شغل های رشته تجربی
شغل های رشته تجربی | شغل های جدید رشته تجربی
28 / جولای / 2016
روش انتخاب رشته نهم
راه و روش صحیح انتخاب رشته نهم چگونه است؟
30 / ژانویه / 2017
نمایش همه

شغل های رشته ریاضی فیزیک | شغل های مرتبط با رشته ریاضی فیزیک

شغل های رشته ریاضی فیزیک

از جمله کارهایی که دانش آموزان هفتم، هشتم و نهم در دوره متوسطه اول قبل از انتخاب رشته دبیرستان باید انجام بدن اینه که شغل های هرکدوم از رشته های تحصیلی از جمله شغل های رشته ریاضی فیزیک رو به دقت بررسی کنن.

طبیعیه که هرچی بررسی مسیرهای شغلی رشته های تحصیلی (چه ریاضی، چه انسانی، چه تجربی، چه فنی حرفه ای و…) درست و شفافانه انجام بشه، به همون اندازه هم میشه انتخاب رشته نهم رو با اطمینان بیشتری نسبت به قبل انجام داد.

شغل های رشته ریاضی فیزیک

در این مقاله قراره شغل های رشته ریاضی دبیرستان برای شما دانش آموز عزیز که دغدغه ی انتخاب رشته دبیرستان رو داری معرفی بشن. دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته های ریاضی فیزیک رو در دانشگاه دارن میتونن از همین حالا که سال هفتم، هشتم و یا نهم هستن، اطلاعات شون رو نسبت به شغل های این رشته بالا ببرن تا یه سروگردن از اونایی که بدون هیچگونه تحقیق و بررسی انتخاب رشته میکنن جلوتر بیفتن 😉

رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان

رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان همونطور که از اسمش هم پیداست، درس های ریاضی و فیزیک رو به عنوان درس های اصلی در خودش جا داده؛ یعنی دانش آموزی که رشته ریاضی فیزیک رو در میخواد در دبیرستان انتخاب کنه و درنهایت وارد شغل های رشته ریاضی فیزیک در بازار کار بشه، برای ورود به این رشته در دبیرستان لازمه که در درس های ریاضی و فیزیک حرفی برای گفتن داشته باشه و این درس ها براش قول بی شاخ و دُم نباشن!

معرفی رشته ریاضی فیزیک

در معرفی رشته ریاضی فیزیک برای اون دسته از دانش آموزان که میخوان وارد شغل های رشته ریاضی فیزیک بشن، کاری که حتماً باید در این معرفی برای شما انجام بدم، اینه که شما رو با درس ها و کتاب های این رشته در دبیرستان آشنا کنم تا قبل از انتخاب رشته دبیرستان بدونید قراره 3 سال چه کتاب هایی رو در رشته ریاضی فیزیک بخونید.

در زیر تصویری از برخی کتاب های رشته ریاضی دهم رو مشاهده می کنید:

کتاب های رشته ریاضی دهم

کتاب های رشته ریاضی دهم

شما دانش آموز عزیز که قصد ورود به شغل های رشته ریاضی فیزیک رو داری، اگر خواستی با سایر کتاب های این رشته در دبیرستان آشنا بشی، میتونی از طریق سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی تمام کتاب های دوره متوسطه دوم رو دانلود کنی 😉

رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک

دانش آموزی که از طریق رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان میخواد وارد یکی از شغل های این رشته بشه، بعد از خوندن کتاب های این رشته و گذروندن سال های دهم و یازدهم و دوازدهم، باید -در حال حاضر- از طریق کنکور سراسری وارد یکی از رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک بشه.

طبیعتاً قبل از ورود به یکی از شغل های رشته ریاضی فیزیک با توجه به توانایی ها و علایق خودتون که در این رشته دارید، بهتره با زیرشاخه های رشته ریاضی فیزیک هم آشنایی پیدا کنید. این که این رشته از چه تنوعی در دانشگاه برخورداره و هرکدوم از این زیرشاخه ها دانش آموز رو به کدوم یک از شغل های رشته ریاضی فیزیک در آینده می رسونه؟

از اونجایی که بررسی زیرشاخه های رشته ریاضی فیزیک قبل از معرفی شغل های این رشته اهمیت زیادی داره، در تصویر زیر بسیاری از این زیرشاخه ها رو برای شما دانش آموز عزیز آماده کردیم.

شغل های رشته ریاضی فیزیک

با توجه به اینکه این مقاله راجع به شغل های رشته ریاضی فیزیک هست اگر خواستید درمورد رشته های ریاضی فیزیک در دانشگاه اطلاعات بیشتری مثل زیرگروه های 1 و 2 و 3 به دست بیارید میتونید مقاله ای رو که در مکتب یار صرفاً به همین موضوع پرداختم از طریق لینک زیر مشاهده کنید:


مقاله آموزشی رشته های ریاضی در دانشگاه


اشنایی با شغل های رشته ریاضی فیزیک

بعد از اینکه یه دانش آموز وارد رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان شد و بعد از 3 سال هم وارد یکی از رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک شد و سال های دانشگاه رو هم سپری کرد، حالا نوبت ورود به یکی از شغل های رشته ریاضی فیزیک میرسه. شغل هایی که برخی افراد متناسب با رشته دانشگاهی شون اونها رو انتخاب میکنن و برخی دیگه شغل شون هیچ ارتباطی با رشته دانشگاهی و حتی رشته دبیرستان شون هم نداره!

به هر حال اگر افراد بتونن شغلی رو که واقعاً بهش علاقه دارن و متناسب با ویژگی های شخصیتی خودشون هست پیدا کنن و واردش بشن، چه متناسب با رشته تحصیلی شون باشه و چه نباشه احتمال موفقیت شون بیشتر از فردی هست که از همون اول رشته ی اشتباهی رو انتخاب کرده و در ادامه وارد شغل اشتباهی هم شده.

رشته ی ریاضی فیزیک چه شغل هایی دارد؟

شغل های رشته ریاضی فیزیک هم مثل شغل های رشته تجربی و یا شغل های رشته انسانی تنوع خاص خودش رو داره و با توجه به این تنوع، لازمه که در مورد این شغل ها اطلاعات لازم رو به دست بیارید. همونطور که موقع خرید هر وسیله ای که تنوع در اون زیاد هست، تصمیم گیری سخت میشه، تنوع شغل های رشته ریاضی فیزیک هم بررسی و مقایسه اصولی رو میطلبه.

تمام شغل های رشته ریاضی فیزیک

اگر بخوام نام شغل های رشته ریاضی فیزیک رو تماماً برای شما دانش آموز عزیز اینجا بیارم یه مسئله ای وجود داره و اون مسئله اینه که لیست شغل های رشته ریاضی فیزیک و هر رشته ی دیگه ای متناسب با زمانی که داریم زندگی میکنیم ممکنه متغیر باشه.

به عنوان مثال، یکی از شغل های رشته ریاضی فیزیک ممکنه درحال حاضر وجود داشته باشه ولی معلوم نیست بعد از اینکه شما از دانشگاه در یکی از رشته های ریاضی فیزیک فارغ التحصیل شدید هم این شغل وجود داشته باشه! همونطور که بسیاری از شغل ها سال های گذشته در رشته های مختلف موجود بودند ولی امروز به دلیل ورود تکنولوژی به سازمان ها و شرکت ها و…، اون شغل ها جاشون رو به برنامه های کامپیوتری دادن که در کتاب مدرک زندگی به برخی از این شغل ها اشاره کردم.

 

رشته ها و شغل های ریاضی فیزیک

اما اگر بخوایم رشته ها و شغل های ریاضی فیزیک رو بصورت کلی و با توجه به اینکه همین رشته ها هم ممکنه بعد از فارغ التحصیلی شما از دانشگاه دچار تغییراتی بشن، میشه بسیاری از شغل هایی که الآن فارغ التحصیلان رشته ریاضی فیزیک دارن واردشون میشن رو معرفی کرد.

شغل های موجود در رشته ریاضی رو میشه به دسته های مختلفی تقسیم کرد که اگر بخوایم بصورت کلی یه دسته بندی درمورد این شغل ها انجام بدیم بهتره باز هم از رشته های دانشگاهی کمک بگیریم که طبیعتاً این رشته های دانشگاهی در نهایت به شغل های رشته ی ریاضی فیزیک منتهی میشن.

 

انواع شغل های رشته ریاضی فیزیک بر اساس نوع رشته های دانشگاهی

شغل های رشته ریاضی رو با توجه به رشته های موجود در دانشگاه میشه به دو دسته رشته های «اصلی» و رشته های «شناور» تقسیم بندی کرد. هر رشته ای که دانش آموز رشته ریاضی فیزیک برای ورود به دانشگاه انتخاب میکنه، در یکی از رشته های اصلی و یا شناور قرار میگیره که با توجه به همین رشته ی دانشگاهی، شغل های مربوط به اون رشته هم مشخص میشه.

رشته های اصلی ریاضی فیزیک در دانشگاه

رشته های اصلی ریاضی فیزیک در دانشگاه که به برخی شغل های رشته ریاضی فیزیک ختم میشن، درحقیقت همون رشته هایی هستن که فقط و فقط دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک اجازه ی انتخاب این رشته ها رو دارن. یعنی رشته های اصلی ریاضی فیزیک در دانشگاه رو دانش آموزی از رشته انسانی یا تجربی نمیتونه برای ورود به دانشگاه بهش فکر کنه.

در شکل زیر برخی از رشته های اصلی ریاضی فیزیک رو برای دانش آموزانی که قصد انتخاب این رشته رو در دبیرستان دارن معرفی کردم تا بدونن بعد از تموم شدن سال های دبیرستان چه رشته هایی رو به عنوان رشته های اصلی میتونن برای ورود به دانشگاه انتخاب کنن 😉

شغل های رشته ریاضی فیزیک

رشته های شناور ریاضی فیزیک در دانشگاه

شاید الان بتونید حدس بزنید که رشته های شناور مربوط به دانش آموزان ریاضی فیزیک به چه رشته هایی گفته میشه؟ همونطور که در قسمت قبلی به رشته هایی که فقط دانش آموزان ریاضی اجازه داشتن انتخاب کنن رشته های اصلی میگفتن، به رشته های دانشگاهی که علاوه بر دانش آموزان ریاضی، دانش آموزان گروه های آزمایشی دیگه مثل تجربی و انسانی هم اجازه ی انتخاب اونها رو دارن، رشته های شناور ریاضی فیزیک میگیم!

به این ترتیب، اون دسته از شغل های رشته ریاضی فیزیک هم که از طریق رشته های شناور ریاضی فیزیک میشه بهشون دست پیدا کرد، فقط مخصوص دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک نیستن و ممکنه دانش آموزی از رشته انسانی هم بتونه به این دسته از شغل های رشته ریاضی فیزیک دست پیدا کنه.

در زیر برخی از این رشته های شناور رو برای شما دانش آموز عزیز آماده کردم که میتونید مشاهده کنید:

شغل های رشته ریاضی فیزیک

 

بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک

وقتی متوجه شدیم که از چه نوع رشته های دانشگاهی میشه به چه نوع از شغل های رشته ریاضی فیزیک رسید، حالا این سوال برای شما دانش آموز عزیز ممکنه پیش بیاد که از بین این همه رشته و شغل های مربوط به ریاضی فیزیک، کدومش از همه بهتره و یا میشه در اون موفقیت بیشتری کسب کرد؟

سوال در مورد بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک با توجه به تنوعی که بهش اشاره کردم طبیعیه و چیزی که باید در موردش حتماً باهاتون صحبت کنم اینه که بهترین شغل یا بهترین رشته همیشه شغل یا رشته ای نیست که الآن درآمد زیادی داشته باشه؛ چون ممکنه همین شغل چند سال بعد به دلایل مختلف بر اساس تغییرات شغلی درآمدی که امروز داره رو دیگه نداشته باشه!

بنابراین برای معرفی بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک باید در کنار درآمد، به موارد مهم دیگه ای توجه داشت تا تصور امروزتون از یک شغل با واقعیتی که در چند سال بعد، از اون شغل مشاهده می کنید متفاوت نباشه.

در اینجا هم بهتره برای بررسی بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک، اول به دنبال بهترین رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک باشیم و از اون طریق به شغل ها برسیم. پس با من همراه باشید 😉

بهترین رشته های ریاضی فیزیک

احتمالاً این جمله رو از افراد مختلف شنیده باشید که «نون توی فلان رشته است!» ، «این رشته بازارکار خوبی داره!» ، «اگه این رشته رو انتخاب نکنی یعنی هیچی!» و…

افرادی که موفقیت در شغل های رشته ریاضی فیزیک یا شغل های هر رشته دیگه ای رو صرفاً در انتخاب رشته ای خاص میبینن و این نوع نگرش رو به دیگران انتقال میدن، شاید به این نکته توجه نداشته باشن که هیچ شغل و رشته ای بر اساس اسم و رسمش تبدیل به بهترین شغل یا رشته نشده؛ یعنی یک سری عوامل دیگه باعث شدن که افراد به برخی رشته ها عنوان بهترین رشته رو بدن.

به عنوان مثال رشته مهندسی برق هنوز هم یکی از بهترین رشته های دانشگاهی و البته بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک شناخته میشه. اما این «بهترین» بودن بستگی به عوامل دیگه ای داره و ارتباط چندانی با نوع رشته نداره؛ دلیلش هم اینه که همین الان میشه یه فردی رو مثال زد که فارغ التحصیل مهندسی برق هست و از شغلش رضایت بسیار خوبی داره و درعین حال میشه مهندس برقی رو مثال زد که فقط منتظر آزمون های استخدامی برای استخدام شدنه.

بنابراین حتی وقتی میشنویم که فلان رشته ریاضی یا بهترین رشته مهندسی در ایران و یا حتی بهترین رشته مهندسی در دنیا هست، باید با خودمون فکر کنیم که این بهترین بودن بر چه اساسی تعریف شده؟

اگر بخوام ساده تر این موضوع رو برای شما دانش آموز عزیز تشریح کنم میگم بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک شغل هایی هستن که هم اندازه ی خود ما باشن! یعنی از بین این همه شغل های رشته ریاضی، هر شغل برای هر فرد خاص میتونه بهترین باشه.

به عنوان مثال یه مهندس برق که موفقیت های چشم گیری در این شغل داشته، طبیعتاً شغل مهندسی برق رو به عنوان بهترین شغل برای خودش مشاهده می کنه. خب حالا اگر به همین مهندس برق خیلی موفق بگیم که شغل پزشکی هم میتونه برای تو موفقیت زیادی داشته باشه، نمیتونه به راحتی این جمله رو قبول کنه! چون همونطوری که در بالا اشاره کردم، بهترین شغل، شغلی هست که هم اندازه ی خود ما باشه 😉

برای پیدا کردن یک یا چند شغل از بین شغل های رشته ریاضی فیزیک که هم اندازه ی خود ما باشه، لازم هست که قبل از این کار، اندازه ی خودمون رو پیدا کنیم!

شغل های رشته ریاضی فیزیک

 

منظور من (محمدرضا مرادی) از عبارت «هم اندازه بودن شخص و شغل» اینه که ملزومات موفقیت در یک شغل با ویژگی هایی که در شخص وجود داره، هم پوشانی کافی رو داشته باشه.

به عنوان مثال شغل پیمانکاری برق، یکی از ملزومات موفقیت در این شغل اینه که جنبه ی عملیاتی زیادی داره و شخصی که وارد این شغل از شغل های رشته ریاضی فیزیک شده، اگر لازم شد باید از تیر چراغ برق هم بالا بره. حالا فرض کنید یک خانم بخواد وارد این شغل بشه!

البته من در مثال بالا سعی کردم تفاوت اندازه شغل و شخص رو خیلی زیاد نشون بدم که اهمیت این موضوع بیش از پیش روشن بشه. اما در تمام شغل های رشته ریاضی فیزیک هم ویژگی هایی وجود داره که برای انتخاب اون شغل باید این ویژگی ها رو داشت. اگر شخص ویژگی مخصوص شغل رو داشت میتونه به اون شغل عنوان «بهترین» رو بده ولی اگر ویژگی های شخص کاملاً با ویژگی های مورد نیاز در شغلی خاص فرق داشته باشه، شاید بجای بهترین شغل از عبارت «زجرآورترین» شغل در آینده استفاده کنه.

اگر بخوام فقط یک مثال دیگه برای بیان اهمیت هم اندازه بودن شخص و شغل در انتخاب شغل های رشته ریاضی فیزیک یا هر رشته ی دیگه ای بگم، خوبه که فردی رو مثال بزنم که درونگراست(یعنی بیشتر از تنهایی لذت می بره تا در جمع بودن). حالا اگر این فرد یکی از شغل های رشته ریاضی فیزیک که ویژگی اون شغل اینه که باید تقریباً هرروز با افراد جدید در حال مذاکره بود رو به عنوان شغل خودش انتخاب کنه، فکر نمی کنم احساس خوبی بهش دست بده؛ حتی اگر به اون شغل عنوان «بهترین شغل ریاضی فیزیک در دنیا» رو اختصاص بدن!

اما اگر همون فرد درونگرا که از تنهایی بیشتر لذت میبره، یکی دیگه از شغل های رشته ریاضی فیزیک رو که در اون فکر کردن و طراحی و… بیشتر از کارهای جمعی اهمیت داره رو انتخاب کنه، میتونه به این شغل به عنوان بهترین شغل نگاه کنه؛ چون این شغل کاملاً هم اندازه (متناسب با ویژگی های شخصیتی) خودش هست.

ناگفته نمونه که برعکس مثال بالا هم برای افراد برونگرا که از بودن در جمع بیشتر از تنهایی لذت میبرن ممکنه پیش بیاد؛ یعنی این شخص که از معاشرت با افراد لذت می بره در یکی از شغل های رشته ریاضی فیزیک مشغول به کار بشه که از صبح تا شب قرار نباشه با کسی صحبت کنه! طبیعتاً این فرد هم چون شغلش با خودش هم اندازه نیست، هرکاری کنه نمیتونه از عنوان بهترین شغل استفاده کنه؛ چون شغل هم اندازه ی این فرد باید شغلی باشه که در اون معاشرت و کارگروهی و حضوردرجمع وجود داشته باشه.

بازارکار رشته ریاضی فیزیک برای ورود به شغل های این رشته چگونه است؟

بعضی از دانش آموزان و حتی برخی مشاورین محترم، بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک رو فقط و فقط بر اساس وضعیت بازارکار (اون هم فقط در زمان فعلی) مشخص میکنن.

با توجه به اینکه این نوع تشخیص درمورد بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک با توجه به مطالب بالا خیلی نمیتونه موفقیت آمیز باشه و باید ویژگی های شخصیتی مورد نیاز در هر شغل هم جزو فاکتورهای معرفی بهترین شغل های رشته تجربی قرار بگیره، لذا در این قسمت به بررسی شغل های رشته تجربی بر اساس بازارکار هم می پردازیم که این گروه از دانش آموزان هم که صرفاً وضعیت بازارکار براشون اهمیت داره هم بتونن به اهدافی که در ذهن دارن تا حد زیادی دست پیدا کنن.

البته باز هم باید تاکید کنم که برای تشخیص بهترین شغل های رشته ریاضی فیزیک در کنار وضعیت بازارکار، حتماً باید به عوامل دیگه ای هم مثل تناسب ویژگی های شخصیتی با شغل مورد نظر توجه ویژه ای بشه 😉

بازارکار رشته ریاضی فیزیک در حال حاضر با توجه به نوع شغل های این رشته متفاوته. مثلاً شاید یه شغل از رشته ریاضی فیزیک بازارکار خوبی داشته باشه و یه شغل دیگه از همین رشته به اون اندازه بازارکار نداشته باشه.

نکته ای که شما دانش آموز عزیز در مورد بازارکار شغل های رشته ریاضی فیزیک هم باید مدنظر داشته باشید اینه که اولاً بازارکار هر رشته ای با گذشت سال ها امکان داره دچار تغییر و تحولاتی بشه و اینکه الان شغلی دارای بازارکار خوبی هست دلیلی قطعی نمیشه که حتماً بعد از فارغ التحصیلی شما از دانشگاه هم همین بازار کار خوب رو داشته باشه.

نکته بعدی در مورد بازارکار شغل های رشته ریاضی فیزیک اینه که اگر بتونید با توجه به علاقه ی واقعی تون انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدید و با توجه به نکات بالا رشته و شغل مورد نظرتون رو بر اساس ویژگی های شخصیتی خودتون انتخاب کنید، حتی اگر بعد از چند سال وارد شغلی با بازارکار متوسط هم بشید میتونید در اون شغل بدرخشید؛ چون وجود علاقه، توانایی و استعداد در هر شغلی میتونه باعث مشاهده شدن راه های جدید برای پیشرفت در اون شغل بشه.

به عنوان مثال اگر فردی بعد از سال های مدرسه و دانشگاه، وارد یکی از شغل های رشته ریاضی فیزیک بشه و برای طی شدن این مسیر در دوران دانش آموزی و دانشجویی علاقه و استعداد خودش رو پیدا کرده و براساس اونها رشته و شغل مورد نظرش رو انتخاب کرده، با فرد دیگه ای که بدون هیچ توجهی به علایق واقعی خودش و فقط براساس وضعیت بازارکار اون هم در زمان دانش آموزی انتخاب رشته دبیرستان رو انجام داده و در انتخاب شغلش هم از بین شغل های رشته ریاضی فیزیک توجهی به ویژگی های شخصیتی خودش نکرده، وضعیت این دو فرد در این مثال باهم کاملاً متفاوته!

هر فرد جدا از اینکه وارد هر یک از شغل های رشته ریاضی فیزیک میشه اگر به اون شغل واقعاً علاقه داشته باشه و از بودن در محل کار لذت ببره و به بیان دیگه دارای رضایت شغلی باشه، امکان اینکه راه های پیشرفت در اون شغل براش نمایان بشه خیلی بیشتر از وقتی هست که هنگام حضور در محل کار فقط منتظر هست که هرچه زودتر کارش تموم بشه و یه نفس راحت بکشه! در چنین وضعیتی که رغبتی به حضور در شغل وجود نداره حتی اگر اون شغل به عنوان شغلی با بیشترین بازارکار در جامعه معرفی بشه، اون شغل برای فرد تنها عاملی برای اذیت شدنشه…

این نکته هم قابل ذکره که صرف نظر از هر بازارکاری برای شغل های رشته ریاضی فیزیک و رشته های دیگه، اگر علاقه ای در کار نباشه، امکان ایده پردازی برای پیشرفت در اون شغل هم کاهش پیدا میکنه؛ برای همین پیدا کردن علاقه ی واقعی برای شما دانش آموز عزیز در انتخاب رشته  شغل های رشته ریاضی فیزیک میتونه تاثیر بسیار زیادی در موفقیت تون داشته باشه.

محمدرضا مرادی

درآمد شغل های رشته ریاضی فیزیک

بعد از اینکه درمورد علایق خودمون اطمینان پیدا کردیم و براساس ویژگی های شخصیتی خودمون رشته و شغل مورد نظر رو هدف قرار دادیم، میتونیم راجع به درآمد شغل های رشته ریاضی فیزیک هم اطلاعاتی به دست بیاریم.

چه عواملی می توانند باعث افزایش درآمد در شغل های رشته ریاضی فیزیک در آینده شوند؟

در بالا همونطور که راجع به بازارکار شغل های رشته ریاضی فیزیک هم کمی بهش اشاره کردم، درآمد هرشغلی میتونه به عوامل مختلفی بستگی داشته باشه و توجه به عامل بازارکار به تنهایی نمیتونه شاخص مناسبی برای انتخاب رشته و شغل مورد نظر باشه. پس لازم و ضروری هست که برخی عواملی که باعث افزایش درآمد در یک شغل میشه رو باهم بررسی کنیم.

خلاقیت در شغل های رشته ریاضی فیزیک

در یکی از فصل های کتابم (مدرک زندگی) درمورد شغل هایی که در سال های آینده احتمال حذف شدن شون وجود داره به این نکته اشاره کردم که علت حذف شدن شغل ها پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی شغل های روتین و تکراری با کامپیوترها و ربات هاست. در همون کتاب از افرادی هم یاد کردم که اگر توانایی ربات ها و کامپیوترها از توانایی این افراد بیشتر باشه، حتی اگر این افراد در بهترین رشته ها و بهترین دانشگاه ها تحصیل کرده باشند، حرفی برای گفتن در مقابل ربات هایی با دقت و سرعت بسیار بالا نخواهند داشت.

 

با این حال اگر افراد بتونن چیزهایی رو در سال های مدرسه و دانشگاه با خودشون همراه کنن که اون چیزها و هیچ کامپیوتر و رباتی نمیتونه داشته باشه، اونوقته که میتونه با وجود پررنگ شدن تکنولوژی در شغل های رشته ریاضی فیزیک، بازهم حرف های جدیدی برای گفتن داشته باشه.

من (محمدرضا مرادی) در کتاب مدرک زندگی برای مقابله با تکنولوژی که باعث حذف برخی شغل ها درآینده میشه راهکاری که ارائه کردم این بود که اول چیزهایی رو که هیچ ربات و کامپیوتری نمیتونه داشته باشه رو پیدا کنیم و در قدم بعدی اون چیزها رو در خودمون نهادیه کنیم.

یکی از چیزهایی که باعث سبقت گرفتن از ربات ها و کامپیوترها در شغل های رشته ریاضی فیزیک میشه، خلاقیت هست. مسلماً هیچ ربات و کامپیوتر غول پیکری نمیتونه ویژگی «خلاقیت» رو در خودش داشته باشه و طبیعتاً اگر شما دانش آموز عزیز قبل از ورود به شغل های رشته ریاضی فیزیک، خلاقیت رو در خودتون پرورش بدید حتی اگر برخی شغل های امروزی در سال های آینده به دلیل پررنگ شدن تکنولوژی حذف بشن، با ویژگی فوق العاده ی خلاقیت میتونید نه تنها از کامپیوترها و ربات ها بلکه از سایر افرادی که به فکر پرورش خلاقیت در خودشون نبودن هم پیشی بگیرید.

پیشنهاد می کنم در سال هایی که در مدرسه و دانشگاه به سر می برید در مورد پرورش خلاقیت مطالعه کنید و حداقل در اینترنت جستجویی راجع به پرورش خلاقیت داشته باشید تا در هر یک از شغل های رشته ریاضی فیزیک که قرار گرفتید بتونید از این ابزار مهم و حیاتی استفاده کنید و باعث افزایش درآمد در شغلی که در آینده خواهید داشت بشید.

مهارت های جانبی موردنیاز شغل های رشته ریاضی فیزیک

از اونجایی که تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه که میخوان به شغل های رشته ریاضی فیزیک ورود پیدا کنن نسبت به سالهای گذشته خیلی بیشتر شده و یکی از دلایل بیکاری هم همین افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی میتونه باشه، بنابراین داشتن مهارت های جانبی میتونه باعث اینجا تمایز در شما برای ورود به شغل های رشته ریاضی فیزیک و افزایش درآمد به دلیل مجهز بودن به همین مهارت ها باشه.

منظور از مهارت های جانبی در شغل های رشته ریاضی فیزیک درحال حاضر میتونه مهارت های مثل ICDL، تایپ ده انگشتی، فن بیان و… باشه. بعضی از مهارت های جانبی هم با توجه به تنوع شغل های رشته ریاضی فیزیک میتونه متفاوت باشه. مثلاً در بعضی رشته های مهندسی آشنایی با نرم افزار Matlab ، Eplan ، AutoCAD و… میتونه به عنوان مهارت های جانبی در این رشته ها محسوب بشه.

پیدا کردن مهارت های مورد نیاز هر رشته و شغل با توجه انتخاب رشته ای که انجام میدید و در قدم بعدی برنامه ای برای مجهز شدن به این مهارت ها میتونه شما دانش آموز عزیز رو به اندازه بسیاری زیادی کمک کنه تا هم برای ورود به بازارکار بعد از فارغ التحصیلی راحت تر باشید و هم فرصت های افزایش درآمد در شغل های رشته ریاضی فیزیک براتون امکان پذیرتر باشه. مسلماً همین حالا میشه دو مهندس رو مثال زد که یکی حقوق به علت داشتن مهارت های فوق العاده چند ده میلیون درآمد داره و هم میشه مهندسی رو مثال زد که فقط با خودش مدرک دانشگاهی داره هنوز بیکار هست و یا به دلیل نداشتن مهارت های جانبی نمیتونه درآمدش رو افزایش بده.

روحیه کارگروهی در شغل های رشته ریاضی فیزیک

در شغل های مربوط به رشته ریاضی فیزیک مخصوصاً در اون دسته از شغل هایی که نیاز به کارگروهی وجود داره، نداشتن روحیه کار تیمی حتی برای افراد برونگرا که با ارتباط با دیگران راحت تر هستند میتونه مشکل آفرین باشه. افراد برونگرا با وجود این که با حضور داشتن در جمع انرژی میگیرن اما اگر روحیه کارگروهی رو نداشته باشن باعث ایجاد اختلاف بین اعضای گروه و در نتیجه کند شدن سرعت پیشرفت خودشون میشن.

بنابراین برای داشتن روحیه کارگروهی فقط برونگرا بودن کافی نیست و به نظر من حتی افراد درونگرا اگر روحیه کارگروهی رو در خودشون تقویت کنند میتونن پیشرفت های قابل توجهی در شغل های رشته ریاضی فیزیک داشته باشن و باز هم باعث افزایش درآمد در شغل شون بشن. چون خودتون هم مستحضر هستید که یه دست صدا نداره.

پیشنهاد می کنم کلیپ زیر رو که به بیان اهمیت کارگروهی پرداخته شده رو حتماً ببینید:

 

سه موردی که در بالا به اونا اشاره کردم (خلاقیت و مهارت های جانبی و روحیه کارگروهی) میتونن باعث افزایش کارایی و درنتیجه درآمد شما دانش آموز عزیز در شغل های رشته ریاضی فیزیک بشه. البته فقط به همین سه مورد ختم نمیشن و عوامل دیگه ای هم میتونن وجود داشته باشن تا برای موفقیت شما دانش آموز عزیز در شغل های رشته ریاضی فیزیک در آینده تاثیرگذار باشن.

پس بهتره تا دیر نشده علاوه بر درس های مدرسه به کسب مهارت های لازم برای درخشش در شغل آینده تون اقدام کنید تا رفته رفته برگه های مدرک زندگی تون رو تکمیل تر کنید 😉

شغل های رشته ریاضی برای خانم ها

یکی از اشتباهاتی که بعضی از دانش آموزان خانم موقع انتخاب رشته مخصوصاً انتخاب رشته دانشگاه انجام میدن اینه که بدون تحقیق راجع شرایط مختلف شغل ها دست به انتخاب میزنن. از بین شغل های رشته ریاضی فیزیک بعضی هاشون که مخصوصاً نیاز به قدرت بدنی زیادی دارن مخصوص آقایون هستن ولی چون این رشته ها در دانشگاه از بین خانم ها هم دانشجو میگیره برای همین باعث میشه بعضی از خانم ها هم وارد این رشته ها و شغل ها بشن.

به عنوان مثال در رشته مهندسی برق قدرت یکی از شغل ها به امور انتقال و توزیع برق مربوط میشه. در برخی مواقع در این شغل لازمه که فرد حتی از تیربرق بالا بره؛ با این حال اگر یه خانم وارد این شغل بشه به نظر شما میتونه خودش رو فرد موفقی در اون شغل بدونه؟

توجه نکردن به محدودیت هایی که بعضی از شغل های رشته ریاضی فیزیک برای خانم ها دارن میتونه آینده ی شغلی خانم هایی که بدون درنظر گرفتن این محدودیت ها اقدام به انتخاب رشته دانشگاهی میکنن تحت الشعاع قرار بده. پس لازمه که حتی اگر رشته ای از بین خانم ها در دانشگاه پذیرش داشت، باز هم درمورد شرایط مختلف اون رشته و آینده شغلیش اطلاعات کافی به دست بیارید تا همون انتخابی رو انجام بدید که انتظارش رو دارید.

شغل های اینده رشته ریاضی فیزیک

همونطور که در قسمتی از این مقاله هم اشاره شد در آینده امکان داره بعضی از شغل های رشته ریاضی فیزیک به دلیل پررنگ تر شدن تکنولوژی حذف بشن و همچنین امکان به وجود اومدن شغل های جدید هم در سال های آینده وجود داره.

با این حال شما دانش آموز عزیز برای اینکه خودتون رو با تغییرات سال های آینده هماهنگ کنید، لازمه که علاوه بر تحصیل در مدرسه و دانشگاه، ویژگی هایی رو در خودتون پرورش بدید که اگر شغل های رشته ریاضی فیزیک دچار تغییر و تحولاتی هم شدند، شما بتونید به دلیل برخورداری از اون ویژگی ها حرفی برای گفتن در هر شغل مربوط به رشته ی ریاضی داشته باشید. «انعطاف پذیری» یکی از اون ویژگی هایی هست که میتونه شما رو درصورت ایجاد تغییرات شغلی در آینده کمک کنه و باعث بشه خودتون رو با هر شرایطی که ممکنه در آینده برای شغل های رشته ریاضی فیزیک پیش بیاد هماهنگ کنید.

راستی اگه مایل بودید میتونید از فیلم های درسی مکتب یار برای فهمیدن بهتر و ساده تر درس ها استفاده کنید:

آموزش ریاضی هشتم فصل دوم (عددهای اول)

آموزش ریاضی هشتم فصل سوم (چند ضلعی ها)

شاد و پیـــروز باشید 😉


پیشنهاد ضروری سایت مکتب یار:

مطالعه کتاب مدرک زندگی

«کتابی که هر دانش آموز و والدینی باید بخواند…»

کتاب مدرک زندگی

d


خرید دانلودی کتاب مدرک زندگی

در این کتاب می آموزیم:

بجای آنکه برای «درس خواندن» زندگی کنیم،

چگونه برای «زندگی کردن» درس بخوانیم…؟

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

62 دیدگاه ها

 1. الماسیان می‌گه:

  سلام مرسی از سایت عالیتون مطالب خیلی کاربردیه
  من دخترم و میخواستم بدونم اگه رشته ریاضی رو انتخاب کنم دردانشگاه چه رشته ای برام بهتره ؟درواقع چه شغلی بازار کار بهتری برای یه خانوم داره؟
  با تشکر

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام و سپاس از شما

   از بین شغل های رشته ریاضی فیزیک شغل هایی که مناسب خانم ها هستند بازهم با توجه به ویژگی های شخصیتی خانم های مختلف تفاوت میکنه.
   به عنوان مثال شاید خانمی در کارهای اجرایی توانایی بالایی داشته باشه و درعین حال خانمی دیگه در کارهای طراحی راحت تر باشه و نسبت به کارهای عملیاتی حس خوبی نداشته باشه.
   بنابراین پیشنهاد می کنم که لیست شغل های آینده تون رو بر اساس ویژگی های منحصر به فرد خودتون بنویسید و بعد رشته هایی رو که شما رو به اون شغل های میتونن برسونن رو کشف کنید.
   جالب اینجاست که بعضی از شغل ها که فکر می کنیم فقط برای آقایون مناسب هستن، شاید برای یک خانم با توجه به ویژگی های شخصیتی خودش مناسب باشه و برای یک آقا مناسب نباشه؛ پس بهتره شغل آینده و رشته تحصیلی تون رو بر اساس ویژگی های منحصر به فردی که در خودتون وجود داره انتخاب کنید.

   کاری که شما باید انجام بدید بررسی شغل های مختلف در رشته تحصیلی مدنظرتون و مطابقت اون شغل ها با روحیات خودتون هست. و البته لازمه ی این کار این هست که ابتدا نسبت به روحیات خودتون آگاهی نسبتاً بالایی داشته باشید.

   شاد و پیروز باشید

 2. امیرحسین می‌گه:

  با سلام.سایتتون خیلی عالیه و کاربردیه.
  من میخواستم بدونم که الان به شغل تجربی علاقه دارم ولی به گفته ی بعضی ها چون خیلی درس سختیه میگن برو ریاضی که هیچ مطلب خاصی درباره ی رشته ریاضی نمیدونم.ممنون میشم راهنمایی کنید.
  رااستی آقای مرادی ما شاگرد شما هستیم شیرزاد.
  خدا نگه دار.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام امیرحسین جان
   خوشحالم که در مکتب یار هم حضور داری 😉

   پیشنهاد می کنم برای پیدا کردن علاقه ی واقعی خودت، علاوه بر رشته تجربی در مورد رشته ریاضی هم اطلاعات کافی به دست بیاری تا بتونی با مقایسه مسیرهای شغلی موجود در این دو رشته و یا رشته های دیگه، مسیری رو که مناسب ویژگی های شخصیتی خودت هست پیدا کنی.

   درحقیقت برای اطمینان حاصل کردن از اینکه علاقه ی واقعی خودت به سمت تجربی هست یا نه، لازمه که در مورد رشته های دیگه هم اطلاعات کسب کنی و اونها رو با رشته تجربی مقایسه کنی.

   برات بهترین ها رو آرزو می کنم
   شاد و پیروز باشی

 3. سید محمد مهدی هاشمیان می‌گه:

  با سلام

  معدل من19.56هستش

  ریاضی من یگیر نگیر داره بگیره بد میگیره نگیره بد میگیره

  به نظر شما کدام رشته برم

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   فقط توجه به نمره ی یک درس نمیتونه برای انتخاب رشته دبیرستان کافی باشه.
   برای انتخاب رشته و شغل به «علاقه» و «استعداد» خودتون توجه کنید و پس از اون، درس هایی رو که برای موفقیت در رشته مورد نظرتون مهم هستند بررسی کنید.

   شاد و پیروز باشید

 4. ناشناس می‌گه:

  بقیه درس هام خوبه ریاضی نمره منو میکشه پایین

 5. ناشناس می‌گه:

  سلام , سایتتون خیلی خوب بود …. من خیلی ریاضی و فیزیک دوست دارم اما خب نمیدونم آینده شغلی خوبی میتونه برای یه دختر تو آینده داشته باشه یا نه ؟! دوست دارم یه کاری باشه که ازش لذت ببرم .. ممنون میشم راهنماییم کنین
  مرسی 🙂

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام بر شما

   اگر واقعاً ریاضی و فیزیک رو دوست دارید بهتره شغل های این رشته که بسیاری از اونها در این مقاله معرفی شد رو «دقیق» و «شفاف» بررسی کنید و شغلی رو که متناسب با ویژگی های شخصیتی خودتون هست رو به عنوان هدف انتخاب کنید.
   میتونید از تست های رغبت سنج، استعداد و شخصیت شناسی معتبر هم در این زمینه استفاده کنید تا شغل های مناسب خودتون رو راحت تر پیدا کنید.

   شاد و پیروز باشید

 6. ناشناس می‌گه:

  من درس ریاضیم خوبه و علاقه ی زیادی به معماری دارم … اما همه میگن ریاضی زیادی سخته و همین طور بازارکار خوبی نداره چون اکثرا به رشته تجربی و ریاضی میرن… علاوه بر این حرف هایی که راجب سختی پذریش رشته ریاضی در دیرستان و کنکورش شنیدم من رو ترسونده
  الان واقعا گیج شدم و نمی دونم باید چی کار کنم . لطفا راهنماییم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   اگر بخوایم مقایسه ای بین رشته ریاضی فیزیک و تجربی از نظر رقابت شرکت کنندگان داشته باشیم در حال حاضر رقابت در رشته تجربی سخت تر از رقابت در رشته ریاضی فیزیک هست. دلیلش هم اینه که در سال های اخیر تعداد دانش آموزانی که رشته تجربی رو انتخاب کردند بیشتر از دانش آموزانی هست که وارد رشته ریاضی شدند.

   اگر علاقه ی واقعی شما معماری هست میتونید از طریق انتخاب رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان و یا رشته نقشه کشی معماری در هنرستان انتخاب کنید. تفاوت رسیدن به این رشته از «دبیرستان» و «هنرستان» اینه که اگر وارد رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان بشید با رشته معماری کار خاصی ندارید و بعد از ورود به دانشگاه (اگر معماری رو انتخاب کنید) با جزئیات این رشته سروکار خواهید داشت؛ ولی اگر مثلاً وارد رشته نقشه کشی معماری در هنرستان بشید در همون هنرستان بصورت مستقیم با غیرمستقیم با رشته معماری سروکار خواهید داشت و با بعضی کارهای عملی مربوطه در سال های مدرسه آشنا میشید.

   تفاوت دیگه بین انتخاب رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان با رشته نقشه کشی معماری در هنرستان اینه که اگر رشته ریاضی فیزیک رو انتخاب کنید بعد از مدرسه که وارد دانشگاه میشید میتونید مستقیماً رشته های کارشناسی(لیسانس) پیوسته(مدت تحصیل: 4 سال) رو انتخاب کنید ولی اگر وارد هنرستان بشید بعد از مدرسه باید اول رشته های کاردانی(فوق دیپلم) پیوسته(مدت تحصیل: 2 سال) رو انتخاب کنید و درصورت تمایل بعد از فوق دیپلم، کارشناسی(لیسانس) ناپیوسته (مدت تحصیل: 2 سال) رو بگیرید.

   راه ادامه تحصیل تا مقطع دکترا هم درصورت ورود به دبیرستان و یا هنرستان درهر دوصورت باز هست.

   مهم، انتخاب رشته بر اساس «ویژگی های شخصیتی» شما و بررسی شفافانه ی «مسیرهای شغلی» رشته های موجوده.

   شاد و پیروز باشید

 7. ناشناس می‌گه:

  سلام من دانش آموز پایه نهمم میخواستم بدون که میتونم با خوندن رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان ، تودانشگاه پزشکی بخونم????آخه محدودیت پذیرش دانشگاه ها و از طرفی هم کنکور سخت تجربی نمیذاره که من تجربی بخونم از طرف دیگر هم فوق العاده به ریاضی علاقه مندم ونمیخوام که شغلای ریاضی رو تو دانشگاه بزنم درکل میتونم از راه ریاضی فیزیک در دبیرستان ،تودانشگاه پزشکی بخونم یا خیر ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   به نظر میاد «هدف» و «علاقه» تون با هم در تضاد هستند. شما نمی خواید در دبیرستان درس های مربوط به هدف تون رو (مثل زیست) بخونید و در دانشگاه هم نمیخواید رشته های مربوط به درس مورد علاقه تون رو انتخاب کنید (درس ریاضی) و این تناقض در رفتار فکر نمی کنم راه و روش درستی باشه.
   بهتره هدف تون رو بر اساس علایق واقعی تون انتخاب کنید.

   شاد و پیروز باشید

 8. ناشناس می‌گه:

  سلام اقای مرادی من سیروان فرهادی از کرمانشاه هستم خوشم از ریاضی میاد ولی نمونه دولتی هستم رفتم خوابگاه درسم ضعیف شد وریاضیم۱۶امد بعد سال دوم دیگه به خوابگاه نرفتم فقط برای امتحانی ۴۵دقیقه تمرین کردم وریاضی ۲۰گرفتم بعد دوباره امسال خوابگاه هستم دوباره ۱۶امد البته معلم عوض شدم هیچی از درس دادنش نمی فهمم اقا به نظر شما من در رشته ریاضی اینده شغلی دارم یانه علاقه هم دارم فقط راهنمایی کنید بعد یه سوال دیگه به نظر شما به جز ریاضی رشته حسابداری برای من اینده داره فقط این دوسوال رو جواب بدید در ریاضی اینده شغلی دارم؟در رشته حسابداری چطور اینده دارم ؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   برای اینکه متوجه بشید در رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک و یا در حسابداری آینده شغلی خوبی دارید یا خیر، بهترین کار اینه که ببینید کدوم شغل ها به تیپ شخصیتی شما نزدیک تر هستن؛ تا رشته ای رو که شما رو به اون شغل ها میرسونه انتخاب کنید.
   اگر با تیپ های شخصیتی آشنایی ندارید حتماً در دوره رایگان و غیرحضوری «انتخاب رشته نهم مکتب یار» ثبت نام کنید.

   شاد و پیروز باشید

 9. ناشناس می‌گه:

  سلام من سوم دبیرستان هستم ورشتم ریاضیه الانم امتحانات ترم اولم تقریبا تموم شده و خیلییی امتحاناتمو بد دادم نمیدونم چه جوری جبران كنم ممنون میشم كمكم كنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام دوست عزیز

   بهتره ادامه ی سال رو با آرامش بیشتری سپری کنید و اینکار با پیدا کردن عواملی که باعث خراب کردن امتحانات شدن امکان پذیره…
   به این عوامل به عنوان یک «مسئله» نگاه کنید و سعی کنید این مسائل رو حل کنید و اونها رو رها نکنید.

   شاد و پیروز باشید

 10. samira می‌گه:

  سلام من سال گذشته بنا به دلایلی رشته ی ریاضی رو انتخاب کردم اما حالا که بیشتر درموردش مطالعه کردم و با توجه به نرخ بیکاری در این رشته واقعا دچار افسردگی شدم و حس میکنم دارم وقتمو تلف میکنم میشه کمکم کنین چون حتی نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم-_-

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   برای قرار گرفتن در مسیر شغلی مناسب بهتره با ویژگی های شخصیتی خودتون و ویژگی های مورد نیاز شغل مورد نظرتون بیشتر آشنا بشید و در ادامه این دو رو با هم مطابقت بدید.
   اگر خواستید میتونید برای آشنایی با تیپ های شخصیتی که به شناخت خودتون کمک میکنه از دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار هم استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 11. بماند ... می‌گه:

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
  من یه دانش آموز نهمی هستم درسم فوق العاده خوبه و معدل هشتمم 20 شده از بچگی هرکی ازم میپرسید چه رشته ای میخوای بری ؟ میگفتم ریاضی تا اینکه امسال باید به صورت جدی تصمیم بگیرم
  اما مشکل اینه که میترسم یعنی منو ترسوندند و میگند رشته ریاضی سخته درحالی که من ریاضیم 20 هست و غیر از اون میگند رشته ریاضی برای خانوما بازار کار نداره در حالی که من مطمينم داره اما اینا برام مهم نبود تا اینکه مشاور مدرسون برامون تست شخصیت شناسی هانلند رو پیشنهاد کرد من که انجام دادم اولویت اول هنری دومی اجتماعی و سومی متهور اومد ویژگی هاشو که خوندم بیشتر شبیه متهور بودم و وقتی فهمیدم فقط رشته انسانی برای افراد متهور مناسبه اما من علاقه ی بسیار زیادی به فیزیک دارم و از حل کردن مسایل لذت میبرم و اگه بر اساس شخصیتم انتخاب کنم باید قید ریاضیو و فیزیکو بزنم ولی باور کنید علاقه ای به منطق و فلسفه و جامعه شناسی ندارم
  نمیدونم اما از هر طرف که میبیینم یه جوریه که باید برم رشته انسانی نظر شما در این مورد چیه ؟
  آیا نظریه هانلند نظریه قابل اطمینانیه ؟
  آیا اگه برم ریاضی با مشکل برنمیخورم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   این که تست شخصیت شناسی رو انجام دادید خیلی خوبه. فقط باید شناخت ویژگی های شخصیتیتون رو دقیق تر انجام بدید.
   پیشنهاد میکنم مراحل زیر رو برای انتخاب رشته ی بهتر انجام بدید:

   1- لیست ویژگی های شخصیتی خودتون رو در بیارید. (نه فقط تیپ شخصیتی؛ چون ممکنه یه ویژگی شخصیتی شما در تیپ قراردادی باشه و یه ویژگی دیگه در تیپ اجتماعی باشه)
   2- کتاب های درسی رشته ی مورد نظرتون رو بررسی کنید که راجع به چه موضوعاتی هست.
   3- لیست رشته های دانشگاهی مربوط به رشته مورد نظرتون رو استخراج کنید.
   4- شغل های مربوط به هر رشته دانشگاهی در مرحله قبل رو بصورت شفاف بررسی کنید (مثلاً ویژگی افرادی که در اون شغل موفق بودند چی بوده؟ – ویژگی های مثبت و منفی اون شغل – جایگاه های موجود در اون شغل و شرایط رسیدن به اون جایگاه ها و…)

   مطمئناً با طی کردن 4 مرحله بالا، درمورد هر رشته ای که مدنظرتون هست میتونید اطلاعات شفاف و دقیق تری نسبت به قبل به دست بیارید.

   شاد و پیروز باشید

 12. mohammad می‌گه:

  سلام.من دانش آموز کلاس نهمم…معدل ترم اولم19.86…بین ریاضیو تجربی تردد دارم کمکم کنید کدوم آینده ی شغلی بهتری داره؟

 13. ناشناس می‌گه:

  سلام، من امسال باید انتخاب رشته کنم و خیلی سردرگمم، نمره من تو ریاضی همیشه عالی بوده و فهمیدن و یاد گرفتن فیزیک و ریاضی واسم آسون بوده ولی اینکه من یه دخترم و طبق گفته دیگران رشته ریاضی بازار شغلی مناسبی برای خانم ها نداره منو مردد کرده، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام

   رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک از تنوع زیادی برخوردار هست و پیشنهاد میکنم رشته های دانشگاهی و شغل های مربوط به رشته ریاضی رو بررسی کنید تا مسیرشغلی متناسب با روحیات خودتون رو مشخص کنید.
   شما می تونید از مقالاتی که در سایت مکتب یار منتشر کردیم هم در این خصوص استفاده کنید.
   مقالات پیشنهادی:
   رشته های ریاضی در دانشگاه
   شغل های رشته ریاضی فیزیک

   شاد و پیروز باشید

 14. امیرحسین می‌گه:

  سلام من دانش آموز کلاس نهم هستم و باید انتخاب رشته کنم من برنامه نویسی و کامپیوتر دوست دارم اما ریاضیم چندان جالب نیست نمیدونم باید کدوم رشته رو برم کاملا گیج شدم لطفا کمکم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   از اونجایی که طبق گفته ی خودتون به حیطه ی کامپیوتر علاقه مند هستید ولی درس ریاضی تون چندان جالب نیست، میتونید رشته کامپیوتر رو از طریق شاخه فنی حرفه ای و یا کاردانش هم انتخاب کنید. پیشنهاد می کنم تفاوت های شاخه نظری و شاخه های فنی حرفه ای و کاردانش رو هم بررسی کنید.

   شاد و پیروز باشید

 15. ناشناس می‌گه:

  با سلام من دوست دارم برای انتخاب رشته به رشته مهندسی مکانیک بروم اما با مخالفت خانواده رو به رو ام چه کنم انها می گویند علوم تجربی بهتر است چه کنم

 16. ناشناس می‌گه:

  با سلام میخواستم ببینم راسته که میگن رشته ی ریاضی فیزیک سخت تر از تجربیه؟ چون خیلی از اطرافیانم معتقد هستن کسایی که رشته ی تجربی انتخاب کردن نود و هشت درصدشون بیکارن!

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   سختی و آسونی هر رشته ای بستگی به این داره که اون رشته با روحیات و توانایی های شما سازگاری داره یا نه؟
   برای پی بردن به این موضوع لازمه که ابتدا «ویژگی های شخصیتی خودتون» رو بشناسید و بعد با شناخت رشته ها و شغل ها، ببینید کدوم رشته و شغل با روحیات شما سازگاری بیشتری داره؟
   یکی از کارهایی که در این خصوص میتونید انجام بدید طی کردن «دوره غیرحضوری انتخاب رشته نهم مکتب یار» هست که به رایگان میتونید ازش استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 17. نیما می‌گه:

  من دانش آموز کلاس نهم هستم راستشو بخوایید من به رشته تجربی و مهندسی مکانیک علاقه دارم معدل ریاضیم یه خورده پایینه من باید کدوم رشته رو برادرم لطفا راهنماییم کن مرسی

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به این که مهندسی مکانیک و رشته تجربی فضاهای متفاوتی نسبت به همدیگه دارن، پیشنهاد می کنم علایق تون رو بیشتر بررسی کنید.
   شما میتونید در این خصوص از دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار هم استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 18. یلدا می‌گه:

  سلام استاد … من دانش آموز پایه ی نهم هستم و معدل خوبی دارم ولی هنوز هیچ شناختی رو از علایق خودم ندارم و نمیدونم امسال چه رشته ای رو باید انتخاب کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

 19. ناشناس می‌گه:

  سلام..دانش آموز کلاس نهم هستم.من اصلا اراده درس خوندم ندارم وبرای همین امتحانات ترم اول حتی یکی از کتابها رو هم کامل نخوندم..و با این وجود معدلم 19/61شد…من از اولم برای اینکه همه میگفتن رشته تجربی حفظ کردنی زیاد داره کم کم به سمت ریاضی کشش پیدا کردم..و به مرور کاملا مطمئن شدم که می خوام برم ریاضی…من ریاضیم همیشه 20بود تااینکه امسال دبیری داریم که اصلا درس نمیده و بخاطر دانشگاه خودش اکثرا سر کلاس نمیاد و به همین دلیلم که من اراده ندارم زیاد درس بخونم و تو خونه پیگیری کنم تمرینها رو…ریاضیم افت کرده وامسال ریاضی18/5شدم ودیگه ترس از اینکه نتونم تو این رشته موفق باشم علاقم رو تا حد زیادی کاهش داده..به نظر شما این افت یک ساله و تغییر نظر یک دفعه ای رو باید بخاطر این شیوه تدرس ودبیر در نظر نگیرم یا مهم هست..وهمچنین ریاضی برام از همه درسها راحت تره چون حوصله و وقت درس خوندن رو ندارم..ممنون میشم کمک کنید…راستی رشته ریاضی کتاب هاش بیشتر فرمولی هست تا حفظ کردنی درسته؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان، کتاب های درسی این رشته رو از اینجا انتخاب و مشاهده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 20. atiye می‌گه:

  سلام خسته نباشید من امسال باید انتخاب رشته کنم اما نمیدونم چیکار کنم چون نمیدونم چرا به ریاضی و فیزیک علاقه دارم ولی از تجربیم متنفر نیستم بطور کلی نمیدونم علاقم چیه براساس علاقم انتخاب کنم اگه موفق نشم چی؟برا خانومام بازار کار خوبی نداره واین کاروسخت تر میکنه از طرف دیگه من اصلا در مورد شغلاش مثلا معماری اطلاعاتی ندارم و حتی فرقش رو با عمران نمیفهمم.از یه طرف دیگه نمیدونم استعداد دارم یانه در این زمینه .چون ریاضیم بگیر نگیر داره تیزهوشانم درس میخونم ولی انچنان هم ریاضیم خوب نیس که بگم خارق العدس یا هر کی باهام یکم معاشرت کنه بگه تو واقعا واسه ریاضی ساخته شدی!!!ولی ریاضیم بد نیس از طرف دیگه هم میترسم کم بیارم نتونم زده بشم نکشم .الان دقیقا باید چیکار کنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به اینکه اشاره کردید نسبت به رشته ها اطلاعات چندانی ندارید بهتره شروع به شناخت شغل ها کنید و شغلی که متناسب به روحیات شما بود رو به عنوان هدف انتخاب کنید. بعد ببینید شرایط ورود به اون شغل چیه؟ مثلاً نیاز به چه مدرکی داره؟ در قدم بعدی ببینید برای به دست آوردن اون مدرک باید وارد چه رشته دانشگاهی شد؟ و در قدم آخر ببیند برای ورود به اون رشته دانشگاهی باید چه رشته ای رو بعد از سال نهم انتخاب کنید؟

   پس پیشنهاد می کنم آگاهی تون رو نسبت به شغل ها بیشتر کنید.

   شاد و پیروز باشید

 21. ناشناس می‌گه:

  سلام استاد .من دانش آموز سوم راهنماییم و امسال باید رشته انتخاب کنم معدل ترم اولم 19.86اومد.هنوز سر در گمم که چه رشته ی انتخاب کنم .من تصمیم داشتم که تجربی انتخاب کنم ولی با هر کی مشورت میکنم میکن که همه دارن تجربی انتخاب میکنن و این باعث میشه که شغلی واسه من نباشه یا اینکه پشت کنکور بمونم چون سخته از طرفیم خانوادم اسرار دارن تجربی بخون .نمیدونم کدوم تصمیم درست میشه منو راهنمایی کنین

 22. بنده ی خدا می‌گه:

  من به طرز عجیبی گیج شدم خودم هم نمیدونم چه رشته ای برم .میخوام کامپیوتر رو فراتر از فنی حرفه ای و هنرستان بخونم ولی نمره ی ریاضیم نسبتا افتضاحه چی کار کنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   پیشنهاد می کنم راجع به جزئیات رشته کامپیوتر اطلاعات خوبی رو از شاغلین، دانشجویان ترم آخر و اساتید این رشته به دست بیارید و با شرایط لازم برای موفق شدن در این رشته بیشتر آشنا بشید.

   شاد و پیروز باشید

 23. ناشناس می‌گه:

  معصومه باسلاممن دانش اموزرشته ریاضی پایه ی دهم هستم من تاپارسال علاقه ی شدیدی به ریاضی داشتم ولی امسال باسختی هاش اشناشدم ولی البته بابیکاری رشته های ریاضی علاقه من اینه که به مشکلات جامعه کمکم کنم واستعدادم دردرک مطلب ومشاوره دادن وسخنرانیه به نظر شما چه رشته وچه شغلی برای من مناسبه .باتشکر

 24. مهسا می‌گه:

  سلام از مطالب خوبتون ممنونم
  من نهم هستم ومعدلم 20هستش خیلی زیاد به ریاضی علاقه مندم درحدی که وقتی دبیر ریاضی نمیاد من به جای اون تدریس میکنم .خانواده ودوستان میگن که حتما وارد رشته ریاضی فیزیک بشم واگه یه رشته دیگه بردارم حیف میشم ولی خودم میترسم که وارد اون رشته بشم میترسم نتونم به اون شغل دلخواهم برسم
  درزمن می خواستم بدونم برای رشته حسابداری اگه از ریاضی فیزیک برم بهتره یا ازرشته دیگه؟ ممنون

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!
   ممنون از شما

   راه رهایی از ترس انتخاب رشته ای که دیگران میگن شما در اون رشته توانایی دارید، اینه که ببینید اون شغل های اون رشته متناسب با علایق و توانایی های شما هست یا خیر…
   اتفاقاً انتخاب رشته حسابداری هم بستگی به این داره که توانایی های شما ایجاب میکنه که از چه مسیری وارد این رشته بشید.
   پیشنهاد می کنم اولاً ویژگی های شخصیتی خودتون(علایق و توانایی ها) رو کشف کنید؛ ثانیاً با بررسی شغل های موردنظر ببینید کدوم شغل با ویژگی های شخصیتی شما تناسب بیشتری داره.
   در این زمینه می تونید از دوره رایگان انتخاب رشته نهم مکتب یار هم استفاده کنید.

 25. آبدان می‌گه:

  با سلام خدمت مکتب یار عزیز
  من علاقه ی شدیدی به شغل های پزشکی و مهندسی کامپیوتر دارم ولی این دو شغل راهی کاملا جدا ازهم دارن و من باید امسال انتخاب رشته کنم . می تونم بگم مهندسی کامپیوتر رو خیلی بیشتر از پزشکی دوست دارم ولی من رو از رشته ی کامپیوتر با حرف هایی مثل بیکاری ، درامد کم ، درسای سخت ریاضی و … ترسوندن به نظر شما من چه کاری باید انجام بدم ؟ به نظر شما تا زمانی که من وارد بازار کار بشم اوضاع مهندسی کامپیوتر بهتر نمیشه ؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   موفقیت در یک رشته بستگی به این داره که چقدر در اون رشته توانایی و مهارت دارید؟ یک مهندس کامپیوتر ممکنه هنوز شغلی پیدا نکرده باشه و مهندس کامپیوتر دیگه ای بخاطر مهارت های جانبی خودش همیشه کار براش باشه که برخی پیشنهادها رو هم رد کنه…
   بنابراین پیشنهاد میکنم در مورد رشته هایی که مطابق با علایق خودتون هستند اطلاعات بیشتری کسب کنید تا قبل از انتخاب رشته بدونید که رشته ای که انتخاب می کنید چه جزئیاتی (از قبیل درس ها، شغل ها، توانایی های مورد نیاز، فرصت های شغلی و…) داره.

   شاد و پیروز باشید

 26. ناشناس می‌گه:

  سلام استاد من دانش اموز سال نهم هستم. از دوره رایگان و عیر حضوری شما استغاده کردم و متوجه شدم که تیپ شخصیتی من اجتماعی هست. من علاقه زیادی به دبیری دارم و معدل نوبت اولم 19.75شده اما ریاضیم بیسته. الان نمیدونم رشته ریاضی بردارم یا تجربی؟ می ترسم اگه ریاضی بردارم نتونم بخونم. به نظرتون چیکار کنم؟ لطفا راهنماییم کنید.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   با توجه به اینکه اشاره کردید به دبیری علاقه زیادی دارید، بهتره این رو هم مشخص کنید که به آموزش دادن چه مباحثی علاقه مند هستید؟ مباحث مربوط به رشته ریاضی، تجربی یا…؟

   شاد و پیروز باشید

 27. امید می‌گه:

  با سلام من در مدرسه ی تیزهوشان درس می خونم و رتبه ی سوم رو دارم و خیلی به ریاضی و فیزیک علاقه دارم و اطرافیان می گن که اگر رشته ی تجربی برم بازار کار و درآمد خوبی داره و رشته ی ریاضی بازار کار و درآمد خوبی نداره ولی خودم بیشتر به شغل های رشته ی ریاضی علاقه دارم لطفا راهنماییم کنید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   تحقیقات علمی نشون دادن که انسان ها در شغلی موفق تر هستن که بهش علاقه دارن و در اون شغل استعداد دارن.
   با این حساب تصمیم و انتخاب با خودتونه.

   شاد و پیروز باشید

 28. نازنین شریفی می‌گه:

  با سلام
  من پایه ی نهم هستم.معدلم بیست هستش و تا الان هم معدل ریاضیم همیشه بیست کامل بوده.خیلی به ریاضی علاقه دارم و میدونم که اگه برم رشته ی ریاضی میتونم موفق بشم.پدر و مادرم مخالفن و میگن که فقط باید بری تجربی.میگن بازار کار ریاضی برای خانم ها خوب نیست و نمیتونی توش موفق شی.اما معلمم و دوستام میگن ریاضی.از هرکسی هم که میپرسم میگه اول علاقه مهمه.چند روز پیش که برگه ی هدایت تحصیلیم رو دادم به مدرسه اولویت اولم تجربی بود.امروز رفتم و تغییرش دادم و اولویت اولم رو گذاشتم ریاضی.
  به نظرتون با وجود مخالفت خانوادم کارم درست بود یا غلط؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   این موضوع بستگی به ارتباط موثری داره که با والدین تون برقرار می کنید. پیشنهاد می کنم در این خصوص کتاب «تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان» رو هم خودتون مطالعه کنید و هم به والدین عزیزتون این کتاب رو هدیه کنید.
   این کتاب رو میتونید از این لینک تهیه کنید.

   شاد و پیروز باشید

 29. صبا می‌گه:

  سلام من پایه نهمم و خیلی گیج شدم سر انتخاب رشته.من به ریاضی و فیزیک خیلی علاقه دارم ینی واقعا از کلاس هاش لذت میبرم ولی زیستم دوست دارم ولی نه به اندازه ریاضی چون خیلی حفظیه و من چیزای مفهومیو خیلی بهتر درک میکنم سر کلاس ها هم بازم ب خوبی ریاضی نیست.نمیدونم شاید این به خاطر معلمه؟! به هرحال با توجه به رقابت شدید در تجربی و اینکه اصلا علاقه ای دکتر شدن ندارم ریاضی زدم ولی تنها نگرانیم مال بعدشه که من با توجه به تحقیقایی که کردم از هیچ رشته دانشگاهی ریاضی خوشم نمیاد.چون بیشترشون با طراحی سروکار دارن و من اصلن استعداد هنری و طراحی ندارم.از طرفیم علاقه خییییییییلی خیلی شدیدی به زبان انگلیسی دارم و خیلیم توش قویم.حالا ترسم از اینه که شاید اگه تجربی برم به این درس علاقه پیدا کنم..خیلی نگرانم به نظرتون چیکار کنم؟

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   همراه گرامی مکتب یار سلام!

   تصمیم گیرنده شما هستید و ما هیچ وقت نمیگیم که چه رشته ای رو انتخاب کنید ولی چیزی که مهمه اینه که انتخاب تون بر اساس علایق و استعدادهای واقعی تون باشه.
   همچنین انتخاب تون با بررسی جزئیات شغل های مورد نظرتون باشه؛ جزئیاتی مثل توانایی های مورد نیاز، جنسیت، ویژگی های شخصیتی مورد نیاز، محدودیت ها و…

   شاد و پیروز باشید

 30. ناشناس می‌گه:

  منظورتون تایپ ده انگشتی فارسی است یا انگلیسی؟

 31. z می‌گه:

  سایت تون عالیه ممنون

 32. هونام سنگ می‌گه:

  سلام ممنون از سایت خوب و راهنمایی عالیتون موفق و موید باشید دوست عزیز

 33. کیما می‌گه:

  من واقعا دلم میخواد امسال کنکور ریاضی بدم ولی خانواده میگن کنکور تجربی من عاشق رشته ی مهندسی کامپیوترم ولی همه میگن نهههههههههههههههه چون تو این رشته نمیتونی شغلی پیدا کنی …… خوش به حال هرکی ک کامپیوتر میخونه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»