مراسم رونمایی از کتاب
مراسم رونمایی از کتاب مدرک زندگی + فیلم
01 / می / 2016
تغذیه در شب امتحان
چه چیزهایی را در شب امتحان بخوریم یا نخوریم؟
25 / می / 2016
نمایش همه

3 راهکار برای رفتار با فرزندان در شب امتحان

20

گاهی اوقات دانش‌آموزانی را در ایام امتحانات می‌بینم که گویا در حال سپری کردن چیزی شبیه «روز قیامت» هستند تا «شب امتحان»! قیامتی که پس از به صدا درآمدن صورِ اول توسط مدرسه، تمام دانش‌آموزان چندصباحی تعطیل شده  و پس از شنیدن صورِ دوم از جانب والدین، دانش آموزان به مدرسه بازگشته تا به اندوخته‌هایشان در طول یک سال تحصیلی رسیدگی شود! اما تفاوتی که روز قیامت با شب امتحان برای دانش‌آموز دارد این است که در روز قیامت همه به «عدل» نتیجه‌ی اعمال خود در دنیا را می‌بینند ولی در شب امتحان در هر خانه فضایی «متفاوت» بر هر دانش‌آموز حاکم است و آشنایی یا عدم آشنایی والدین با مهارت‌های ارتباطی در تعاملات با فرزندشان -بخصوص در ایام امتحانات- تا حد بسیار زیادی تعیین‌کننده‌ی موفقیت یا عدم موفقیت دانش آموزان خواهد بود.

 

والدین، معلمانی شبانه‌روزی

والدینی که با شیوه‌ی رفتار صحیح با فرزندشان در شب امتحان آشنا هستند و ثمره‌ی زندگی خود را هوشمندانه آبیاری می‌کنند، طبیعتاً فرزند آنها در بلندمدت نیز نتیجه‌ای  متفاوت از دانش‌آموزی خواهد گرفت که دغدغه‌ی والدین اش کوتاه‌مدت بوده و صرفاً خواهان مشاهده‌ی نمره‌ی بیست و یا اگر بخواهم بهتر بگویم «سرمه‌ی بیست» است. لذا یادگیری مهارت‌های ارتباطی با دانش‌آموزان برای والدین حتی بیشتر از ما معلمین الزامی است؛ چون والدین دانش‌آموزان در حقیقت معلمانی هستند که تعلیم و تربیت را از گهواره‌ی فرزندشان آغاز نموده‌اند و محتویات مدرک زندگی فرزندشان را در خلالِ زندگی تکمیل می‌نمایند.

 

شرایط محیطی فرزندتان را در شب امتحان «کالیبره» کنید!

کالیبره یا تنظیم کردن شرایط محیطی شب امتحان برای دانش‌آموزان اگرچه برای برخی اهمیت زیادی نداشته و صرفاً «دستور دادن قبل از امتحان» و «قضاوت کردن بعد از امتحان» را برای سپری کردن ایام امتحانات فرزند خود مناسب می‌دانند اما ذکر این نکته ضروری است که رسیدن به نتایج متفاوت مستلزم استفاده از راهکارهای متفاوت نیز هست. البته این را نیز قبول دارم که اگر سال‌ها پیش که دانش‌آموزان را در خانه و مدرسه شکنجه می‌دادند، کسی مقاله‌ای در خصوص رد تنبیه بدنی می نوشت، دیگران شاید او را دیوانه نیز خطاب می‌کردند!

 

« رسیدن به نتایج متفاوت، مستلزم بهره‌گیری راهکارهای متفاوت است. »

 

برای بُروزِ رفتار مناسب با فرزندان در شب امتحان و تبدیل‌شدن به یک برج مراقبت هوشمند برای رساندن آنان به فردای واقعی و به عبارتی فارغ‌التحصیل کردن آنها با مدرک زندگی، می‌بایست ابتدا از راهکارهای متفاوت آگاهی یافته و آن‌ها را تا جایی برایمان مقدر است رعایت کنیم. این رفتارها که در ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازم، علاوه بر این‌که باعث می‌شوند دانش‌آموز از سرپناه مناسبی هنگام طوفانِ شبِ امتحان برخوردار باشد، نتیجه‌ای که برای دانش‌آموزان و والدین شان به همراه می‌آورد بسیار متفاوت از نتیجه‌ای خواهد بود که به بهای کسب نمره‌ی بیست، اعتمادبه‌نفس را در فرزندان کاهش داده و ترس از شکست را در آن‌ها نهادینه کنیم! در ادامه چند رفتار که باعث رشد همه‌جانبه، واقعی و بلندمدتِ ثمره‌ی زندگی‌تان شده و با رعایت آن‌ها هم شرایط آرامی را برای فرزندتان و هم برای خودتان مهیا خواهیدکرد معرفی می‌کنم. رفتارهایی که با رعایت آن‌ها در ایام امتحانات هم باعث می‌شوید فرزندتان نتیجه‌ی واقعی از زحماتش را بگیرد و هم راحتی خیالِ حاصل از رشد همه‌جانبه‌ی فرزندتان را برای سال‌های بعدی خودتان سفارش می‌دهید.

 

1- مهربان‌تر باشید!

فضای شب امتحان برای دانش‌آموزان به‌اندازه‌ی کافی خاص و گاهی ترسناک هست؛ بااین‌وجود برخی والدین بجای هراس زُدایی از این ایام، با سختگیری‌های مُفرطانه و یا محرومیت‌های ناعادلانه، فضا را بیش‌ازپیش برای دانش‌آموزان غیرقابل‌تحمل‌ می‌کنند. شاید بگویید سخت‌گیری کردن باعث مجبور شدن او به درس خواندن می‌شود، اما من در جواب می گویم که اگر صرفاً به دنبال کسب نتیجه‌ی کوتاه‌مدت هستید و به بالا و پایین شدن نمره‌ی فرزندتان در یک امتحان بیش از بالا و پایین شدن اعتمادبه‌نفس او اهمیت می‌دهید و رشد سایر ابعاد شخصیتی او که حتی در دوران سالمندی شما با او همراه خواهد بود برایتان اهمیت چندانی ندارد می‌توانید با سخت‌گیری کردن و تهدید، فرزندتان را به کسب نمره‌ی بیست وادار کنید! اما اگر برای شما در کنار رشد صحیح تحصیلی فرزندتان، رشد و پرورش سایر ابعاد شخصیتی او نیز مهم هستند، سعی کنید در شب امتحان مهربان‌تر از گذشته باشید و با رفتار ملایم خود از غبار موجود در فضای شب امتحان بکاهید تا فرزندتان با دیدی شفاف‌تر و تنفسی سالم‌تر این ایام را سپری کند.

در ایام «امتحانات» با دانش آموزان بیش‌ از پیش «مهربان» باشیم…

 

2- کرکره را بکشید!

تمرکز حواس در شب امتحان برای دانش‌آموزان یک شرط لازم و ضروری است. هر عاملی که باعث شود دانش‌آموز از دایره‌ی موضوع درسی خود در ایام امتحانات فاصله بگیرد، به‌عنوان یکی از عوامل حواس‌پرتی او را از کسب نتیجه‌ی واقعی دور خواهد نمود. بنابراین والدین گرامی بایستی این عوامل را در وهله‌ی نخست شناسایی کرده و سپس تا پایان ایام امتحانات اجازه‌ی ورود آن‌ها را به دایره‌ی افکار فرزندشان ندهند. در حقیقت سخت‌گیری والدین به‌جای غبارآلود کردن فضای امتحانات که در بالا به آن اشاره کردم، در اینجا باید نمود پیدا کند و حتی با نهایتِ سخت‌گیری اجازه‌ی ورود عوامل حواس‌پرتی را به دایره‌ی افکار فرزندشان ندهند. عواملی نظیر مهمانی رفتن یا مهمانی گرفتن، مشاجره با اعضای خانواده و حتی مشاجره‌ی تلفنی با دیگران، تعمیرات منزل و… به‌عنوان عواملی هستند که والدین بایستی در شب امتحان مراقب ورود آن‌ها به فضای شب امتحان فرزند خود باشند و حتی درصورت ضرورت آن‌ها را به پس از ایام امتحانات موکول کنند.

Picture4

 

3- عدم پیگیری مُفرطانه

تقریباً دغدغه‌ی تمامی دانش‌آموزان چه شاگرد زرنگ‌ها، چه متوسط‌ها و چه تنبل‌ها در شب امتحان، کسب نمره‌ی مطلوب است. حتی گاهی آن‌هایی که میانه‌ای هم با درس خواندن ندارند، ساعاتی را برای حکاکی مطالب و فرمول‌های درسی در کف دست و ریزکاغذها و… می‌نمایند(!) و به عبارتی هرکس به طریقی در تدارک عرض‌اندام برای کسب نمره‌ی بالا و خوشحال کردن والدینش می باشد!

بااین‌حال پیگیری بیش‌ازاندازه‌ی والدین مخصوصاً در خصوص دانش‌آموزانی که واقعاً درحال مطالعه برای امتحان هستند، نه‌تنها باعث بهبود عملکرد آن‌ها نمی‌شود بلکه رفته‌رفته و به‌تدریج آن‌ها را نسبت به بحث «امتحان» دل‌زده خواهد کرد. من دانش‌آموزان بسیاری را دیده‌ام که به دلیل پیگیری‌های بیش‌ازاندازه‌ی والدینشان و یا اهمیت دادن مفرطانه به کسب نمره ی بیست، پس از گذشت چند سال نسبت به مطالعه اشتیاق خود را ازدست‌داده و تقلب کردن را به‌عنوان راهی برای خوشحالی پدرومادرشان برگزیده اند. بدون شک خوشی‌های بلندمدت بسیار شیرین‌تر از خوشی‌هایی با تاریخ انقضای یک یا دو ساله است. لذا به‌شدت توصیه می‌شود در شب امتحان بیش‌ازاندازه درمورد امتحان با فرزندتان صحبت نکنید و با انتظاراتی نظیر کسب نمره ی بیست در هرشرایطی، بردنِ آبرو پیش اعضای فامیل و… موضوعِ امتحان را در ذهن فرزندتان به غولی بی شاخ و دُم تبدیل ننمایید. طبیعتاً شکستن شاخ بچه غول برای فرزندتان بسیار ساده‌تر از غول بی شاخ و دُم است!

20

 

شما والدین گرامی که وقت تان را برای مطالعه‌ی این مقاله‌ی آموزشی گذاشتید، بدون شک در رفتار با فرزندتان نیز در شب امتحان بهترین و مؤثرترین راهکارها را که در این مقاله به 3 مورد از آن‌ها اشاره کردم، انتخاب خواهید نمود و طبیعتاً رفته‌رفته رشد همه‌جانبه‌ی نهال زندگی خود را مشاهده خواهید کرد.  امیدوارم در سال‌های آینده از سایه و محصولات نهال زندگی خود به بهترین شکل ممکن بهره‌مند شوید.

درصورتی که فرزند شما به آموزش های درسی ویدیویی نیاز داشت می توانید از فیلم های درسی مکتب یار برای فرزند خود استفاده نمایید:

فیلم ریاضی هشتم فصل دوم

لحظات آرام، شاد و لذت بخشی را برای شما والدین گرامی و فرزند دلبندتان آرزو می کنم.

 

 

 

 

 

 

محمدرضا مرادی
محمدرضا مرادی
مدرس ریاضیات دوره اول متوسطه / نویسنده کتاب مدرک زندگی / مؤسس و مدیر وبسایت آموزشی مکتب یار

3 دیدگاه ها

 1. ناشناس می‌گه:

  با سلام ممنون. از مطالب آ موزنده عالی بود . به نظر من از وقتی کلمه ی اضطراب یا بهتر بگویم دلشوره بر زبانها چرخید هم استرس بچه ها و هم پد ر و مادرها بیشتر شد به قول پسرم کاش کلمه ی دلشوره یا اضطراب را از فرهنگ لغت پاک میکردیم.

  • محمدرضا مرادی می‌گه:

   سلام بر شما
   از لطف و محبت شما سپاسگزارم
   امیدوارم دلشوره ای که پسر گلتان به آن اشاره می کند به همراه سایر کلیدواژه هایی که سرعت رشد شخصی دانش آموزان را می کاهد، از فرهنگ لغت همه ی مدارس و خانواده ها پاک شود.
   البته اصلاح فرهنگ لغت زمانی رخ خواهد داد که ابتدا فرهنگ عمومی جامعه اصلاح شود تا به جای این که افراد برای درس خواندن زندگی کنند، برای زندگی کردن درس بخوانند.

 2. سلام و وقت بخیر استاد گرامی
  دغدغه بسیاری از دانش آموزان فشار خانواده که
  موجب میشود که میلی برای درس خواندن نداشته باشند و
  امیدوارم والدین با خواندن کتاب شما و مقالات ،رفتاردرست نسبت به
  فرزندان دشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کتابی که
بـاید بخوانـد...
هر «دانش آمـوز» و «والـدینی»