب کنند. یاد خودمون می افتم که چقدر گیج و سردرگم بودیم و اصلا نفهمیدیم که چه جوری رشته ما رو انتخاب کردند.

 3. ناشناس می‌گه:

  باتشکرازاقای مرادی واقعا خوب بود برایشان ارزو خوبی و سلامتی و موفقیت دارم☺

 4. حسین صفوی می‌گه:

  اقای مرادی واقعا جمله فوق العاده ای گفتید ! آرزوی موفقیت روز افزاون شما

 5. ناشناس می‌گه:

  حتی مطالبی که شما هم نوشتید مامان رو قانع نکرد.من اصلا دلم نمی خواد برم تجربی به زور اون الان تو نمونه دولتی درس می خونم . اما دلممی خواد موسیقی بخونم میگه نه

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   پیشنهاد می کنم هم شما و هم مادر گرامی تون در دوره غیرحضوری انتخاب رشته دبیرستان سایت مکتب یار که رایگان هم هست شرکت کنید تا دلایل انتخاب رشته بر اساس «علاقه ی واقعی» هم برای شما و هم برای مادر گرامی تون روشن تر از قبل بشه.
   امیدوارم مقاله بهترین رشته تحصیلی هم بتونه شما رو در متقاعد کردن مادر عزیزتون برای انتخاب رشته بر اساس علاقه کمک کنه.
   پیشنهاد بعدیم برای شما اینه که حتماً کتاب مدرک زندگی رو که بیشتر مخصوص والدین هست، به مادر عزیزتون هدیه کنید.

   با آرزوی موفقیت برای شما

 6. ناشناس می‌گه:

  سلام واقعا مقاله جالبی بود راستش من واقعا به تجربی علاقه دارم ولی استعدادم تو ریاضی بیشتره گیج شدم ونمی دونم کدوم رو انتخاب کنم اگه میشه کمکم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از توجه شما

   برای اینکه بتونید علاقه و استعدادتون رو در یک راستا قرار بدید، لازمه که نسبت به مسیرهای شغلی رشته های تجربی و ریاضی که طبق گفته خودتون به در یکی علاقه دارید و در دیگری استعداد، آگاهی لازم رو به دست بیارید. درحقیقت هرچی شغل های موجود در رشته های ریاضی و تجربی رو با جزئیات و بصورت شفاف برای خودتون بررسی کنید، انتخاب شما پخته تر میشه و در نهایت احتمال هم جهت شدن علاقه و استعدادتون افزایش پیدا میکنه.

   موفق و سربلند باشید

 7. آیسان می‌گه:

  با سلام میشه یه برنامه درست برای درس خواندن هم بذارید؟؟؟

 8. ناشناس می‌گه:

  کاش پدر مادر من هم مثل شما فکر میکردن با تشکر

 9. yas می‌گه:

  سلام من رشته ی تجربی رو خیلی دوست دارم ولی اینجوری ک ازش تعریف میکنن مثل اینکه خیلی سخت و بده و یه جورایی ادمو میترسونن و منم ی جورایی نمیتونم با علافه خودم پیش برم چون اگر با علاقه خودم بود حتما موسیقی یا مهندسی و یا گرافیک میرفتم ولی خیلی گیر کردم بنظرتون چ رشته ایی بهتره ک برم من واقعا در ریاضی و علوم استعداد دارم ولی علاقه چندانی هم ندارم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   بهتره به علایق و حس درونی خودتون هم اهمیت بدید و این عامل مهم رو هم در کنار استعدادهاتون برای انتخاب رشته دبیرستان در نظر بگیرید تا درنهایت وارد رشته ای بشید که با روحیات خود شما همخونی داره. چون شما قراره سالها با شغل آینده تون زندگی کنید…
   البته لازمه ی این کار این هست که ابتدا علایق “واقعی” خودتون رو شناسایی کنید و با بررسی دقیق و شفاف شغل های مختلف، ببینید این علایق شما در چه شغل هایی وجود دارن تا در مرحله بعد بتونید بهترین رشته که رشته ی “مناسب” خودتون هست رو پیدا کنید.
   پیشنهاد می کنم مقاله «بهترین رشته تحصیلی چیست؟» رو هم اگر تاحالا مشاهده نکردید، حتماً ببینید.

   پیروز باشید

 10. ناشناس می‌گه:

  سلام میشه درمورد بیوتکنولوژی ت ور ضیح بدین.

 11. ناشناس می‌گه:

  خیلی ممنون واقعا فوق العاده بود. من حفظیاتم خیلی خوبه ومن معدلم 20 وبه تجربی وپزشکی علاقه مندم وبه حقوقم همینطورهردوتاشونودوس دارم، لطفا کمکم کنین وبهم بگین کدوموانتخاب کنم. باتشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

   برای اینکه شک و تردیدتون در مورد این چندراهی که قرار گرفتید برطرف بشه بهتره بررسی کنید که ویژگی های شخصیتی شما به کدوم شغل ها نزدیک تره تا بر این اساس رشته متناسب با خودتون رو پیدا و انتخاب کنید؛ برای سهولت این کار، در دوره رایگان و غیرحضوری «انتخاب رشته نهم مکتب یار» شرکت کنندگان با تیپ های شخصیتی مختلفی آشنا میشن.
   اگر هنوز در این دوره ثبت نام نکردید پیشنهاد میکنم همین حالا در این دوره رایگان شرکت کنید.

   شاد و پیروز باشید

 12. ناشناس می‌گه:

  واقعا عالییی بود دست شما طلا ببخشید یه سوال از رشته تجربی روانشناسی هم میشه رفت نه؟ اخه من میخام برم روانشناسی ولی به درسای رشته انسانی هیچ علاقه ای ندارم چون مشاورمون میگه حتماً باید واسه روانشناسی بری انسانی
  ممنون میشم جواب بدین

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از شما

   اینکه اشاره کردید قصد ورود به رشته روانشناسی رو دارید ولی به درس های رشته انسانی علاقه ندارید باید خدمتتون عرض کنم که روانشناسی هم خودش یکی از درس های رشته انسانیه…

   در مورد انتخاب رشته روانشناسی از طریق رشته تجربی هم این کار امکان پذیره (رشته روانشناسی یکی از رشته های زیرگروه1 کنکور تجربی است)

   شاد و پیروز باشید

 13. ناشناس می‌گه:

  سلام من کلاس نهممم
  ممنونممم ازتون بابت متن فوق العاده تون درباره ی رشته تجربی اما من هنوزم توی رشته ی تجربی پزشکی رو بیشتر از همه دوست دارمششششش یعنی همه من و همکلاسیان هم همین طورییم……ولی بر اساس نظرای شما تقریبا پشیمون شدم که برم تجربی یعنی خیلی سخته؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   در مورد سختی یا آسانی رشته تجربی برای ورود به حرفه ی پزشکی باید بگم که این بستگی به میزان علاقه و توانایی شما در این مسیر داره.
   شما باید ابتدا علاقه ها و توانایی ها واقعی خودتون رو کشف کنید و بعد رشته ی تجربی و شغل پزشکی رو دقیق بشناسید. منظور از شناخت دقیق، اینه که وارد جزئیاتش بشید و ببینید دانش آموزان رشته تجربی، دانشجویان رشته پزشکی، پزشکان در جایگاه های مختلف شغلی دقیقاً چه کارهایی انجام میدن؟ مثلاً یکبار سری به اورژانس بزنید و تحقیقی راجع به رشته پزشکی در اونجا انجام بدید.
   درحقیقت شما برای انتخاب رشته اصولی باید ویژگی های مورد نیاز در هر شغل و رشته رو با ویژگی های شخصیتی خودتون مطابقت بدید تا بتونید در شغلی که چند سال بعد قرار می گیرید، موفقیت بیشتری داشته باشید.

   شاد و پیروز باشید

 14. ناشناس می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید
  من علاقه زیادی به رشته تجربی و درس شیمی دارم ولی نمودم اگه شیمی بخونم تو دانشگاه چی بخونم و مشکل بسیار زیادی در مورد شغل ها و درآمد های این رشته دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید…..

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اگر به درس شیمی علاقه مند هستید بهتره درمورد شغل های مربوط به رشته شیمی در دانشگاه هم تحقیق کنید.
   پیشنهاد می کنم از دانشجویان ترم آخر رشته های مرتبط با شیمی و افراد شاغل در شغل های مربوط به رشته شیمی هم تحقیق کنید و سوالاتی بپرسید که شما رو با جزئیات اون رشته و شغل آشنا کنه.
   در نهایت باید ببینید اون رشته یا شغل با روحیات و توقعات شما سازگاری داره یا نه؟

   شاد و پیروز باشید

 15. امیر می‌گه:

  با سلام خدمت اقای محمدرضا مرادی عزیز
  من کلاس نهم هستم و معدل 2 سال قبل 19.60 و 19.71 بوده است و معدل امتحانات نوبت اول 19.64 شده من به شغل های مهندسی کامپیوتر و پزشکی علاقه دارم و انتخاب اولمم پزشکی است ولی من مشکلی دارم ومی خواستم بدونم باتوجه به این مشکل می توانم وارد پزشکی بشم یاه نه ؟ مشکل من جسمانی است به صورتی که من انگشتان دست چپم رو به صورت مادرزادی از دست دادم ، با وجود این مشکل من می توانم وارد پزشکی بشم یانه ؟ رشته ی مهندسی کامپیوتر چه طور ؟
  فقط لطفا سریع تر جواب بدید چون برگه های انتخاب رشته رو باید تحویل بدم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   در این خصوص پیشنهاد می کنم از متخصصین رشته مورد نظرتون سوال کنید.
   به عنوان مثال با چند پزشک و یا چند مهندس کامپیوتر در این خصوص مشورت کنید تا با شرایط لازم برای این شغل ها و مطابقت با شرایط خودتون بیشتر آشنا بشید.

   شاد و پیروز باشید

 16. ناشناس می‌گه:

  سلام با تشکر از شما خیلی خوب بود ولی الان میگین یعنی رشته ی تجربی رو انتخاب نکنیم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   ما هم از شما متشکریم

   ما به هیچ عنوان نمیگیم که چه رشته ای رو انتخاب کنید(!) بلکه حرف ما در این مقاله این هست که با شناخت کامل از خودتون و رشته ها انتخاب رشته نهم رو انجام بدید تا رشته ای که انتخاب می کنید به چیزی که انتظارش رو دارید نزدیک باشه؛ چه اون رشته تجربی باشه، چه ریاضی فیزیک، چه فنی حرفه ای و…

   شاد و پیروز باشید

 17. فیروزیان می‌گه:

  سلام من درسم خیلی خوبه اما علاقه ندارم نه اینکه نداشته باشم ولی علاقه ای که منو مجاب به تحصیل به رشته خاصی بکنه ندارم من بایذ چه کار کنم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای اینکه ببینید به چه رشته ای علاقه دارید لازمه که نسبت به رشته ها یه شناختی به دست بیارید. سپس با شناخت ویژگی های شخصیتی خودتون ببینید کدوم رشته با روحیات شما تناسب بیشتری داره.

   شاد و پیروز باشید

 18. ناشناس می‌گه:

  سلام عالی بود

 19. ناشناس می‌گه:

  با سلام من کلاس دهمم و رشته تجربی میخواستم بپرسم ایا میتونم تو دانشگاه مهندسی کامپیوتر و یا برنامه نویسی نوی بخونم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به اینکه کنکور سراسری در سال های آینده احتمال داره دچار تغییراتی بشه یا نشه، پیشنهاد می کنم این سوال رو از سازمان سنجش (از این لینک) بپرسید.

   شاد و پیروز باشید

 20. مهتاب می‌گه:

  سلام خدمت آقای مرادی من کلاس نهم هستم ومعدل ترم اول19/50وترم آخر سال گذشته 19/60بوده من پرستاری وروانشناسی و حقوق را خیلی دوست دارم آیا میتوانم با این معدل به یکی از این رشته ها بروم ممنون میشم از کمکتون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   انتخاب رشته نهم علاوه بر معدل به عوامل دیگه ای مثل آزمون های مشاوره ای، نظر دبیران و… هم بستگی داره و به همین دلیل، به طور قطعی نمیشه نظر داد.

   درضمن، درحال حاضر در کنکور سراسری:
   برای ورود به رشته پرستاری، در دبیرستان باید رشته تجربی انتخاب بشه؛
   برای ورود به رشته روانشناسی، در دبیرستان باید انسانی یا تجربی یا ریاضی انتخاب بشه؛
   برای ورود به رشته حقوق، در دبیرستان باید رشته انسانی انتخاب بشه.

   شاد و پیروز باشید

 21. زهرا می‌گه:

  بهترین رشته چیه

 22. رضا می‌گه:

  سلام اقای مرادی اگر میشه یک سایت درباره رشته کامپیوتر هم بهم بدید یا راجبش باهام حرف بزنید

  ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   شما میتونید کتاب های درسی رشته کامپیوتر رو از اینجا پیدا کنید و مطالبی رو که در هنرستان آموزش داده میشه رو مشاهده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 23. ناشناس می‌گه:

  با سلام و تشکر از شما.من نهمم و معدلم هم همیشه 20 بوده اما از الان استرس زیادی هم برای کنکور و هم امتحانات ترم دوم دارم
  در ضمن من به رشته های ریاضی و تجربی و انسانی علاقه دارم اما در ازمون ها بهترین تراز و درصدم انسانیه و به خاطر این که ریاضی رو خیلی خیلی بد میزنم از رشته ریاضی پشیمون شدم چون فکر میکنم اگر در کنکور هم یا چنین سوالاتی روبه رو بشم 0% میزنم…
  میشه راهنمایی کنید چه رشته ای رو انتخاب کنم؟در دوره رایگان هم ثبت نام کردم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   ممنون از شما

   با توجه به اینکه طبق گفته خودتون درصد درس ریاضی تون خیلی خیلی بد میشه و در مقابل، درصد درس های انسانی خوب میشه، پیشنهاد می کنم درس های رشته انسانی و همچنین فرصت های شغلی رشته انسانی رو بررسی کنید و ببینید چه شاخه ای از علوم انسانی با علایق شما سازگار هست؟

   شاد و پیروز باشید

 24. کوثر صفی خانی می‌گه:

  سلام من دانش آموز سال نهم هستم .و نمیدونم چه رشته ای و انتخواب کنم .و واقعا نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم .مقاله شما عالی بود .من بغییر از مقاله شما خیلی مطالب دیگه ای خوندم .ولی واقعا به هیچ نتیجه ای نمیرسم .من انتخواب رشته کردم .در اولویت اول زدم کارودانش .و فنی حرفه ای .ولی الان پشیمونم و میخوام تغییر رشته بدم . تو رو خدا کمکم کنید .

 25. حسین می‌گه:

  سلام من تا پیش دانشگاهی ریاضی خوندم ولی چون بازار کار نداشت اومدم وتجربی کنکور دادم پارسال و شدم3600منطقه وامسال نمیدونم که برم دنبال اینده شغلی تجربی یا برم و ریاضی ای رو که خوندم ادامه بدم لطفا کمک کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم علایق و استعدادهای خودتون رو بررسی کنید و همراه با شناخت رشته های موردنظر، رشته ای رو انتخاب کنید که همراستا با ویژگی های شخصیتی خودتون باشه.

   شاد و پیروز باشید

 26. ی دختر می‌گه:

  واقعا لایک دارین .ممنونننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن

 27. ناشناس می‌گه:

  سلام
  دوره از مدرسه تا محل کار فوق العاده بود 👌👌
  با سپاس از شما

 28. فاطمه می‌گه:

  عالیه.متشکرم.من الان دهم تجربی هستم.لطفا درباره رشته های دانشگاهی بیشتر بگید

 29. حسین می‌گه:

  واقعا حرف ندارید ! دستتون درد نکنه

 30. بهاره می‌گه:

  سلام آقای مرادی.یه سوال من عاشق شغل پرستاری و رشته تجربیمو اما کسایی که تجربی رفتن میگن سخته.من خودمو واسه هر سختی اماده کردم.و این که معدل سال هفتمم نوبت اول 19.43.نوبت دوم 19.71.سال هشتم نوبت اول 20.نوبت دوم19.86وسال نهم توبت اول 19.86ونوبت دوم 19.90اوردم.حالا به نظرتون من از پس رشته تجربی بر میام؟؟؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اینکه میگن رشته تجربی سخته بیشتر مربوط به افرادی هست که رشته های پزشکی و دندانپزشکی و… رو هدف قرار میدن. ولی قبولی در رشته هایی مثل پرستاری و اتاق عمل و… به اندازه پزشکی و دندانپزشکی سخت نیست. البته همه رشته ها نیاز به تلاش داره.

   موفق باشید

 31. سلما می‌گه:

  سلام ! خیلی ممنونم از اینکه با این مطالب ارزشمندتون من و بقیه بچه هایی که انتخاب رشته دارن را راهنمایی کردین . خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی سپاسگزارم.

 32. ناشناس می‌گه:

  سلام-خیلی مطالب جالبی بود واقعا ممنونم

 33. ناشناس می‌گه:

  سلام
  مقالتون عالی بود
  ولی بازم مادرم راضی نمیشه برم انسانی
  انسانی هم خیلی خوبع بخدااااا😔😔😔

 34. ناشناس می‌گه:

  واقعا مچکرم عااااااالی بود
  من هم به تجربی علاقه دارم و هم استعدادشو دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»