Encourage-MaktabYar
چگونه دانش آموزان را تشویق کنیم؟
10 / نوامبر / 2015
speed
چگونه فرزند تندخوانی داشته باشیم؟
05 / دسامبر / 2015
نمایش همه

چگونه با سرعت به اهداف خود برسیم؟ – راز رسیدن به هدف

هدف

 

چند وقت پیش به عنوان یک معلم، در یکی از کلاس های آموزشی متوجه نکته ی جالبی در مورد نگرش دانش آموزان به هدف شدم. من از آن ها پرسیدم که هدف شما از درس خواندن چیست؟ مسلماً انتظار شنیدن حرف های کلیشه ای را از آن ها داشتم؛ چون خود من هم در دوران دانش آموزی گاهی اوقات بدون تفکر به سوال، شروع به پاسخ دادن می نمودم و البته این موضوع، بیش تر در دنیای امروز و دنیای سریع فردا متداول است؛ چون در حال پیش روی به جهتی هستیم که مایلیم کمتر به خود زحمت دهیم و به نوعی همه چیز در حال فست فودی شدن است، حتی فکر کردن!

وقتی تصویر روشنی در ذهن فرزندان در مورد “فرد مفید جامعه” حک نشده باشد و به صورت واضح، با ویژگی های آن فرد آشنا نباشند، مسلماً صحبت از تبدیل شدن به فرد مفید جامعه که برخی دانش آموزان آن را مطرح می کنند، کلیشه ای بیش نخواهد بود! علت دیگر کلیشه ای بودن این حرف این است که نیازی به فکر کردن نیز ندارد!

اما در بین همه ی این کلیشه های تکراری، نکات ریز و پنهانی را می شد شکار کرد! این که برخی دانش آموزان، به واقعیتی که هنوز در آن تردید داشتند، اشاره می کردند. واقعیتی که بیش تر بزرگسالان در واقعی بودن آن به یقین رسیده اند! این که هدف از درس خواندن، صرفاً گرفتن مدرک تحصیلی است و بس!

همچنین با موارد جالبی مواجه شدم که این بار به جای واقعیت، از تصورات اشتباهی خبر می داد که در بین این گروه از دانش آموزان رواج پیدا کرده است: تصور سوار شدن در قطار مناسب برای رسیدن به مقصد مناسب! 

دانش آموزی که تصور می کند با درس خواندن، به “راحتی در آینده” خواهد رسید، محصلی که خیال می کند با تحصیل کردن، قدرت اعلام نظر در جمع را به دست خواهد آورد و به طور کلی کودکان و نوجوانانی که بر این باورند که به توانایی استفاده از آموخته های خود در “زندگی” دست پیدا خواهند کرد و نهایتاً با «مدرک زندگی» فارغ التحصیل خواهند شد!

حرف های به حـقّ این دانش آموزان، خبر از سوار شدن در قطاری را می دهد که مقصد آن با هدف مسافرینش در تضادی پنهان است. جالب تر این که این تصورات اشتباه، اغلب از سوی دانش آموزانی با نمرات بالا دیده می شود!

دانش آموزانی که امروز به دلیل نمرات بالا مدال افتخار بر گردن آن ها آویخته می شود. غافل از این که در فردای سریع، چیزی که بر گردن آن ها آویخته خواهد شد، مدال بی کاری و در بعضی موارد مدال فقر خواهد بود… مگر این که قبل از ورود به آینده، با ابزارهای مورد نیاز آن آشنا شده باشند و با کوله باری پر وارد آن آینده شوند.

چگونه با سرعت به اهداف خود برسیم؟

رسیدن به هدف، بدون شک آرزوی همه ی انسان هاست. شخصی که به هدف مناسب خود رسیده است از زندگی اش لذت می برد. اما گاهی این اهداف بر خلاف آینه کنار اتومبیل، از آن چه که در اطراف خود می بینیم، از ما دورتر هستند و حتی با تلاش کردن و سرعت گرفتن برای نزدیک شدن به آن ها، از ما دورتر نیز می شوند.

اما چه اتفاقی می افتد که برخی علی رغم تلاش کردن و عمل کردن به حرف افرادی که آن ها را به دنبال کردن اهداف شان راهنمایی می کنند، نتیجه مطلوبی نمی گیرند و ناگهان متوجه سوار شدن در قطاری می شوند که دیگر خیلی از مقصد فاصله گرفته است و تغییر مسیر دادن از آن قطار سریع السیر، کاری سخت خواهد  بود.

برای پی بردن به این حقیقت و آشنا شدن با راه حلی که دانش آموزان و فرزندان تان را با سرعت و دقت بیشتری به هدف خود نزدیکتر کند، بایستی مواردی را در نظر داشت که آگاهی یافتن از آن ها برای رسیدن به هدف، بسیار موثر خواهد بود.

انتخاب هدف

هنگام انتخاب رشته دبیرستان دانش آموزان، به وفور مشاهده کرده ام که این انتخاب، صرفاً بر اساس چشم و هم چشمی ها و یا روشی حرفه ای تر به نام سنجش با استفاده از عددی به نام “نمره” صورت می گیرد.

در این نوع انتخاب، هیچ توجهی به توانایی، علاقه و پیش زمینه های شخصی دانش آموز که در طول زندگی کسب نموده است نمی شود. خب مسلماً این زمان، همان زمان سوار شدن در قطار اشتباهی است که هر چه سرعت می گیرد، پیاده شدن از آن سخت تر خواهد شد!

در انتخاب هدف برای فرزندان، بایستی تا جایی که امکان دارد متوجه “خطای دید” آن ها باشیم. خطای دیدی که بدون شک دانش آموزان را از هدف اصلی خود دور خواهد کرد. این مصونیت از خطای دید، به “کسب آگاهی” در مورد اهداف و انتخاب آن ها به صورت “شفاف و واضح” بستگی دارد. هرچه هدف روشن تر باشد، مشاهده ی راه برای رسیدن به هدف، ساده تر خواهد بود.

هدف هدف ؟!

گاهی اوقات افراد، چیزهایی را به عنوان هدف خود در نظر می گیرند که در واقع اثر همان خطای دید را یادآور می شود. به عنوان مثال، فردی که هدف خود را رسیدن به ثروت معرفی می کند و برای آن تلاش می نماید، از هدف اصلی خود که اتفاقاً در همه ی انسان ها یکسان است، بی خبر است.

همین غفلت، موجب آن می شود که حتی در صورت رسیدن به هدف مورد نظر آن شخص، احساس خوب و آرامشی را که باید آن هدف برایش به ارمغان می آورد، در جایی پیدا نکند. بله همین احساس خوب که آرامش و رضایت را به افراد هدیه می دهد، هدف نهایی هر انسان است.

هرکس هر چیزی را که در زندگی بخواهد، فقط و فقط در صورتی که به این “احساس آرامش و رضایت درونی” دست یافته باشد، کام آن چیز برایش شیرین خواهد بود. فرقی نمی کند که آن چیز بسیار ساده و یا بسیار گران قیمت!

راز رسیدن به هدف چیست ؟

پس از این که شخص، هدف اش را به روشنی انتخاب کرد و از هدف نهایی و مشترک همه ی انسان ها نیز آگاه شد، نوبت انتخاب مسیری است که باید در روند رسیدن به هدف، از آن عبور کند.

راهی که متداول است و بیش تر شنیده می شود این است که تلاش کن! این جمله درست است ولی در زمان امروز جمله ی شفافی نیست و ممکن است دانش آموز را گمراه کند. او با خود فکر می کند که:

  • باید برای چه چیزی تلاش کنم؟
  • چگونه تلاش کنم؟
  • چه تضمینی هست؟

و سوالاتی از این قبیل که از جمله ی درست ولی نامفهوم “تلاش کن” دریافت می گردد.

اگر می خواهیم فرزندمان در مسیر درستی برای تلاش کردن قرار گیرد و در حین گذراندن مسیر نیز لذت ببرد، در وهله ی نخست بایستی از بیان عبارات کلیشه ای که او را گمراه می کنند، دوری کنیم. در عوض او را به طی کردن مسیری رهنمون شویم که شفاف، روشن، واضح و کارآمد است. مسیری که به جای بیان عبارات کلیشه ای و نامفهوم، از مفهومی به نام “معماری درون” خبر می دهد.

معماری درون، یعنی آماده سازی خود برای رسیدن به هدفی که درست انتخاب شده است. اما این عبارت نیز  می تواند برای دانش آموز، کلیشه ای، گنگ، مشکل و نامفهوم باشد! مگر این که در ابتدا، خود ما با این مفهوم آشنا شده باشیم.

جیم ران، یکی از سخنرانان انگیزشی جهان می گوید: دنبال کردن موفقیت مثل دنبال کردن پروانه ای است که با نزدیک شدن به آن، از ما دور می شود. موفقیت به آن چیزی که “می شویم” بستگی دارد.

 


این سخنران انگیزشی می گوید که هر فرد با پرسیدن یک سوال کلیدی، می تواند راه رسیدن به هدفش را پیدا کند. این که “اگر هدفش جاندار بود و حق انتخاب داشت، چه کسی را انتخاب می کرد؟جیم ران این سوال کلیدی را در مورد انتخاب همسر مثال زده است. شخصی که از نظر ما ایده آل است، خودش چه فردی را برای زندگی مشترک انتخاب می کند؟

خصوصیات آن فرد که هدف ما آن را بر می گزیند چیست؟ با پاسخ به این سوال، در واقع راه رسیدن به هدف را پیدا کرده ایم! راه رسیدن به هدف، تبدیل شدن به همان شخصی است که هدف ما، اورا برای خود بر می گزیند!

بنابراین کاری که ما باید انجام دهیم این است که باید تلاش کنیم تا تبدیل به شخصِ مناسبِ هدفِ خود شویم! هدفی که در ذهن ما «جان دار» شده است. جیم ران این موضوع را با مثال انتخاب همسر، برایمان بسیار روشن کرده است.


 

این تلاشی معنادار و واضح می باشد. تلاشی که ما را به شخص مناسب هدف مان تبدیل می کند. آیا پس از تبدیل شدن ما به این شخص، هدف مان می تواند گزینه ی دیگری برای انتخاب داشته باشد؟! برعکس! این ما هستیم که بعد از تبدیل شدن به شخص مناسب هدف مان، گزینه های فراوانی را برای انتخاب در پیش روی خود خواهیم دید!

در واقع چیزی که یک روز برایمان هدفی دور از دسترس بود، با تبدیل شدن به شخص مناسب آن هدف، به گزینه ای تبدیل خواهد شد که منتظر انتخاب شدن توسط ماست! این کاملاً منطقی می باشد. چون آن هدف، شخصی را می بیند که متناسب با خودش است!  بنابراین انتخابی به جز ما نمی تواند داشته باشد.

چیزی که مدرسه به فرزندتان یاد نمی دهد را شما یاد دهید !

با توجه به اینکه راه درست رسیدن به هدف در هیچ مدرسه ای آموزش داده نمی شود، چه خوب است خودمان به فرزندمان این قدم ها را این گونه آموزش دهیم که:

  • اولاً هدف را واضح و روشن انتخاب کند.
  • ثانیاً هدفش از رسیدن به هدف را بداند(رضایت درونی)
  • قدم آخر که مهم ترین قدم می باشد، راهی را پیش روی او قرار دهیم که به جای تلاش های بی حاصل، سبب رشد و بالندگی او در همه ی عرصه های زندگی شود.

درحقیقت برای رسیدن به هدف باید راهی که به جای حرف های کلیشه ای مانند “تلاش کن” و “سخت کار کن” و… از حرف هایی نو و تازه سخن می گوید انتخاب کرد. حرف هایی که باعث سوار شدن در قطاری می شود که در نهایت فرزندان را به همان هدفی که دُرُست انتخاب کرده اند خواهد رساند. نه جای دیگر…
قطاری که روی آن نوشته شده: به شخص مناسب هدفت تبدیل شو!

در پایان به شما پیشنهاد می کنم کتاب مدرک زندگی را که دستورالعمل هایی خانگی را در اختیار شما قرار می دهد تا فرزندتان را برای زندگی در دنیایی واقعی آماده کنید تهیه نمایید. این کتاب تا حد بسیار خوبی کمبودهایی که دانش آموزان در مدارس با آنها مواجه هستند را جبران می کند و تمام تلاشش این است که فرزندان این مرز و بوم را با دستِ پُر به آینده رهسپار کند.

شما می توانید این کتاب را به صورت دانلودی و یا پستی از طریق دکمه های زیر تهیه کنید:
kh-download

kh-posti

کتاب مدرک زندگی

نمای کلی کتاب مدرک زندگی در تصویر زیر قابل مشاهده است:

فهرست کتاب مدرک زندگی

 

kh-download

kh-posti

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»