هدف
چگونه با سرعت به اهداف خود برسیم؟ – راز رسیدن به هدف
17 / نوامبر / 2015
Spark
چگونه مشکلات را حل کنیم؟
12 / دسامبر / 2015
نمایش همه

چگونه فرزند تندخوانی داشته باشیم؟

speed

امروزه با  توجه به رشد سریع تکنولوژی و طبیعتاً سرعت گرفتن آن در آینده، لزوم هماهنگ کردن فرزندان با سرعت تغییرات در جامعه به شدت احساس می شود. یکی از ابزارهای لازم که به این هماهنگی کمک بسیار زیادی می کند، مهارت تندخوانی است. استفاده از مهارت تندخوانی باعث می شود در زمان کمتری، مطالب بیشتری مطالعه شود. به عنوان مثال دانش آموزی برای خواندن یک فصل درسی، 5 ساعت زمان می گذارد. حال آن که دانش آموزی دیگر که به مهارت تندخوانی مجهز شده است، برای خواندن همان فصل، فقط 1 ساعت وقت خواهد گذاشت. مسلماً در این مثال، نتیجه ای که دانش آموز مجهز به مهارت تندخوانی می گیرد، 5 برابر بهتر از دانش آموزی است که از این مهارت ضروری محروم مانده است. این قانون طبیعت است!

 

این هنر پدران و مادران حرفه ای است که فرزندان خود را به یادگیری مهارت تندخوانی تشویق کنند. با آگاه شدن از مهارت تندخوانی، درواقع به دست آوردن مهم ترین توانایی هایی که هر فرد در آینده به آن نیاز خواهد داشت، بسیار آسان تر خواهد شد. او با یک تیر، 3 نشان خواهد زد! احساس خوب، هدف نهایی هر انسانی است.

 

با تندخوانی یادگیری همیشگی آسان تر می شود. همین امر موجب میسر شدن بروزرسانی شخصی شده و در نهایت به علت داشتن ابزارهای متناسب با زمان خود، احساس رضایت پدیدار می گردد.

چرا خیلی ها کند می خوانند؟

تا این جا با اهمیت تندخوانی آشنا شدیم و دریافتیم که داشتن این ابزار مهم چقدر فرزندان را در دنیای سریع تغییرات پیش خواهد برد. همچنین به این نکته پی بردیم که نداشتن این ابزار نیز، طبق قانون طبیعت به صورت عکس عمل خواهد نمود. اما واقعاً چرا پس از این که خواندن و نوشتن را یاد گرفتیم، نتوانستیم تندتر بخوانیم؟ چرا به مرور زمان، سرعت مطالعه مان برخلاف چیزهای دیگر افزایش پیدا نکرد؟ برای پاسخ به این سوال، بایستی با سرعت گیرهایی که در مسیر مطالعه مان قرار گرفته اند، آشنا شویم:

 1- کلمه خوانی

از همان ابتدا در مدرسه یاد گرفتیم که جملات کتاب را به صورت کلمه به کلمه بخوانیم. این امر علاوه بر محدود کردن حوزه ی دید که باعث می شود فقط کلمه ها دیده شوند، موجب پایین آمدن سرعت مطالعه می گردد. در صورتی که اگر به جای کلمه خوانی، بر روی جمله خوانی تاکید می شد، سرعت مطالعه به شدت افزایش پیدا می کرد. برای این که به جای کلمه خوانی، از جمله خوانی استفاده کنیم، بایستی تمریناتی در خصوص افزایش حوزه ی دید انجام شود. تمریناتی که متاسفانه نه در مدارس اثری از آن ها دیده می شود و نه در موسسات آموزش عالی…

2- برگشت غیرارادی چشم به عقب:

نه تنها برای دانش آموزان بلکه برای بزرگترها نیز پیش آمده است که هنگام کتاب خواندن، چشم شان به طرزی ناخودآگاه از سطر در حال مطالعه، به سطرهای دیگر سرک می کشد! این سرگردانی چشم نیز یکی از دلایل تاثیرگذار کندخوانی است. راه حل این مشکل، استفاده از انگشت دست هنگام مطالعه می باشد. همین یک تغییر کوچک – یعنی استفاده از انگشت – تغییر قابل توجهی را در سرعت مطالعه ایجاد خواهد نمود؛ کافیست یک بار امتحان کنید!

3- بلندخوانی

خواندن با صدای بلند و حتی با صدای پایین(به صورت لب خوانی) نیز باعث کاهش سرعت مطالعه در دانش آموزان می گردد. هنگامی که از دهان خود برای بیان کلمات استفاده می کنیم، صدای این کلمات به گوش مان رسیده و سپس به مغزمان منتقل می گردد. این مراحل، یعنی رسیدن به گوش و انتقال به مغز، فرایندی طولانی است. درحالی که اگر فقط با چشم مطالب را بخوانیم، آن ها مستقیماً از چشم به مغز منتقل می شوند.

 

طبق تحقیقاتی که از افراد موفق جهان انجام شده است، 70 درصد موفقیت ها از طریق مطالعه به دست می آیند. مطالعه، مسیر رسیدن به هدف را هموار و هموارتر می کند. مهارت تندخوانی یک ابزار ضروری برای افرادی است که خود را برای یک زندگی سعادتمندانه آماده می کنند. افرادی که توانایی هماهنگ نمودن خود با سرعت تغییرات جهان را به دست آورده اند! دلیل آن نیز همان گونه که ذکر شد، لزوم یادگیری همیشگی در فردایی است که همه چیز به سرعت در حال تغییر است؛ همان فردای سریع!

بدون شک شما پدر و مادر حرفه ای، با سهیم کردن فرزندان تان در آگاهی از این مهارت، آن ها را به سوی فردایی واقعی رهنمون خواهید شد. فردایی که از امروز ابزارهای لازم برای زندگی سعادتمندانه در آن را، در اختیارشان قرار می دهید. از این جهت، جا دارد که به شما تبریک بگویم!

 

شما می توانید با بهره گیری از اقدامات زیر، گوشه هایی از  مهارت قدرتمند تندخوانی را به آینده ی فرزندانتان هدیه کنید:

اقدام یک) از فرزند خود بخواهید که در عرض 1 دقیقه کتابی را مثل همیشه مطالعه کند. سپس تعداد کلماتی را که در این 1 دقیقه مطالعه نموده است (به جز حرف “و”) بشمارید و در گوشه ای یادداشت کنید: این، سرعت کنونی فرزند شما در مطالعه کردن است

اقدام دو) از فرزند خود بخواهید که برای بار دوم مطالعه را انجام دهد. با این تفاوت که این بار از انگشت خود برای مطالعه استفاده کند. این دفعه نیز تعداد کلمات خوانده شده در مدت 1 دقیقه را یادداشت نمایید: این، سرعت مطالعه فرزندتان، هنگام استفاده از انگشت می باشد
در صورت امکان، نتیجه ی این دو اقدام را در قسمت نظرات این مقاله ذکر کنید.

اقدام سه) مواردی را که در طول این مقاله به آن ها اشاره شد (مثل پرهیز از بلندخوانی، تلاش برای جمله خوانی به جای کلمه خوانی و…) را به صورت تدریجی و البته با حوصله و تشویق، در آن ها تقویت کنید.

اقدام چهار) از فرزند خود بخواهید انگشت اشاره ی خود را در جلوی چشم هایش گرفته و آن را به چپ و راست حرکت دهد. او بایستی تلاش کند که با نگاهش، حرکت انگشت را دنبال نماید. این حرکت بایستی از بالا به پایین و از پایین به بالا نیز انجام شود. با این تمرین به فرزندتان کمک می کنید که در هنگام مطالعه نیز، چشم هایش راحت تر بتوانند حرکت انگشتش را دنبال کنند.

اقدام پنج) شما نیز این تمرین را انجام دهید!

از این که به آینده ی واقعی فرزند خود اهمیت داده و این مقاله را مطالعه کردید سپاسگزارم.

 

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

10 دیدگاه ها

 1. الهام می‌گه:

  با سلام و عرض ادب .
  مطالبتون بسيار عالي و به روز هستند و اين موضوعي كه مطرح شده موضوعيست كه واقعا بايد مورد توجه افراد قرار بگيرد ودانش اموزان مهارت لازم رو كسب كنند چون روز به روز مطالب گسترده تر و بيشتر ميشه و افراد هم خودشون رو بايد مطابقت بدن با شرايط جديد وعلم روز .
  بسيار عالي محتوا بيان شده بود ممنون از زحمات شما .
  ارزوي موفقيت روزافزون براتون دارم.

 2. حیاتی می‌گه:

  با سلام خدمت شما وتشکر برای کتاب الکترونیکی دهکده فرزندان.امیدوارم به زودی شاهد ارائه ی بیشترروشهای جدیدوعلمی ارتباط با فرزندان خصوصا در حیطه امادگی بچه ها برای زندگی آینده شان.از جانب شما باشیم.پیروز وسربلند باشید

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام سرکار خانم حیاتی
   خوشحالیم که مطالعه کتاب الکترونیکی دهکده فرزندان رضایت شما را به همراه داشته است؛
   مجموعه مکتب یار امیدوار است ارائه روش های نو به والدین آگاهی مثل شما را درخصوص رهسپاری فرزندان به سوی فردای واقعی با انرژی فزون تری ادامه دهد تا در آینده درخت روابط بین والدین و فرزندان این مرز و بوم طروات و تازگی بیشتری داشته باشد.

 3. فاطمه می‌گه:

  سلام خسته نباشید مطالب واقعا مفید هستند با ارزوی موفقیت رور افزون برای شما استاد بزرگوار

 4. هاست لینوکس می‌گه:

  ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

 5. شکیلا می‌گه:

  مطالبتون خیلی قشنگ بود؛ خسته نباشید.

 6. ناشناس می‌گه:

  سلام علیکم
  با تشکر از شما خواهش میشود در مورد وسواس مطالعاتی بخصوص در دانش آموزان نمره اول حتماً مطلبی بگذارید.

 7. ناشناس می‌گه:

  سلام آقای مرادی خوبین من ازتون بسیار بسیار سپاسگزارم که فایل های صوتی تون در مورد انتخاب رشته خیلی به دردم خورد
  اما از یه طرف هم ازتون تاراحتم چون من که دهم خواهم رفت یعنی نمیتونم از سایتتون استفاده کنم
  خواهش میکنم اگه امکان داره دروس برای پایه دهم هم بزارین
  بسیار بسیار سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»