Encourage-MaktabYar
چگونه دانش آموزان را تشویق کنیم؟
10 / نوامبر / 2015
نمایش همه

فرزندانمان را برای چه فردایی با سواد می کنیم؟

maktabyar

اگر شما خواننده گرامی از نسلی باشید که در دوران کودکی و نوجوانی، فردی را با عنوان “باسواد” در جامعه می شناختند که صرفاً توانایی خواندن و نوشتن داشت، به خوبی به یاد دارید که هرکس دارای این توانایی منحصر به فرد در آن زمان بود، به عنوان فردی شاخص در جامعه شناخته می شد و از سوی دیگران مورد احترام و ستایش قرار می گرفت.

اما با گذشت زمان، این معادله دچار تغییرات اساسی گردید؛ به گونه ای که افراد توانا در مهارت خواندن و نوشتن، به شدت برتعدادشان افزوه شد و همین عامل، سبب گردید تا جایگاه اجتماعی افراد در جامعه، به عوامل دیگری بستگی پیدا کند که از مهم ترین آن ها می توان به داشتن “مدرک تحصیلی” اشاره کرد.
امروز، همان عصری است که مدرک تحصیلی منزلت اجتماعی می آورد ولی خبری که برایتان دارم این است که امروزی که از آن صحبت شد، در حال غروب است! و چندی بعد، سپیده ی صبحی را نظاره گر خواهیم بود که ارزش اجتماعی یاد شده، نه به توانایی خواندن و نوشتن افراد بستگی دارد و نه به در آغوش گرفتن کاغذی به نام مدرک تحصیلی!
آگاهی از پاسخ سوالات زیر شما را به حرکت در “مسیر درست آینده” سوق خواهد داد:

1- در آینده به چه کسی با سواد خواهند گفت؟
ما با فردایی مواجه هستیم که سرعت تغییرات در جهان، چندین برابر امروز خواهد بود. همانگونه که سرعت تغییرات در عصر کنونی قابل مقایسه با 10 سال پیش نیست! به عنوان مثال 10 سال قبل، در کمتر خانه ای وسیله ای به نام کامپیوتر وجود داشت، اینترنت که جای خود را دارد! یا گوشی های تلفن همراه که در آن زمان بیش تر مخصوص اقشار پردرآمد جامعه بود، امروز دیگر به وسیله ی بازی کودکان تبدیل شده است!
اگر فردی با آمادگی لازم وارد دنیای سریع آینده شود، طوری که “توانایی هماهنگ کردن خود با سرعت تغییرات” را داشته باشد، در میان خیل عظیم از افرادی که بدون آمادگی وارد آن دنیا شده اند، متمایز بوده و تبدیل به شخصی خواهد شد که دیگران، او را “موفق” می نامند و “باسواد” می خوانند. همان گونه که امروز به کسی موفق و باسواد می گویند که صرفاً تحصیلات عالیه دارد. البته همان طور که احساس می کنید، این “امروز” در حال غروب کردن است و دیری چند، طلوع فردایی “سریع” را شاهد خواهیم بود! فردایی که تغییراتش لحظه به لحظه است…!

2- چگونه باسواد (از نوع فردا) شویم؟
تا این جا دریافتیم که برای درخشش در عصر آتی، باید خود را با تغییرات سریع آن زمان هماهنگ کرد و در واقع “توانایی هماهنگ کردن خود با تغییرات” که در آینده با آن مواجه هستیم را به دست آورد. اما چگونه می توان به این توانایی رسید؟
شاید پاسخی این گونه بشنویم که با افزایش مهارت های تخصصی در رشته تحصیلی خود، به فردی کارآمد و موفق تبدیل خواهید شد. اما آیا در دنیایی که هر روز، به سرعت تغییرات افزوده می شود، داشتن تنها مهارت تخصصی، کافی خواهد بود؟ دنیایی که در آن، تغییرات و ارتقا در همین مهارت های تخصصی نیز “به سرعت” انجام خواهد پذیرفت!
اما واقعاً چگونه می توان برای چنین فردایی آماده شد و یا فرزندان و دانش آموزان خود را به سلامت راهی این فردای برق آسا نمود؟
برای این که یک فرد، به شخصی در دنیای سریع آینده تبدیل شود که در آن جا او را “باسواد” بخوانند، باید به تدریج و البته مستمر، خصوصیاتی را در خود پرورش دهد که در نهایت، به حد بسیار خوبی از آن خصوصیات دست یافته باشد. به نمونه هایی از این خصوصیات که برای “فردای سریع” ضروری هستند، توجه کنید:

1- مهارت تخصصی
همان چیزی که امروز در کوی و برزن این قدر به آن تاکید می شود، فردا نیز دارای اهمیت خواهد بود (فردا هرچه که باشد، به متخصصین عرصه های مختلف، ازجمله معلمین، مهندسان، پزشکان، تکنسین ها و… نیاز خواهد داشت) اما تفاوت چشمگیر دنیای سریع فردا با امروز در این است که در کنار مهارت های تخصصی رشته ی خود، برای موفقیت در عرصه های مختلف زندگی موارد دیگری وجود دارند که به عنوان مکمل مهارت های تخصصی افراد و بعضاً مهم تر از آن مهارت ها قلمداد خواهند شد.


2- هوش مالی
شخصی با درآمد بالا در دنیای امروز را در نظر بگیرید که می تواند زندگی بسیار مرفهی برای خود و خانواده اش مهیا کند. اما با وجود درآمد زیاد، با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که گویا درآمدش با این که زیاد است ولی کافی نیست! در زندگی این شخص، یک جای خالی احساس می شود و آن جای خالی “هوش مالی” است که در سال های آتی، هر شخص برای زندگی بهتر به این نوع ابزار نیاز خواهد داشت.


3- توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران
در همه جای دنیا از جمله کشور ما ایران، شخصی که با عنوان “معرف” از او یاد می شود، در اکثر مواقع، از اعتبار بیش تری نسبت به مدرک تحصیلی برخوردار است. حال اگر شخصی دارای صلاحیت لازم برای کسب شغلی را داشته باشد ولی از قدرت ارائه و معرفی خود محروم باشد، به آن جایگاه شایسته ی خود نخواهد رسید. این موضوع در آینده نیز یکی از عواملی است که هم می توان از دید منفی به آن نگاه کرد و هم می توان با کسب مهارت های لازم در این خصوص، از خیل عظیمی که خود را برای فردای خیالی آماده کرده اند، پیشی گرفت.

shyness-speaking-not-enough
4 – یادگیری همیشگی
ما امروز نیز شاهد اهمیت به روزرسانی خود در زندگی شخصی و حرفه ای هستیم، اما فردایی که از آن حرف می زنیم، با سرعتی در حال تغییر خواهد بود که اگر شخصی به طور مداوم در حال یادگیری و به روزرسانی نباشد، با مشکلی جدی مواجه خواهد بود. چون در دنیایی نفس خواهد کشید که نیازهای ماه بعدش برای حیات، با نیازهای ماه کنونی اش، کاملاً متفاوت خواهد بود. پس شگفت انگیز است اگر قدم های خود، فرزندان و یا دانش آموزان مان را طوری تنظیم کنیم که سر از فردای مورد انتظارشان درآورند، نه فردای خیالی…!

after-school-learning1

 

برای شروع به حرکت کردن در این مسیر، یکی از ابزارهایی را که در دنیای سریع فردا، به شدت به آن نیاز خواهیم داشت، برایتان معرفی می کنم:
تایپ سریع…
سایت یوتایپ ، سایتی مناسب برای به دست آوردن این ابزار است.

 

utype
شاد و سریع باشید!

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

2 دیدگاه ها

  1. yasin می‌گه:

    سلام اقای مرادی خسته نباشید. من از شما بسیار متشکرم به خاطر زحمت هایی که برای من کشیده اید و این سایت بسیار عالیست و اگر مطالب افزایش یابد و همینطور پیش بروید بسیار علیست ممنون {یاسین یونسی}

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»